ArtInternational bugün açılıyor

27 ülkeden 87 galeri ve 400’den fazla sanatçı katılacağı Uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı ArtInternational bugün Haliç Kongre Merkezi’nde açılıyor.Uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı ArtInternational'ın 3.'sü bugün açılıyor. Yönetmenliğini Dyala Nusseibeh sanat yönetmenliğini ise Stephane Ackermann'ın üstlendiği fuar konuklarını bu yıl da Haliç Kongre Merkezi'nde karşılayacak. Geçen yıl 20 bin kişi tarafından izlenen ve 26 milyon 500 bin Euro'luk satışın yapıldığı fuara bu yıl İspanya'dan Çin'e İtalya'dan Bulgaristan'a 27 ülkeden 400'den fazla sanatçı katılıyor. Fuar 6 Eylül'de sona eriyor.

İstanbul'dan Leyla Tara Suyabatmaz (Rampa Galeri) ve Yeşim Turanlı (Pi Artworks) Viyana'dan Ursula Krinzinger (Galerie Krinzinger) ve New York'tan Leila Heller'den (Leila Heller Gallery) oluşan seçim komitesinin Avrupa Amerika Ortadoğu ve Asya'yı kapsayan geniş bir bölgede yaptıkları değerlendirme sonucu 87 galeri İstanbul'da sanatseverlerle buluşacak. Dünyanın en köklü ve seçkin galerilerinden Paul Kasmin Gallery Pearl Lam Galleries Gallery Lelong Deweer Gallery Robert Miller Gallery'nin yer alacağı fuara Londra'dan Victoria Miro Bombay'dan Sakshi Gallery Hong Kong'dan Galerie Du Monde ve New York ile Londra'dan Aicon Gallery ilk kez katılacak.

Birçok ünlü ismin eserleri bir arada

Sanatseverler bu yıl ArtInternational'da İngiltere'nin en köklü galerilerinden Andipa standında Banksy'den David Hockney'e Andy Warhol'dan Grayson Perry'ye dünyaca ünlü birçok sanatçının işini bir arada görme şansı bulacak.

Fuarda eserleri yer alan diğer sanatçılar arasında ilham verici heykelleriyle büyüleyen Fabien Merelle; İngiliz heykeltıraş Tony Cragg; güncel sanatın en kışkırtıcı isimlerinden Jan Fabre; eserleri önemli koleksiyonlara girmiş özellikle suluboya resimleri ile bilinen Walton Ford gibi isimler öne çıkıyor. Fuarın bu yılki odak ülkesi 15 galeriyle İspanya olacak. Yirminci yüzyıl modern sanatının en sıra dışı ve ilham verici isimlerinden sayılan Katalan sanatçı Joan Miro'nun resimleri de fuarda yer alacak.

Terasta heykel sergisi

Haliç Kongre Merkezi'nin terasına özel hazırlanan açık hava heykel galerisi "By The Waterside”da bu yıl Rada Boukova Stefan Nikolaev Javier Pérez Yerbossyn Meldibekov Ichwan Noor Şakir Gökçebağ Paul Schwer Guido Casaretto Walid Siti ve Karl Karner'in heykelleri sergilenecek. Fuarda ayrıca Fransız feminist sanat akımının 70'lerdeki öncü temsilcilerinden Nil Yalter'in daha önce yurtdışındaki fuarlarda gösterilmiş ve büyük ilgi görmüş işleri Türkiye'de ilk kez Galerist standında izlenebilecek.

Türkiye'den yeni eserler

Fuara Türkiye'den katılan galeriler aşağıdaki sanatçıların ilk kez görücüye çıkacak çalışmalarına yer verecekler.

Galeri Zilberman: Azade Köker Guido Casaretto Walid Siti ve Alpin Arda Bağcık.

Galerist: Şakir Gökçebağ Seza Paker Rasim Aksan ve Ali Emir Tapan.

Pi Artworks: Yeşim Akdeniz Volkan Aslan Nancy Atakan Nejat Satı Gülay Semercioğlu Mehmet Ali Uysal ve Paul Schwer.

Pilot Galeri: Murat Şahinler ve Elmas Deniz.

Rampa: Erinç Seymen Nilbar Güreş Selma Gürbüz Servet Koçyiğit ve Ahmet Oran.

X-ist:
Burcu Perçin Burçin Başar Ali Elmacı Ansen ve Serkan Adın.

Sanatorium: Erol Eskici.

Bilet fiyatları değişmedi

Fuar hafta sonu 12.00 – 20.00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Fuarın biletleri geçen yıl olduğu gibi günlük tam 30 TL 2 günlük tam 45 TL 2 günlük öğrenci 15 TL olarak satışa sunuluyor. Biletler biletix'ten ya da Haliç Kongre Merkezi'nde bulunan gişelerden alınabilecek.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]