Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart En İyi Gerilim Filmleri

  En İyi Gerilim Filmleri


  The Others / Diğerleri (2001)  Listemize bir Alejandro Amenabar filmi ile başlıyoruz. İlk uzun metrajlı filmi olan Tesis ile iyi gerilim filmleri yapacağının sinyallerini veren usta yönetmen The Others gibi başarılı bir filme imza atınca beklentileri boşa çıkarmamış oldu. Filmimiz savaşta kocasını kaybeden ve iki çocuğuyla beraber bir konakta yaşayan bir kadının hayatını anlatıyor. Kadının kocasına duyduğu özlem ve çocukların güneş ışığı ile ilgili sağlık problemleri evde kasvetli bir ortam oluşturuyor. Elbette bu durum gerilimi epeyce tetikliyor. Filmin gerilim dozu iyi olsa da The Ohers'ın en güçlü yönü yönü muhteşem finali.
  (IMDb Puanı: 7.6)

  El Maquinista / Makinist (2004)  Bir başka usta yönetmenle devam ediyoruz. Happy Accidents ile romantik-komedi filmlerini sevmeyenlere bile bu türü sevdiren Brad Anderson 2001 yapımı Session 9 ile el attığı gerilim türüne El Maquinista'da başarılı bir şekilde devam ediyor. Anderson bu filminde Trevor isimli bir fabrika işçisinin hayatını gözler önüne seriyor. Çok dikkat gerektiren bir işte çalışan Trevor bir senedir uyku sorunu yaşadığı için bir türlü kendini işine veremez. Evindeki buzdolabının üstünde garip notlar bulmaya başlayınca da Trevor'ın hayatı iyice altüst olmaya başlar. Bundan sonra onun hayatı şüphe ve paranoyadan oluşmaya başlar. Trevor'ın yaşadığı bu travmanın çok iyi bir final ile noktalanması filmin en büyük artılarından biri. Ayrıca Trevor'ı canlandıran Christian Bale'n bu rol için yaklaşık 30 kilo vermesi inanılmaz. (IMDb Puanı: 7.8)

  Seven (1995)  90'lı yıllara damgasını vuran Seven için fazla söze gerek yok. Yönetmen koltuğunda Dövüş Kulübü Zodiac ve Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi gibi iz bırakan filmlere imza atan David Fincher'ı görüyoruz. Bu yönetmene harika bir senaryo ve iki muhteşem oyuncu eşlik edince sonuç Seven olmuş. Seven 7 ölümcül günaha göre insanları öldüren bir seri katil ve onu yakalamaya çalışan iki dedektifin heyecan dolu hikayesini anlatıyor. Sürükleyici bir film ve sağlam bir final sizleri bekliyor. (IMDb Puanı: 8.7)

  Shutter Island / Zindan Adası (2010)  Son yılların en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri ile devam ediyoruz. Zindan Adası suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği bir yerdir. Hastalardan biri gizemli bir şekilde ortadan kaybolunca bu olayı soruşturmak için iki polis görevlendirilir. İlk başta olay basit gibi gözükse de polisler adaya varınca işler iyice karışık bir hal olur. Martin Scorsese'nin filmlerinde gizemli finalleri tercih eden bir yönetmen. Bu nedenle filmi çok dikkatli izlemek gerekiyor aksi takdirde film bittiğinde akıllarda birçok soru işareti kalıyor. (IMDb Puanı: 8.0)

  Mientras Duermes / Ölüm Uykusu (2011)  Celda 211 filminde canlandırdığı Malamadre karakteri ile gönülleri fetheden Luis Tosar'ı yine iyi bir filmde görmek sevindirici. Gerilim filmi deyince İspanya ilk akla gelen ülkelerden biri artık. Mientras Duermes'te İspanyolların son yıllarda sergilediği çıkışı taçlandırır nitelikte. Mientras Duermes bir nevi mutluluk ve mutsuzluğun savaşı. Her daim mutsuz bir kapıcı olan Cesar ve etrafına her zaman neşe saçan Clara... Peki bu iki karakterin yolları kesişirse mutluluk mu yoksa mutsuzluk mu galip gelir? REC filminin de yönetmeni olan Jaume Balaguero bu sorunun cevabını ortaya çok gerçekçi bir gerilim filmi çıkararak veriyor. En çok beğendiğimiz gerilim filmlerinden biri olan Mientras Duermes bu tür kapsamında düşündüğümüzde yeterince sürükleyici bir film. (IMDb Puanı: 7.1)
  Maniac (2012)


  Bebek yüzlü Elijah Wood'u bir katil olarak hayal etmek çok zor ancak başarılı oyuncu Maniac'ta bu rolün hakkını tam anlamıyla vermiş. Wood'un başarılı oyunculuğunun yanı sıra kullanılan pov tekniği sayesinde olayları Wood'un canlandırdığı Frank karakterinin gözünden izlemek filmin gücünü arttırıyor. Filmimiz çocukluğunda annesinden gördüğü baskılar nedeniyle bir seri katile dönüşen Frank'in bunalımı hakkında. Frank kimseyi öldürmek istemese de yaşadığı travma onu devamlı bir cinayete sürüklemektedir.Bir yandan Frank'in işlediği cinayetlere şahit olurken diğer yandan da onun iç bunalımına ortak oluyoruz. İyi bir gerilim filmi bulmanın zor olduğunu düşünürsek Maniac beklentiyi düşük tuttuğunuzda keyif alabileceğiniz bir film. (IMDb Puanı: 6.2)
  Gözlerindeki Sır (2009)  Bazı filmler şanslı oluyor. Gözlerindeki Sır'da bu filmlerden biri. Hem abartılı IMDb puanı hem de 2010 yılında kazandığı En İyi Yabancı Film Oscar'ı filmin geniş kitlelerce bilinmesini sağladı. Her yerde adı geçen bu filme biz de kayıtsız kalamadık ve izledikten sonra da beğendiğimiz filmler listesine aldık. Ancak yine de aldığı ödüllere ve verilen puanlara bakıp beklentiyi yüksek tutmamakta fayda var. Gözlerindeki Sır dönemin siyasi havasını iyi yansıtmakla kalmayıp adalet ve intikam temalarını da film boyunca etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Ricardo Darin'in yine harika oynadığı film sağlam bir final ile sona eriyor. (IMDb Puanı: 8.2)

  Lemming / Kuzey Faresi (2005)


  Farklı bir gerilim filmi ile devam ediyoruz. İlk olarak genç ve mutlu bir çiftin evine konuk oluyoruz. İlişkilerinde her şey yolundadır. Adamın işi yolunda gitmektedir kadın da yeni taşındıkları evin ufak tefek işleri ile uğraşmaktadır. Ancak adamın patronunun bir akşam eşiyle beraber yemeğe gelmesiyle bu mutlu çiftin hayatı altüst olur. Peki hayatlarındaki bu olumsuz gelişmede lavabolarında buldukları Kuzey Faresi'nin ne kadar etkisi vardır? Yönetmen Dominik Moll belli ki David Lynch'ten çok etkilenmiş. Karanlık romantik ilişkiler cevaplanmayan sorular ve neden-sonuç ilişkisinin kaybolduğu anlar hemen Lynch sinemasını akıllara getiriyor. Ancak Moll kendinden de katarak farklı bir filme imza atmış. Filmin çok sürükleyici olmadığını da not düşelim. (IMDb Puanı: 6.7)

  Kongekabale / Kralın Oyunu (2004)

  Danimarka'dan bir politik gerilim filmi ile devam ediyoruz. Politik kelimesi hiç yanıltıcı olmasın çünkü politika ile ilgilenmiyor olsanız bile film sürükleyici yapısı ile kendisini izletmeyi başarıyor. Film Danimarka'daki genel seçimler öncesi politik ortamı mercek altına alıyor. Seçim sürecinde gerçekleşen kirli oyunlar tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Ancak iki gazeteci bu kirli oyunları gün yüzüne çıkarmayı kararlıdır. Neden az bilindiğini bir türlü çözemediğimiz Kongekabale politik gerilim filmi tavsiye edeceğimiz zaman ilk aklımıza gelen yapımlardan biri. Ayrıca yönetmen Nikolaj Arcel'in ilk filminde bu kadar başarılı olması çok şaşırtıcı. (IMDb Puanı: 7.4)

  He Was a Quiet Man / Sıradan Bir Gündü (2007)


  Ne zaman bir tavsiye listesi hazırlasak mutlaka bir Christian Slater filmi yer alıyor. Slater bu sefer problemli bir ofis çalışanı olarak karşımıza çıkıyor. Her gün ofisine gidip gelen sıradan bir adam görüntüsündeki Bob'un iç dünyası çok çalkantılıdır. İnsanlarla iletişim kuramayan Bob çevresine iyice yabancılaşır ve içindeki nefret duygusunun büyümesi sonucu ofistekileri öldürmeye karar verir. Ancak planını uygulayacağı sırada ilginç bir gelişme yaşanır ve bu gelişme Bob'un hayatından kökten bir değişikliğe sebep olur.
  (IMDb Puanı: 6.9)

  The Jacket (2005)  Bir psikolojik gerilim filmi ile devam ediyoruz. Filmi listemize anlmamızı sağlayan en önemli etkenlerden biri Adrien Brody'nin muazzam performansı. Brody Körfez Savaşında başından yaralanmasına rağmen hayatta kalmayı başaran Jack Starks'ı canlandırıyor. Jack her ne kadar iyileşse de zaman zaman hafıza kayıpları yaşamaktadır. Kendisine iyi geleceğini düşünerek doğduğu kasabaya doğru yola çıkan Jack yolculuk esnasında da hafızasının gelgitleri nedeniyle sıkıntılar yaşayacaktır. Jack'in hafızasıyla olan bu mücadelesini Adrien Brody çok güzel yansıtması. Öyle ki sadece Brody'nin performansı için bile The Jacket izlenebilir. Genel anlamda filme bakarsak psikolojik gerilim tutkunlarının kaçırmaması gereken bir film.

  (IMDb Puanı: 7.0)

  Man on a Ledge (2012)
  Gerilim dozu listemizdeki diğer filmlere oranla daha düşük bir film ile devam ediyoruz. Man on a Ledge daha çok keyifli vakit geçirmek için izlenecek filmlerden biri. Film bir intihar girişimini konu alıyor ama olay hiçte göründüğü kadar basit değil. Senaryonun çıkış noktası çok özgün olmasına rağmen filmin türün bütün klişelerine de sahip olduğunu söylemek lazım. Aksiyon filmi olmamasına rağmen filmin temposu hiç düşmüyor. Beklentileri düşük tutunca iyi vakit geçirebileceğiniz bir film. (IMDb Puanı: 6.6)
  El Habitante Incierto (2004)  Los Ojos de Julia ile dikkatleri üzerine çeken İspanyol yönetmen Guillem Morales bu başarılı filmin ön hazırlıklarını sanki El Habitante Incierto üzerinde yapmış. Bu filmi listemize alma sebebimiz gerilimin uzun süre yüksek olduğu filmde zaman zaman devreye giren komedi unsurları. Bu komedi unsurlarının yönetmenin bilinçli tercihi mi yoksa senaryodaki zayıflıklardan dolayı mı olduğunu anlamak güç ancak bu durumun filmi benzerlerinden ayırdığı bir gerçek. Film çok büyük bir evde yalnız yaşayan bir mimar hakkında. Mimarımız bir akşam telefonu kullanmak isteyen bir adamı eve davet eder. Adam telefonu kullandıktan sonra evde bir yerlere saklanınca filmdeki gerilim de başlamış olur.
  (IMDb Puanı: 6.9)

  13 Tzameti (2005)  Farklı tarzda bir gerilim filmi arayanlar için listemize 13 Tzameti ile devam ediyoruz. Gürcistan ve Fransa ortak yapımı olan film özgün senaryosu ve çarpıcı anlatımı ile uluslararası festivallerde birçok ödül almayı başardı. Filmin siyah beyaz olması da anlatımı epeyce güçlendiriyor. Film bir gencin şans eseri bir evde bulduğu zarftaki bilgileri kullanarak bir şans oyununa dahil olmasını konu alıyor. Ancak bu oyun gencin düşündüğünden daha ciddi bir oyundur. Filmdeki gerilimin listemizdeki diğer filmlere oranla daha düşük olduğunu ve temponun ara sıra çok düştüğünü belirtmekte fayda var. Ancak her şeye rağmen gerilim tutkunlarının izleme listesinde olması gereken bir yapım. (IMDb Puanı: 7.4)

  Antikörper (2005)

  Antikörper yönetmen Christian Alvert'in Almanya'dan Hollywood'a transfer olmasını sağlayan film. Polisiye gerilimin çok yüksek olduğu Antikörper iyi ve kötü arasındaki dengeyi sorgulayan bir film. İyiyi temsil eden taşralı bir polis memuru ve kötüyü temsil eden bir seri katil. İkili arasındaki kovalamaca nefes kesici olduğu gibi aralarında geçen diyaloglar da dikkat çekici. Antikörper eğer daha sağlam bir finale sahip olsaydı adını rahatlıkla daha geniş kitlelere duyurabilirdi. (IMDb Puanı: 7.0)

  Spoorloos / Kayboluş (1988)  Hollanda yapımı bir gerilim filmi var sırada. Eğer çekildiği yılı hesaba katarsak film IMDb'den aldığı puanı hak ediyor. Kendisinden sonra çekilen filmlerde gerilim türünün çıtası çok yükselmiş olmasına rağmen 1988 yılında çekilmiş bir film için Spoorloos gerçekten başarılı bir film. Her şeyin çok açık ortada olmasına rağmen filmin gerilimi koruması büyük başarı. Ayrıca filmin özel efektlere ya da müziğe sırtını yaslamadan özgün senaryosu ile gerilimi sağladığını belirtelim. Spoorloos hikayesini sağlam bir final ile taçlandıran filmlerden biri. (IMDb Puanı: 7.9)

  Naboer / Kapı Komşusu (2005)

  Kuzey Avrupa'dan bir psikolojik gerilim filmi ile devam ediyoruz. Naboer psikolojik gerilim türünün çerez filmlerinden biri çünkü bu türün tutkunları olan biteni çok erkenden anlayabiliyor. Yine de Naboer sürükleyiciliği ile kendini izlettirmeyi başaran filmlerden. Filmin konusuna gelince... Kız arkadaşından yeni ayrılan John yaşadığı üzüntüden kurtulmaya çalışmaktadır.Sıkıntılı günler geçiren John'un hayatına bir de esrarengiz komşular girince filmdeki gerilim artmaya başlar.

  (IMDb Puanı: 6.6)

  Kapringen / Fidye (2012)


  Geçen sene The Hunt'ın başarısı nedeniyle Kapringen biraz gölgede kaldı. Kapringen'i listemizdeki diğer filmlerden ayıran en önemli özelliği çok gerçekçi bir film olmasa. Korsanlar bir Danimarka şirketine ait gemiyi kaçırırlar ve fidye isterler. Bu noktadan sonra şirket yetkilileri ve korsanlar arasındaki görüşme süreci başlar. Bu görüşmelerde Hollywood Sineması'nda görmeye alışık olduğumuz kahramanlık girişimleri filan yok. Her şey olması gerektiği gibi işliyor.Finalininde yeterince tatmine dici olduğunu düşündüğümüz Kapringen yakın zamanda hak ettiği değeri göreceğine inandığımız filmlerden biri.
  (IMDb Puanı: 7.0)

  The Shining / Cinnet (1980)

  Ve listemizi bir klasik ile sonlandırıyoruz. Ünlü yönetmen Stanley Kurbrick'in bütün hünerlerini yansıttığı filmlerden biri The Shining. Taşıdığı gerilim unsurlarının yanı sıra çok sağlam alt metinlere de rastlıyoruz bu filmde. Elbette günümüz gerilim sinemasına alışmış bünyelere film biraz farklı gelebilir ancak gerilim filmlerine dair bir liste hazırlayıp The Shining'e yer vermemek mümkün değil. Ayrıca Jack Nicholson'ın müthiş performansını da unutmamak lazım. (IMDb Puanı: 8.5)
  Nastenka, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gözlerindeki sır filminin senaryosu ve verdiği mesaj ilgi çekici ama gerilimle yakından uzaktan ilgisi yoktu bence.

  Koleksiyoncu filmini izlerken daha çok gerilmiştim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş