Şair Nazım Hikmet'in senaryosunu yazdığı çizgi filmler DVD ve kitabıyla ilk kez Türkiye'de yayımlanacak.Şair Nazım Hikmet'in senaryolarını yazdığı Melih Güneş tarafından hazırlanan ''Hanene Huzur Dolsun Sevdalı Bulut/Nazım Hikmet'ten çizgi filmler'' DVD ve kitabıyla ilk kez Türkiye'de yayımlanacak. Yapı Kredi Yayınları'ndan Nazım Hikmet'in 111. doğum günü anısına yarın satışa sunulacak 2 DVD ekiyle 143 sayfalık kitapta senaryosunu Nazım Hikmet'in yazdığı sürecinde bizzat bulunduğu 1959 ve 1962 yıllarında hazırlanan ''Sevdalı Bulut'' ve ''Hanene Huzur Dolsun''adlı çizgi filmler ve filmlerin hazırlanış süreci aktarılıyor.

ÇİZGİ FİLMLERİN ÖYKÜSÜ

Nazım Hikmet danışmanlık almak için kendisini ziyaret eden SSCB çizgi film stüdyosu Soyuzmultfilm'de redaktör olarak çalışan Vera Tulyakova'ya ''Neden benden de bir senaryo istemiyorsunuz?'' diye sorar. Ertesi gün akşama doğru elinde ''Sevdalı bulut'' çizgi filminin senaryosuyla stüdyoya gelir. Vera ile Nazım Hikmet'in büyük aşkı da böyle başlar.

Yapı Kredi Yayınları'ndan yapılan açıklamada Sovyet çizgi filmlerindeki çocukları ürkütmeyen yumuşaklığı ve sakinliğin bu filmlerde de görüldüğü belirtilerek Nazım Hikmet'in ''Çizgi filmler yalnızca çocuklar için değil büyükler içindir de'' ifadelerine de yer verildi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]