Sultan Abdülmecid'in hayatı kitap oldu

Sultan Abdülmecid'in hayatının anlatıldığı "Sultan Abdülmecid ve Dönemi 1823-1861" adlı kitap kültür dünyasına kazandırıldı.


Kültür AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre kitapta Tanzimat'ın mimarlarından 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid'in hayatı ve dönemindeki gelişmeler ele alındı.

Dr. Kemal Kahraman tarafından yayıma hazırlanan ve Abdülmecid'in kişiliğinin yanı sıra padişahlığı yıllarında hukuk eğitim maliye politika idari teşkilat sanat mimari ve edebiyat alanındaki gelişmelere de ışık tutan kitap başta Milli Saraylar'ın arşivi olmak üzere birçok arşivden temin edilen fotoğraflarla desteklendi.

İlgi çekici konulara da yer verildi

Kitapta Abdülmecid'in kişilik özellikleri ve ilgi alanlarının yanı sıra hem kendisinin hem de annesi Bezm-i Alem'in yaptırdığı hayır eserlerine de yer verildi.

Özellikle Mekke ve Medine'ye büyük hizmetleri dokunan camiler yaptıran Kur'an okuyan hatta en az 55 hat eseriyle geleneksel yapısını muhafaza eden padişahın aynı zamanda Fransızca yayınları izleyen diplomatlarla Fransızca konuşan piyano çalan balolara katılan batılı bir kimliğe de sahip olduğu vurgulanan kitapta politika ve idari teşkilat bölümleri de yer aldı.

Kitapta ilk dış borcun alındığı Kırım Savaşı'ndaki "Dost işgali" ilk modern darbe girişimi olarak Kuleli Vakası'nın suikast planları yerel yönetimlerde Ankara Edirne ve Bulgaristan'dan örnekler Sultan Abdülmecid'in Hatt-ı Hümayunları gibi ilgi çekici konulara da değinildi.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]