Antalya'da dev bitki heykeller yapılıyor

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nında yer alacak Türkiye’nin ilk bitki heykelleri için demo çalışmalar başladı.


EXPO 2016 Antalya alanına dev bitki heykelleri yapımında danışmanlık yapacak olan Kanada merkezli Mosaicultures İnternationales firması yetkilileri demo çalışmaları kapsamında Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] alanında panda maymun inek ve lemur figürlü heykelleri bitkilerle şekillendiriyor. Çiçek ve çocuk temasına uygun yapılacak 110 bitki heykel EXPO alanında ziyaretçileriyle buluşacak.

Bitki seçimi önemli

Heykel figürüne en gerçekçi görüntüyü verecek şekil ve renkteki bitkiyi seçmenin önemli olduğunu belirten Mosaicultures İnternationales’ın Baş Bahçıvanı Normand Francoeur şöyle konuştu: “Çalışırken Antalya iklimine dayanacak bitkileri seçmeye özen gösteriyorum. File diyebileceğimiz bir örtü var ve bunun içi toprak ve çeşitli materyallerle istediğiniz heykel figürünü oluşturacak şekilde hazırlanmış durumda. Bizler de örneğin burada yer alan hayvan şeklindeki heykellere uygun renk ve türdeki bitkileri özenle yerleştirip ardından makasla şekil veriyoruz. Heykellerin içinde bir sulama sistemi var. Bu otomatik sistemle heykeller her gün 5-10 dakika sulanacak.”

5-6 ayda istenilen görünüme ulaşılıyor


Ziraat Yüksek Mühendisi Hüseyin Oruç da bitki heykellerin yaklaşık 2 ayda şekillenmeye başladığını istenilen görünüme ise 5-6 aylık bir sürede ulaştığını ifade etti. Bitkilerle ilgili ön çalışmanın ardından tamamı Antalya’da üretilen ve bölgenin iklimine en uygunlarının seçildiğini söyleyen Oruç bu anlamda bir sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

110 bitki heykel yapılacak


Mosaic Culture International Türkiye Temsilcisi Sinan Kahveci ise EXPO 2016 Antalya Alanı’nda yer alacak bu heykellerin yalnızca Türkiye için değil Avrupa için de bir ilk olacağını ifade etti. İlk kez 2000 yılında Kanada Montreal’de bir parkın içinde bu heykellerin sergilendiğini ve büyük beğeni gördüğünü söyleyen Kahveci EXPO 2016 Antalya Alanı’nda 15 bin metrekarelik bir alanda 110 heykel yapılacağını belirtti. Heykellerin “Çiçek ve Çocuk” temasına uygun olacağına dikkat çeken Kahveci; “Şu an test çalışmaları yapılıyor. Öngörülen 110 heykel 10 site şeklinde yapılacak. Her sitenin bir teması olacak. İnsanlığın tarım ve hayvancılığa geçişini anlatan temalar olacak. Çocuklara heykellerle masalsı bir anlatım öngörülüyor. Amacımız bu” diye konuştu.
Aleaxandra Stan heykelleri etkileyici buldu


EXPO 2016 Antalya sergi alanına ağaç dikmek için gelen Romanyalı Şarkıcı Aleaxandra Stan de bitki heykellerin demo çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Heykellerin en büyüğünün 7 metre olacağını öğrenen Stan hayvan figürlü demo çalışmalarını etkileyici bulduğunu belirterek maymun heykeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]