Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  video Star Wars Fan Club  A long time ago in a galaxy far far away...

  Bu yazıyla hayatımıza giren Star Wars sinemanın efsane yapımlarından biri olmuştur.

  Yıldız Savaşları (Star Wars) George Lucas'ın 1970'lerin başında yarattığı bilim kurgu efsanesidir.

  Altı filmden oluşan bu serinin ilk zinciri olan "Star Wars" adlı film ilk defa 1977'de gösterime girmiştir.

  Filmin başarısının ardından ikinci film çekilmiş ve üçüncü filmin çekileceği de kararlaştırılmıştır.

  Lucas bunun üzerine "Star Wars" adıyla çektiği ilk filmin adını "Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut" olarak değiştirmiştir. Buna bağlı olarak da serideki filmler sırasıyla şöyledir:

  1 Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut (1977)
  (Star Wars: Episode IV - A New Hope)
  Y: George Lucas O: Mark Hamill Harrison Ford Carrie Fisher Alec Guinness Peter Cushing

  2 Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator (1980)
  (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
  Y: Irvin Kershner O: Mark Hamill Harrison Ford Carrie Fisher Alec Guinness

  3 Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (1983)
  (Star Wars Episode VI - Return Of The Jedi)
  Y: Richard Marquand O: Mark Hamill Harrison Ford Carrie Fisher Ian McDiarmid Alec Guinness

  4 Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike (1999)
  (Star Wars Episode I - The Phantom Menace)
  Y: George Lucas O: Liam Neeson Ewan McGregor Natalie Portman Ian McDiarmid Samuel L. Jackson

  5 Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (2002)
  (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones)
  Y: George Lucas O: Hayden Christensen Ewan McGregor Natalie Portman Ian McDiarmid Samuel L. Jackson Christopher Lee

  6 Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı (2005)
  (Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith)
  Y: George Lucas O: Hayden Christensen Ewan McGregor Natalie Portman Ian McDiarmid Samuel L. Jackson Christopher Lee

  7 Star Wars: Klon Savaşları (3D Animasyon) (2008)
  (Star Wars: The Clone Wars)

  Filmler


  Star Wars: Episode IV - A New Hope

  Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 1977 yapımı bilim - kurgu türünde bir filmdir.Senaristi ve yönetmeni George Lucas'dır. Yapım tarihine göre serinin ilk filmifakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre dördüncü filmidir.

  Film 25 Mayıs 1977'de vizyona çıkmış ve 11 milyon dolar bütçe ile çekilmiş film dünya çapında 798 milyon dolar hasılat getirmiştir.

  Film 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

  _Özeti_

  Uzun zaman önce uzak bir galakside...

  Galaktik imparatorluğun isyancılara karşı saldırıya geçtiği bir uzay gemisinde Prenses Leia yakalanmadan hemen önce çok önemli bilgiler içeren kaydı R2D2 isimli robota kaydetmeyi başarır. R2D2 ve Protokol droidi C-3PO birlikte gemiden ayrılır ve Tatooine'e inerler. İmparatorluğun kontrolünden hayli uzaktaki gezegen gangsterlerin ya da aranıp da bulunmak istemeyenlerin tercih ettiği ancak başıboş görünen iki robot için tehlikeli bir yerdir. R2D2 ve Protokol droidi C-3PO Jawa'ların saldırısyla yakalanır ve satılmak üzere götürülür.

  Luke Skywalker amcası ve yengesiyle Tatooine'de yaşayan genç bir adamdır. Bir gün hasat zamanı yardımcı olmaları için iki droid satın alırlar; C-3PO ve R2D2. Luke Skywalker R2D2'da daha önce Prenses'in Leia Organa'nın kaydettiği gizli mesajı görür. Mesajda İmparatorluk karşıtlarından Prenses Leia Organa Obi-Wan Kenobi'den yardım istemektedir. Luke mesaj sahibinin tanidigi Ben Kenobi'yle bir alakasi olabilecegini düşünür. Amcası ve yengesine mesajdan ve Obi-Wan Kenobi'den bahseder. Owen Lars ve Beru anlattıklarını fazla yorum yapmadan ama bakışarak dinler. Aslında anlattıkları pek hoşuna gitmiş gözükmeyen amcasına göre yaşlı büyücü olarak adlandırdığı Ben Kenobi çoktan ölmüştür. Sözünü ettiği diğer kişi Obi-wan Kenobi ise çok uzun zaman önce babasıyla aynı dönemde ölmüştür. Luke için özellikle babası gizemini korumaktadır. Daha çok şey öğrenmeye hevesli gözükse de amcası babasından bahsetmekten kaçınır.
  Amcası ise bir süre daha onu yanında tutmak arzusuna karşın Luke'un en büyük hayali plot olmak ve yaşadığı hayatı geride bırakmaktır. Ayrica yeni droidlerin işleri kolaylaştıracağını düşünmekte ve sonraki sezon için akademiye kayıt yaptırmayı ummaktadır. Ancak amcasının sözlerinden sonraki yıl için de akademiye gidemeyeceğini anlar.

  Sabah erkenden uyanıp o akşam depoda bıraktığı R2D2'nun olmadığını gören Luke onu aramak üzere C-3PO ile birlikte yola çıkar. R2D2 mesajı ulaştırabilmek için kimseye görünmeden yola çıkmıştır. En sonunda vadi gibi bir yerde R2D2'yu bulurlar. Ancak tam bu sırada kum adamların saldırısına uğrarlar. Luke kendini korumaya çalışırken aldığı bir darbeyle bayılır. Bu sırada yaşlı bir adam ortaya çıkar ve yaratıklar uzaklaşır. Kendine gelen Luke Ben Kenobi'yi karşısında bulur ve R2D2'nun Obi-Wan Kenobi adındaki kişiye bir mesajı olduğunu anlatır. Ben Kenobi uzun zaman önce kulanmayı bıraktığı o ismin sahibi olduğunu söyler. Dolayısıyla Luke Ben Kenobi'nin aslında Obi-Wan Kenobi olduğunu öğrenir. Yaşlı adam Luke ve robotları gizlendiği mağarasına götürür. Orada R2D2 mesajın tamamını Obi-Wan Kenobi'ye aktarır. İmparatorluktan önce bir Jedi Ustası olan Kenobi cumhuriyet yıkılıp imparatorluk kurulduğu dönem adını değiştirip gizlenmiştir.

  Obi-Wan Kenobi Luke'a bazı açıklamalar yapar. Luke'un babası öldürülen kişiden bahseder.O Güç'ün karanlık tarafına geçerek bir Sith lordu olan Darth Vader isimli eski birJedi'dır. Luke'a babasının ışın kılıcını verir ve onunla beraber gelmesini ister. Luke ilk başta onu yanlızca Alderan'a götürmeyi kabul eder. Fırtına Birliklerinin amcası ve halasını öldürdüğünü öğrenince Obi-Wan'la Alderan'a gitmeye karar verir.Han Solo adında bir kaçakçıyla tanışırlar ve onun gemisi Milenium Falcon'la yola çıkarlar.Darth Vader tarafından kaçırılan Prenses Leia işkkenceye maruz kalır. İsyancıların üssü olarak olarak Dantooine'i söyler. Gezegeni Alderan Ölüm Yıldızı taradından yok edilir. Luke ve diğerleri Alderan'ın olmadığını görünce şaşırırlar. Ölüm Yıldızı'ndan kalkan bir gemi görürler. Takip ederken Ölüm Yıldızı'na giderler. Obi-Wan geminin kalkanlarını kaldırmak için diğerlerinden ayrılır. Han ve Luke onu beklerken 3PO Prenses Leia'nın gemide tutulduğunu ve hakkında idam kararı olduğunu tespit eder. Yanlızca alacağı paraya bakan Han prensesi kurtarmaya gönüllü gözükmez ama Luke O'nun zenginliğinden söz edince geride bıraktığı borçları düşündüğünden olsa gerek kabul eder. Aslında elbette Luke'un prenses hakkında hiçbir bilgisi yoktur. İki fırtına birliği kılığında gemiye sızarlar. Luke prensesin hücresine ulaşır. O'nu kurtarmaya geldiklerini söyler. Zaten Obi-Wan'ın adını duymak Leia için yeterli olur. Eski hocasının varlığını hissetmiş olan Vader O'nun peşine düşer. Fırtına Birliklerinin çapraz ateşinde kalan üçlü ise zorlukla çöp kanalına ulaşırlar. Gemiye ulaşmak için atlattıkları bir dizi zorluk sonrası hangara yaklaştıklarında Luke Darth Vader'la savaşan Obi-Wan'ı görür. Onunla gözgöze gelen Obi-Wan'ı Darth Vader'in darbesiyle yere düşer ve yok olur. Luke'un haykırışı kaçakların yerini belli etmeye yeter. Luke Vader'a ateş eder. Obi-Wan'ın koşmasını söyleyen sesini duyar. Hangardan havalanıp gemiyi terk ederler.

  Ölüm Yıldızı'nı yok etme planı uygulamaya konur. Buradan isyancıların ana üssüne giderler. Luke artık her zaman hayalini kurduğu üzere bir pilottur. Han savaşın dışında kalıp ödülüyle beraber Tatooine'e dönme kararı vermiştir. Luke onu kalması için ikna edemez. Leia ise kendisine öfke doludur. Saldırı harekatı başlar. Avcılerın ölüm yıldızı karşısında şansı yoktur. İmparatorluk gemileri de karşı saldırıya geçerler. Vader'da bizzat bu ava katılır. Pilotlar birer birer yok edilirler. Luke Vader'ın ateş çemberşnde gemisyle gelen Han sayesinde kurtulur. Gemisinin kontrolunü kısa bir süre için kaybeden Vader hızını sabitleyebildiğinde ise Luke çoktan ana reaktöre giriş yapmıştır. Ölüm Yıldızı tam isyancıların ana üssünü yok etme üzere iken Luke Skywalker Ölüm Yıldızı'ndaki hedefe ulaşır ve iki atış yapar. Ölüm Yıldızı patlayarak yok olur. Luke ve Han Solo düzenlenen seramonide Prenses Leia'nın elinden birer madalya alır.


  Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
  Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator Irvin Kershner'ın yönettiği 1980 yapımı uzay operası filmi. Senaryoyu George Lucas'ın hikâyesini temel alan Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett yazdı. Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin gösterime giren ikinci filmidir. Devam filmi Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü'dür ve kronolojik sıraya göre serinin beşinci filmidir.

  Film Ölüm Yıldızı'nın imha edilmesinin üç yıl sonrasında geçer. Luke Skywalker Han Solo Prenses Leia Organa ve Asi İttifak ekibinin geri kalanı Darth Vader ve İmparatorluk'un elit güçleri tarafından takip altına alınır. Luke Dagobah'a Jedi Ustası Yoda'dan eğitim almaya gider. Han Solo da Leia Organa'yı yanına alıp eski dostu Lando Calrissian'nın yöneticisi olduğu Bulut şehrine gider. Luke kendisine gizli bir tuzak hazırlayan Darth Vader'dan şok edici bir gerçeği öğrenecektir.

  Zor bir yapım aşamasından sonra İmparator 21 Mayıs 1980 tarihinde gösterime girdiğinde karışık eleştiriler aldı ama zamanla serinin en iyi bölümü ve sinema tarihinin gelmiş geçmiş iyi filmlerinden biri olarak kabul gördü.Orijinal gösterimlerde ve tekrar gösterimlerde 538 milyon Amerikan doları kazanan film 1980 yılının en çok kazanan filmi oldu. Enflasyon ölçümüne göre Birleşik Devletler'de en çok hasılat yapan 12. film oldu.
  _Özeti_

  Yavin Savaşı'ndan 3 yıl sonra İsyan Güçleri'nin üç kahramanı Luke Skywalker Han Solo ve Prenses Leia Organa Hoth gezegeninde koğuşlanan isyancılarla beraberdirler ve imparatorluk güçleri tarafından aranmaktadırlar. Luke devriye gezisi sırasında bir yaratığın saldırsına uğrar. Yaratığın ininden kaçmayı başaran Luke soğuk yüzünden fazla ilerleyemez. Yere yığılır. Bu sırada Obi-Wan Kenobi'nin ruhu kendisine görünür ona Dagobah sistemine gitmesini ve kendisinin de eski ustası olan Master Yoda'yı bulmasını söyler. Geri dönmeyişi üzerine aramak için dışarı çıkan Han Luke'u donmak üzere iken bulur. Sonunda İmparatorluk Donanması galaksinin bir ucundaki Hoth buzul gezegeninde üs kuran asi ittifağının yerini tespit eder. Darth Vader komutasındaki imparatorluk ordusu asileri ablukaya alır. Asiler ciddi kayıplarla Buzul Gezegeni'nden kaçmayı başarırlar fakat Millenium Falcon gemisindeki Han ve Leia imparatorluk tarafından galaksi boyunca takip edilir. Bu arada Luke Vader ve İmparatorun Klon ordusunu da kullanarak başlattığı meşhur Jedi katliamından kurtulan ve esrarengiz Dagobah gezegeninde yaşayan en bilge Jedi ustası Yoda'yı bulmak için onlardan ayrılır. Gezegene zorunlu iniş yapar ve kamp kurar. Kısa süre sonra Yoda ile karşılaşır. Yoda başlangıçta onu eğitmeyi istemez. Luke ısrar eder. Böylece eğitime başlarlar. Luke Yoda'dan Güç hakkında pek çok şey öğrenir. Bu öğrendikleri Luke'un kaderi ile olan yüzleşmesinde ve Darth Vader ile karşılaşmasında ona kılavuzluk edecektir.

  Millenium Falcon'un hasarlı durumu yüzünden iniş yapma zorunluluğu hisseder. En yakın yer gibi görünen Bulut şehrinde bir maden işletmecisi olan eski arkadası Lando Calrissian'ın kendisine yardım edeceğini ummaktadır. Sıcak şekilde karşılanırlar. Lando Leia'ya fazlasıyla nazik davranır. Ancak hiçbir şey sandıkları gibi değildir. Gezgeni çoktan ablukaya almış olan Darth Vader kendilerini beklemektedir. Luke eğitimini yarıda keser çünkü Leia ile Han'ın tehlikede olduğunu hisseder. Güç ile bütünleşmiş Obi-Wan ve Yoda'nın ısrarlarına rağmen yola çıkar. Yoda eğitimini tamamlamamış ve hala gücün karanlık tarafının cazibesine çabucak kapılacak zayıflıkta olan Luke'u kayıp olarak görür. Oysa o son umutlarıdır. Obi Wan bir tane daha olduğunu hatırlatır. Vader'ın işkencesine maruz kalan Han Lando ile dostça sayılmayan bir konuşma yapar. Lando şehri ve insanları için seçim yapmıştır. Aslında tüm olanların Vader'ın Skywalker adındaki birine tuzak kurmak için tasarladığı planının bir parçası olduğunu söyler. Han ve Leia Vader'ın Luke'u neden istediğine bir anlam veremezler.

  Luke Bulut Şehre sorunsuzca iniş yapar. Buradan onu bekleyen Vader'ın yanına gider. Han Solo Luke için planlanan karbon dondurucuda dondurulur. Jabba the Hutt'a teslim edilecek bir kargo olarak götürülür. Lando Leia için pazarlık yapar ama Vader anlaşmaya sadık kalmaz. Sonuçta Lando Leia ve beraberindekilerin kaçmasına yardım eder ve kendisi de onlara katılır. Luke Leia'nın götürülüşünü görür. Klonların açtığı ateş yüzünden ona bir yardımı dokunmaz. Çok geçmeden Darth Vader'la karşı karşıya gelir. Luke eğitiminin henüz çok başında ve deneyimsizdir. Düello yaparlar ve Luke sağ elini kaybeder. Vader ona önce karanlık tarafın sağladığı Güç'ten bahseder ve ardından babası olduğu gerçeğini söyler.

  Luke yaşadığı derin şokla beraber buna inanmayı reddeder. Vader gücün karanlık tarafıyla beraber galaksiye hükmedebileceklerini ekler. Sonuçta Luke ya teklifini kabul edecek ya da ölecektir. Seçimini kendisini üzerinde zorlukla tutunabildiği platformdan aşağı atmaktan yana kullanır. Şans eseri hayatta kalır ama tek kolunu kullanamadığı için düştüğü yerde asılı kalır. Önce Obi-Wan'a sonra Leia'ya seslenir. Millenium Falcon gezegeni terk etmek üzeredir. Kokpit koltuğundaki Leia Luke'un kendisini çağıran sesini duyar. Gemi peşindeki avcı gemilere rağman geri döner ve Luke'u platformdan alırlar. Bundan sonraki adım Han'ı kurtarmaktadır. Lando ve Chewbacca buluşmak üzere Millenium Falcon'la ayrılırlarken Luke ve Leia bulundukları gemiden onların gidişini izler.  Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi

  Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü Richard Marquand'in yönettiği ve George Lucas ile Lawrence Kasdan'ın senaryosu yazdığı 1983 yapımı bir uzay operası filmi. Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin 3.filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre serinin 6. ve son filmidir.

  Film 25 Mayıs 1983 tarihinde sinemalarda gösterime girmiştir.

  _Özeti_

  Serinin son filminde Luke Skywalker ve arkadaşları Bulut gezegeninden Karbon dondurucuda Boba Fett'e teslim edilen ve Jabba the Hutt tarafından borcu için tutsak alınan Han Solo'yu kurtarmak üzere Tatooine gezegenine giderler.Jabba the Hutt Luke'un Jedi güçlerini küçümser onu ve beraberindekileri Sarlac canavarına yem etmek üzere kum denizine götürür. Fakat Luke Güc'ü kullanarak (Birazda R2D2'nun yardımıyla) Jabba ve adamlarını kum denizine gömer. O esnada İmparatorluk ikinci Ölüm Yıldızı'nı isyanı yoketmek üzere büyük bir saldırı için hazırlamaktadır. İsyan güçleri de boş durmaz. Bu onların son saldırısı olacak nitelikte bir girişimdir. Sullust sistemine yerleşmişlerdir.

  Luke Skywalker eğitimini sona erdirmek için sabırsızlanmaktadır. Degobah'a döner ve 900 yaşını geçenen Yodayı hasta bitkin bir halde bulur. Yoda'dan babası hakkındaki gerçeği kesin biçimde öğrenir. Daha sonra Yoda öğrencisi Obi-Wan gibi güçle bütünleşerek yok olurken Luke'u kafası karışmış bir halde bırakır. Gezegenden ayrılmak için son hazırlıklarını sürdüğü sırada Obi-wan'ın ruhu belirir. Luke artık geçmişe dair tüm sorularını cevabını alacaktır. Obi-wan babası hakkındaki gerçeği neden anlatmadığını açıklar ve Luke'un kendisine olan kırgınlığını ve kızgınlığını giderir. Sözünü ettiği bir diğer sırsa bir ikiz kız kardeşi olduğudur. Jedi hislerini izleyen Luke O'nun Leia olduğunu anlar. Obi-wan şimdilik bu gerçeği gizlemesi konusunda O'nu uyarır. Çünkü bu gerçek imparator için kullanabileceği bir silah olabilir. Asilerin önderliğinde hazırlanan operasyonun planları için yapılan oturum devam ederken Luke'da Degobah'dan döner ve ele geçirilen bir imparatorluk mekiği ile Endor ayında inşa edilen kalkanı yok edip Ölüm Yıldızı'nın savunma sisiteminden mahrum bırakacak gönüllü grupta eski dostları Han ve Leia'nın yanında yer alır. Darth Vader oğlunun geldiğini bilmektedir ama imparator'a onu götürmek için acele etmez. Luke'un kendiliğinden geleceğini bilmektedir. Luke babası ile yüzleşmeden önce Endor Ayı'nda Leia ile kouşur ve O'na gerçek annesini hatırlayıp hatırlamadığını sorar. Leia çok az şey anımsadığını çok güzel ama hüzünlü olduğunu anlatır. Luke önce görevi tehlikeye attığı için Endor'u terk etmesi gerektiğini Vader'ın kendisinin buradaki varlığını hissettiğini söyler ve O'nun babası olduğunu ekler. Leia bu gerçekle dehşete düşmüş görünür. Kardeş olduklarını anlattığında ise nasıl olduğunu anlayamasa da sanki hep bunu bildiğini söyler. Luke Vader ile yüzleşmek için Ewok şehrinden ayrılır.

  Endor ayında ve yörüngede ittifak kuvvetleri ile imparatorluk ordusu karşılaşmak üzeredir. Aynı sıralar farklı bir yol izleyen Luke babası Vader'a onu aydınlık tarafa çekebileceği ve imparatorun şeytani yönüne ikna olacağı inancıyla teslim olur. Ama düşündüğünün aksine Vader kendisini imparatora teslim eder. İmparator onu karanlık tarafa çekmek arzusundadır. Luke'u kışkırtmak ve öfkeye kapılıp saldırmasını sağlamak amacıyla isyan güçlerinin ölüm yıldızı için hazırladıkları saldırdan haberdar olduğunu ve aslında herşeyin kendi planı dahilinde gelişen bir oyun olduğunu anlatır. Yapım aşamasında olduğu için çalışmadığı zannedilen Ölüm Yıldızı da aslında çalışır durumdadır. Dolayısıyla saldırı sonuçsuz kalacaktır. Çarpışma Luke'un gözleri önünde başlamıştır.

  İmparator açıkladığı bu gerçekle Luke'un öfkesine yenik düşüp saldırması için O'nu kışkırtmak istemektedir. O'na "Benim genç Padawanım" derken de karanlık tarafın cazibesine kapılıp yeni çırağı olacağından da yüzde yüz emindir. Genç ve deneyimsiz Luke çok geçmeden imparatora karşı koyamaz ve saldırır. Ama imparatorun sadık hizmetkarı Darth Vader ışın kılıcıyla saldırısına karşılık veren kişi olur. Darth Vader ve Luke baba ve oğul imparatorun önünde savaşırlar. İmparator mücadeleyi zevkle izler. Luke babasıyla savaşmak istemez ama Darth Vader onu buna mecbur eder. Luke ondan kaçsa da zihninden Leia'nın varlığını keşfeden Vader son kozunu oynar. Eğer O karanlık tarafa geçmezse kızkardeşinin geçebileceğini söyler. Luke Leia'yı kaybetme dürtüsüyle tıpkı Anakin'in Padme'yi kaybetme dürtüsüyle yaptığı üzere kendini kaybederek saldırır.Darth Vader Luke'un ışın kılıcıyla eli kesilmiş bir halde yere yığılır. İmparator Palpatine için Luke yeni bir Anakin Vader'da yeni bir Kont Dooku'dur artık. İmparator "Babanı öldür ve benim yanımda yer al" der. Luke bir süre önce babasıyla ilk savaşında kaybettiği eline sonra babasının kopmuş eline bakar ve kim olduğunu hatırlar. İmparatora dönerek bir zamanlar babasının olduğu üzere bir Jedi olduğunu ve asla karanlık tarafa gitmeyeceğini belirtir. Bu sözler İmparatora O'nu asla kazanamayacağını anlatmaya yeter. Öfkeyle sith yıldırımlarını yağdırmaya başlar. Luke çırpınır babasına yardım etmesi için seslenir. Vader doğrulur. Ya efendisine itaaat edecek oğlu ölecek ya da oğlunu kurtarmak için efendisini yok edecektir. O an Vader'ın içindeki -saf- Anakin uyanır ve imparator Palpatin'iDarth Sidious'u kollarıyla kavrayıp boşluğa fırlatır. Anakin Darth Sidious 'un ölümcül yıldırımlarına maruz kaldığı için ölmek üzeredir. Luke babasını hangara kadar sürükler. Ama Anakin yere yığılır. Son bir isteği vardır. Luke'u -oğlunu- bir kez olsun kendi gözleriyle görebilmek. Luke babasını yıllarca Vader'a hapseden kaskı çıkarır. Anakin Mustafar'daki düellodan arta kalan hasarlı yüzüyle gülümsemektedir. Kızkardeşine kendisi hakkında yanılmadığını söylemesini ister ve ölür.

  Dışarıda ise ittifak güçleri zafer kazanmış ve 2. Ölüm Yıldızı da yokedilmiştir. Luke babasıyla vedalaşıp cesediyle ile beraber Endora iner ve yakarak cenazesini gömer .Son sahnede gücün karanlığını terk eden Anakin SkywalkerYoda ve Obi-Wan güçle bütünleşmiş halde Luke a görünürler ve efsane mutlu sonla biter.

  Not: 2004 yılında çıkan DVD versiyonunun final sahnesinde ruh halinde görünen ve Sebastian Shaw'ın canlandırdığı Anakin Skywalker dijital ortamda değiştirilmiş ve Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı ve Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı'da rol alan Hayden Christensen eklenmiştir.
  Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 1999 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. George Lucas tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.

  Yapım sırasına göre serinin dördüncü filmi hikâyenin kronolojik sıralamasına göre ilk filmidir. Film 19 Mayıs 1999 tarihinde vizyona çıkmıştır.

  _Özeti_

  Barışçıl ve silahsız bir gezegen olan Naboo ayrılıkçı Ticaret federasyonu tarafından Cumhuriyet tarafından alınan vergileri protesto bahanesi ile kuşatılmıştır. Cumhuriyetin yüce başkanı Valarum taradından barış elçisi olarak iki Jedi konu ile ilgilenmeleri için görevlendirilirler. Qui-gon Jinn ve onun Padawanı Obi-wan Kenobi Ticaret Federasyonunun başkanı Nute Gunray ve yardımcısı Rune Haako'yu beklerken bir Sith lordu olan Darth Sidious tarafından aldıkları emirle Jediları öldürülmek istenir. Sonrasında Jedi'lar tarafından niyetleri anlaşılan Ticaret federasyonu Naboo'nun galaksi ile iletişimini keserek işgale başlar. Ateş hattını terk eden iki Jedi kaçmayı sürdürür. Burada işgalden kaçarken Jar Jar Binks adında bir Gunganlı ile karşılaşırlar. Jar Jar Binks'e işgal konusunu anlattıklarında Jar Jar onları sular altındaki kovulduğu ülkesi Otoh Gungaya götürmeyi kabul eder. Fakat Jar Jar sakarlıkları yüzünden şehirden kovulmuştur. Şehre girdiklerinde hemen yakalanarak ülkenin başkanı Boss Nas önüne çıkarılırlar. Qui-gon burda Boss'a Naboo'da olanları anlatır fakat istediği yardımı alamaz. Jedi'ların zayıf zihinlere dilediklerini söyletme ve yaptırma yeteneğini kullanır ve şehirden çıkmak için bir taşıt verilmesini sağlar. Gunganların geleneklerine göre hayat borcu olduğu için Jar Jar da onları Naboo'nun başkenti Theed'e giderken üzere rehber olmasını için Qui-gon'un yanına verilir.

  Qui-gon Jinn ve Padawanı Obi-wan Kenobi Naboo kraliçesi Amidala'yı korumak için Naboo gezegeninin yüzyine çıkarlar. Kraliçe Amidala'ya ulaştıklarında federasyon tarafından ele geçirilmiştir. Qui-gon ve Obi-wan kraliçeyi ve yanındakileri kurtararak bir gemi ile Naboo'yu terk eder. Coruscant'a gitmek için gezegenden ayrılacakları sırada aldıkları hasar yüzünden zor durumda kalırlar ama bir astro droid olan R2-D2 tarafından hasarına rağman geminin enerjisi yeniden aktif hale getirilir. Yine de uzun süre havada kalmaları imkânsızdır. Yakındaki Federasyon'un kontrolünün fazla hissedilmediği izbe gezegen Tatooine'e inerler.

  Tatooine gezegeninde Qui-gon yanına R2-D2 Jar Jar Jar Binks ve kraliçenin isteği doğrultusunda nedimelerinden Padme'yi alarak geminin onarılması için gerekli parçalarını bulmak için şehirdeki bir hurdacı dükkânına giderler. Hurdacı Watto geçerli paraları olmamasından dolayı istedikleri parçaları onlara vermez. Bu arada Padme Watto'nun kölesi olan küçük bir çocukla Anakin Skywalker ile tanışır. Qui-gon Jinn Obi-wan Kenobi'la takas için değerli birşeyleri olup olmadığı konusunda haberleşir. Sonuç olumsuzdur. Çünkü gezegeni ani biçimde terk etmişlerdir. Başka bir yol denemek zorundadırlar. Şimdilik gemiye dönme kararı verirler. Jar Jar Binks başını belaya sokar ama eve dönmekte olan Anakin olay büyümeden ortamı yatıştırır. Qui-gon Jinn O'na tesekkür eder. Anakin Qui-gon Jinn'in Işın Kılıcını fark eder. Bu sırada baş gösteren Kum fırtınası üzerine Anakin yeni dostlarını evine davet eder. Konuklar kendilerini Anakin'in annasi Shmi Skywalker'a tanıtırlar. Anakin Padme'ye hurdalardan yaptığı protokol droidi olan c3-p0'yu gösterir. Yemekte Anakin özgür olduğunu gördüğü rüyasından söz eder. Qui-gon Jinn ona göre kurtarıcı olmak üzere gelmiştir. Bunun üzerine Jedi Master çocuğa gerçeği anlatır ve gemi konusundaki problemden de söz eder. Anakin birkaç gün sonra yapılacak Pod yarışında gerekli parayı kazanabileceklerini söyler. Gezegende bunu yapabilen tek insandır. Qui-gon yarışlara katılabilmenin Jedi reflekslerine sahip olmayı gerektiğini söylediği genç Skywalker daki Güc'ün etkisini farketmiştir. Qui-gon Watto ile Anakin'in pod yarışlarında yarışmasını eğer kazanırsa gerekli parçaları almak için bir anlaşma yapar. Bu antlaşmanın gizli bir maddesi de Anakinin özgürlüğüdür. Qui-gon Anakin'in kan örneğinden yaptığı testte kanında daha önce görülmemiş miktarda midi-kloryan olduğunu farkeder ve onun Jedi efsanelerindeki seçilmiş kişi olabileceğini hisseder.

  Anakin zorlu pod yarışı sonunda birinci olur ve özgürlüğünü kazanır. Qui-gon ile birlikte Corusacant'a gelecek ve orada Jedi olabilmek için eğitilecektir. Fakat bu çok sevdiği annesinden ayrılmasını gerektirecektir. Küçük çocuk için kolay bir seçim olmaz ama annesi O'nu cesaretlendirir. Son kez sarılarak oğluna veda eder.

  Darth Sidious'un çırağı Darth Maul gemiye binecekleri sırada Qui-gon'un önüne çıkar ve onunla bir ışın kılıcı duellosu yaparlar. Bu sırada Obi-wan gemiyle hocasını da alarak uzaklaşır. Coruscant'ta onları Naboo Senatörü Palpatine ve yüce Başkan Valarum karşılar. Kraliçe Amidala Palpatine'den Valarum'un Naboo'yu kurtarmak için güç kullanamayacak kadar aciz olduğunu öğrenir. Palpatin tarafından O'nun başkanlığının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine inandırılır. Senatodaki oturumda söz alan Kraliçe Amidala Gerçektende zor durumda olan Naboo için karar veremeyen Valarum'un başkanlığının fesh edilmesi ve yerine yeni bir Şansölye seçilmesini oylamaya sunar.

  Bunlar olurken Jedi'lar Jedi tapınağında Anakin'i test etmektedirler. Anakin'in güç üzerindeki becerisi tartışılmazdır. Fakat Usta Yoda Anakin'in içindeki anne özlemini (bağlanmanın kıskançlığı kıskançlığın öfkeyi öfke ise karanlık yola götürdüğü için) tehlikeli bulmaktadır. Qui-gon Anakin'in jedi olarak eğitilmesi konusunda ısrarcıdır. Yinede konsey isteğini reddeder. Bu sırada Jar Jar ile konuşurken Gunganların ordusu olduğunu öğrenen Kraliçe Amidala Senatonun bu konuda bir şey yapamayacağını anlayıp ülkesini korumaya karar verir. Jedi konseyi Kraliçe Amidala'yı korumak için Qui-gon ve Obi-wan'ı görevlendirirler.

  Naboo'ya vardıklarında Jar Jar Gun Ganlar'la konuşmaya gönderilir fakat Gun Ganlar şehirde değildirler. Bunun üzerine Jar Jar Kraliçeyi ve Jedi'ları Gunganların özel gizlenme yerlerine götürür. Burada Kraliçe Boss'u ikna etmeye çalışırken arkasında duran nedime Padme O'nun sözünü keser ve aslında kraliçenin kendisi konuşanınsa sadık dublörü olduğunu açıklar ve içinde bulundukları zor durumda kendilerine yardım etmelerini ister. Yaptığı konuşma sonunda Gunganlar Naboo için savaşmaya ikna olmuştur. Savaşın başladığı sırada İki Jedi ve Amidala beraberindekilerle saraya doğru ilerlemeye başlar. Fakat burada karşılarına Darth Maul tekrar çıkar. Qui-gon ve Obi-wan Darth Maul'la duello etmek üzere geride kalırlar. Bu sırada gemide bıraktıkları Anakin gizlenmek için girdiği gemiyi çalıştırır ve yanında r2-d2 olduğu halde otomatik pilotta Droid kontrol gemisine doğru gitmeye başlar. Qui-gon Darth Maul'un çift taraflı ışın kılıcından aldığı darbe sonucu ölür. Düelloya Obi-wan devam eder ve çetin bir savaş sonunda Darth Maul'u öldürmeyi başarır.

  Aynı sıralar Anakin Yıldız Savaşçısı ile droid kontrol gemisinin içerisine girmiş ve yaptığı atışlar sonucunda Droid kontrol gemisini yok etmiştir. Droid kontrol gemisi patlayınca Naboo'da savaş halinde ve Gunganları kıstırmış durumda olan Droid ordusu devra dışı kalır. Böylece yenilgi halindeki Gunganlar savaşı kazanır. Naboo kurtulmuş olur. Ticaret federasyonunun başkanı ve yardımcısı tutuklanır. Bu sırada yapılan seçimle Palpatine Başkan olmuş ve Cumhuriyete için barış ve demokrasiyi koruyacağına söz vermiştir. Jedi konsetinin onayı ile Anakinin eğitimini Obi-wan Kenobi üstlenir ve onu padawanı olarak alır.
  Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine ait 2002 yılı yapımı bir bilim kurgu filmidir. Yönetmenliğini George Lucas yapmış ve senaryoyu da Jonathan Hales ile beraber yazmıştır.

  Film serinin yapım sırasına göre beşinci hikâyenin kronolojik sıralamasına göre ikinci filmidir. 16 Mayıs 2002 tarihinde vizyona çıkmıştır.

  Film 2003 MTV Film Ödülleri'nde Yoda ve Christopher Lee arasındaki dövüş sahnesiyle "En İyi Dövüş Sahnesi" ödülünü kazanmıştır.

  _Özeti_

  Jedi Ustası Qui-Gon Jinn'in ölümünden 10 yıl geçmiştir. Cumhuriyet senatosunda Şansölye Palpatine'in hakimiyeti altındadır. 10 yıl önce Naboo kraliçesi olan Padme Amidala yeni kraliçenin öneri ve isteğiyle üzerine senatör olmuştur. Yapılacak önemli bir oylama için geldiği sırada kendisine karşı bir suikast girişimi gerçekleştirilir. Gemisi infilak eder ve dublörü Cordé ölür. Hayli sarsılmış görünen Padme Palpatin ve Jedi konseyinden Usta Yoda Usta Windu ve yine bir senatör olan Bail Organa ile bir araya gelir. Palpatin saldırının ardında yatan gizemi çözmek ve herşeyden önemlisi Amidala'nın güvenliğini sağlamak için kraliçenin de kendisini rahat hissedecegini düşündüğü Obi-wan Kenobi'yi koruma olarak önerir. Yoda O'nun Konsey'e buyurgan tavrından rahatsız gözükse de herhangi bir tepki göstermez. Usta Windu Obi-wan'ın bir görevden henüz döndüğünü dolayısıyla bunun mümkün olabilecegini söyler.

  Qui-Gon'un çırağı şimdi jedi Ustası olan Obi-wan Kenobi Padawan öğrencisi Anakin ile beraber Amidala'nın yerleştiği konuta gelir. Aradan geçen on yıla rağmen fütursuzluk derecesinde cesur Amidala'ya bağlı ve aşık olan Anakin Skywalker için Padme'nin tehlike içinde olması rahatsız edicidir ve çoğu zaman Usta'sına karşı gelecek ölçüde tavırlara girer. Sıradan bir koruma görevinin çok daha ötesinde olayı çözmeye niyetlidir. Obi-wan'ın sert ve itaate zorlayan tavırları -genç-ergen- Anakin'i rahatsız eder. Ama ustasına karşı gelmez.

  Obi-Wan ile Anakin'in geldiği gece Padme ikinci bir suikast girişimiyle daha karşı karşıya kalır. İkili kelle avcısını izler. Anakin'in ısrarlı takibi sonuç verir ve değişken türdeki kadını yaklarlar. Fakat gökyüzünden gelen bir ok kelle avcısını öldürür. Obi-wan okun nerede yapıldığını araştırır. Eski arkadaşı Dexter Jettster'den klon üreten Kamino gezegeni yapımı bir ok olduğunu öğrenir. Kamino gezegenini bulmak için Jedi arşivlerinde yaptığı araştırma sonuç vermez. Usta Yoda'ya içerisinde sonsuz bilgi bulunan Jedi arşiv kayıtlarında böyle bir geezegenin yer almadığını söylediğinde Yoda olması gereken yere gitmesi gerektiği cevabını alır. Kamino arşiv kayıtlarından biri tarafından silinmiştir. Bunu yapabilecek kişinin sadece Jedi olabileceği gerçeği Yoda'yı rahatsız eder. Obi-wan okun sahibini bulmak için Kamino'ya giderken Jedi konseyinin verdiği görev üzerine Anakin de senatörle birlikte Naboo gezegenine gider.

  Obi-wan sularla kaplı Kamino gezegenini Yoda'nın söylediği üzere olası gerektiği yerde bulur. Kamino Obi-wan'ı büyük bir ilgi ile karşılayıp eski bir jedi olan Usta Sifo Dyas tarafından siparişi verilen klon ordusunun hazır olan kısımlarını ve yapım aşamalarını gösterirler. Aslında ordu hakkında Jedi konseyinin bilgisi yoktur ve Sifo Dyas çok uzun zaman önce ölmüştür. Obi-wan tüm askerlerin klonlandığı verici kişiyi sorduğunda onu Jango Fett ile tanıştırırlar. Obi-wan Jango Fett'in hareketlerinden ve yanına istediği özellikleri değiştirilmemiş saf bir klonunun oluşundan şüphelenip onu takip etmeye başlar. Fett gezegenden kaçmadan önce onun aradığı kelle avcısı olduğunu anlar ve Fett ile yaptıkları duello sırasında gemisine bir verici yerleştirmeyi başarırır. Fakat Fett kaçar. Obi-wan Kenobi de onu izlemek için Geonosis adlı gezegene gider.

  Naboo'da Anakin Padme'ye hislerini belli eder. Ancak bulundukları konum (Anakin Jedi konseyine bağlılık yemini etmiştir. Jediların aşık olması veya birine bağlanması yasaktır.) aralarındaki aşkı zaten imkânsız kılmaktadır. Her ne kadar aralarındaki inkar edlemez çekime rağmen Padme açıkça reddetse de gizliden gizliye Anakin'e benzer duygular beslemektedir.

  Aynı sıralar bir süreden beri Anakin annesi ile ilgili kabuslar görmeye devam etmekte ve O'nun acı içinde olduğunu hissetmektedir. Padme'ye gitmek zorunda olduğunu anlatır. Padme O'nunla gelecegini söyler. Beraber annesini bulmak için doğduğu gezegen Tatooine giden Anakin Skywalker annesinin artık bir köle olmadığını ve Clieg Lars adlı bir çiftçi ile evlendiğini öğrenir. Lars çiftliğine gittiğinde annesinin Tusken Yerlileri tarafından kaçırıldığını öğrenir. O'nu bulmak için gizlice Tusken'lerin kampına girer ve annesini ölmek üzere ve perişan bir halde bulur. Birkaç dakika konuşabilen Shimi oğlunun kollarında -onu son kez görebildiği için mutlu- ölür. İntikam ateşiyle içi nefret dolan Anakin Jedi düşüncesinin çok uzağında bir davranış gösterir ve annesini öldüren Tusken'ları katleder.

  Bu sırada Obi-wan Geonosis gezegeninde ayrılıkçıların bir droid ordusu kurmak için gerekli droidleri üretmek için bir fabrika kurduklarını keşfeder. Bu bilgiyi Coruscant'taki Jedi konseyine bilgi vermek için mesaj göndermeye çalışır. Fakat sistemindeki sorun yüzünden mesajı daha yakında olan Anakin'e ulaştırmayı başarır. Anakin mesajı Jedi konseyine ulaştırır ve Padme Amidala'yı koruma emrini alır. Fakat Padme Obi-wan'a yardım etmek için Geonosis'e gitmeye Anakin'i ikna eder. Bu sırada Obi-wan Sith olduğundan şüphe ettiği Kont Dooku adlı jedi düzeninden kendi isteği ile ayrılmış eski bir jedi tarafından tuzağa düşürülerek hapsedilir. Kont Dooku Cumhuriyetin ve senatonun karanlık bir sith lordu olan Darth Sidious'un etkisi altında olduğunu ve eğer ona katılırsa bu Sith'i yenebileceklerini söyler. Fakat Obi-wan bunu kabul etmez.

  Bu sırada Anakin ve Padme yanlarında C-3PO ve R2-D2 ile birlikte Geonosis'e gelirler. Padme ölmek üzereyken R2-D2 tarafından kurtarılır. Fakat burada tuzağa düşürülürler. Ölmeleri için hazırlanan bir arenada 3 adet yaratığın (Acklay Nexu Reek) önüne atılırlar. Obi-wan ve Padme yaratıklarla savaşırken Anakin Jedi güçlerini kullanarak Reeki sakinleştirir ve arkadaşlarını da kurtarır. Bu sırada Mace Windu yanında 200 kadar jedi ile arenaya yardıma gelir ve Droid ordularının içeri girmesi ile çok sayıda Jedi ölür. Bu sırada Kamino da orduları teftiş etmeye giden Usta Yoda Klon orduları ile arenaya inerek kalan Jedi'lara yardım eder ve ayrılıkçıların Droid orduları ile Cumhuriyetin Klon orduları arasında Klon Savaşları başlamış olur.

  Bu sırada Kont Dooku kaçmaya başlar onları Obi-wan ve Anakin onu izler ve gemisine binmeden yakalarlar. Büyük bir ışın kılıcı düellosu başlar. Anakin sabırsızlığı ile ustasını yalnız bırakır. Dooku Obi-wan'ı öldüreceği sırada Anakin kendine gelerek hocasını kurtarır Obi-wan'ın kılıcınıda alarak çift ışın kılıcı ile Dooku ile savaşır fakat Dooku karanlık tarafın büyük gücü ile Anakin'in bir kolunu keserek Obi-wan'ın yanına atar. Bu sırada Usta Yoda içeri girer ve eski Padawan'ı ile bir düello yapar. Fakat Kont Dooku büyük bir kolonu Obi-wan ve Anakin üzerine yıkmaya çalışınca Usta Yoda onları kurtarmak için Kont Dookunun kaçmasına göz yumar. Kont Dooku'nun bir sith olduğu anlaşılmıştır.

  Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı Yıldız Savaşları serisine ait 2005 yılı yapımı bir bilim kurgu filmi. Senaristi ve yönetmeni George Lucas'dır. Film yapım sırasına göre serinin altıncı ve son filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre üçüncü filmidir.

  Film 19 Mayıs 2005 tarihinde vizyona çıkmıştır. Revenge of the Sith 115 ülkede gösterilmiştir. Film 850 million $ gelir elde etmiş ve 2005 yılında Harry Potter and the Goblet of Fireın ardından en yüksek hasılata ulaşan ikinci film olmuştur.Film açılış gününde Kuzey Amerika'da 2900 sinemada gösterilmiş ve 16.5 million $ hasılata ulaşmıştır. Toplamda açılış gününde 50 milyon $ elde etmiştir.Ertesi yıl Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest açılış gününde 55.5 million $ gelir elde etmiş ve rekoru kırmıştır.
  Film eleştirilerinin bulunduğu Rotten Tomatoes isimli internet sitesinde yapılan 247 yorumdan %80'i filmi olumlu yönde değerlendirmiştir. Bu oran ikinci üçlemenin filmleri arasında en yüksek orandır. İkinci üçlemenini ilk filmi The Phantom Menace %63 ikinci filmi Attack of the Clones %66 düzeyindedir.Film Internet Movie Database'de 134000 civarında oy almış (Nisan 2008 itibariyle) ve 10 üzerinden 7.9 seviyesinde değerlendirilmiştir.2007 yılında Rotten Tomatoes'deki 100 Best Science-Fiction Films (En İyi 100 Bilim Kurgu filmi) listesinde 51. sırada yer almış ve Star Wars serisinden bu listeye girebilen tek film olmuştur.

  _Özeti_

  Klon Savaşları'nın sonuna yaklaşılmışken General Griveous komutasındaki droid ordusu Coruscant'a saldırırarak Şansölye Palpatine'ini kaçırır. Jedi Master Obi-Wan Kenobi ve öğrencisi Jedi Şövalyesi Anakin Şansölye'yi kurtarmak aynı zamanda da Generel Griveous'u yakalamak amacıyla görevlendirilerek Coruscant'a geri çağrılırlar. Zorlu bir operasyon sonrası şansölye kurtarılır. Bu operasyonda Anakin düellonun sonucunda daha önce Obi-Wan Kenobi ile birlikte yenildikleri Kont Dooku'nun başını iki ışın kılıcının arasına almayı başarmıştır. Önce "Jedi yolu bu değil" diyerek öldürmek istemez. Ama Şansölye "öldür" emrini verince bunu uygular. Dönüşte Jedi konseyi tarafından karşılanırlar. Görüşme devam ederken gruptan ayrılan Anakin Padmé ile kucaklaşır. Evlilikleri hala bir sırdır. Padme hamile olduğu müjdesini verir. Bulundukları konum dolayısıyla endişelidir. Anakin Jedi bağlılık yemini etmiştir ve duygusal bağ kurması yasaktır. Yine de O aldığı haberden son derece mutlu olur. Ancak bir süredir ölümünden önce annesine dair gördüğü türden kabuslar kendisini rahatsız etmektedir. Çünkü bu kez doğum sırasında Padme ölmektedir. İsim vermeksizin kabusları hakkında Bilge Yoda ile konuşur. Master Jedi Yoda ölümün hayatın doğal bir parçası olduğunu gidenler için üzülmemesi gerektiğini aksi halde bağlılığın kıskançlığa kaybetmenin acı ve öfkeye dolayısıyla da O'nu Gücün Karanlık tarafına götüreceğini söyler.Anakin bu görüşmede ikna olmuş gözükmez.

  Şansölyenin çağrısı ile Anakin O'nu görmeye gider. Palpatin Generel Griveous'un yerinin saptandığını söyler. Konuşma Jedi konseyi Jedi öğretiisi ve Güç'ün karanlık tarafı konusuna kayar. Palpatin bir Sith efsanesi olan Darth Plegious'un hikâyesini anlatır. Sith ve Jedi arasındaki farkı sorgulayan yorumlar yapar. Anakin ikisini bir tutmamak konusunda inatçı bir tavır sergilese de kafası karışmış gözükür.

  Senatonun yetkilerini arttırdığı Şansölye Palpatin yepyeni bir kararla Anakin'e O'nu jedi konseyine özel temsilcisi olarak atadığını söyler. Anakin Jedi Konseyi'nin bunu onaylamayacağını çünkü üyelerini kendisini belirlediğini belirtir. Gerçekten de konsey bu tayinden hoşnut olmaz. Şansölyenin genişleyen yetkilerinden rahatsızlık duymaktadır. Konseye kabul edilse bile Jedi Master seviyesine getirilmeyeceği görüşünde hem fikir olunur. Anakin hakaret olarak değerlendirdiği karar karşısında öfkelenir. Palpatin'in bir diğer önerisi olan General Griveous'u yakalama Obi-Wan Kenobi'ye görevi de verilir. Toplantı sonrası Obi-Wan Palpatin'i yakından izlemek isteyen Konsey'in bunu Anakin aracılığyla yapmak istediğini eklediğinde Anakin bir kez daha hayal kırıklığına uğrar. Çünkü kendisinden istenilen şey onur kırıcı Jediların başvuracağı bir yol değildir. İkisi arasında soğuk bir konuşma gerçekleşir. Aslında Obi-wan da öğrencisini hoş olmayan bu duruma soktuğu için rahatsız gözükür. Gezegenden ayrılmadan hemen önce Anakin küstahlığı ve hayal kırıklığına uğratan bir öğrenci olduğu için ustasından özür diler. Obi-Wan ise kendisinden memnuniyetini dile getirir ve sabretmesini öğütler. Ayrılırken O'na "Hoşçakal eski dostum" diye hitap eder.

  Coruscant'ta kalan Anakin bir kez daha Şansölye Palpatine'le bir araya gelir. Palpatine gücün karanlık tarafını tanımasını ancak bu şekilde eşini kesin ölümden kurtarabileceğini söyler. Anakin Şansölye'nin Güç'ü biliyor olası karşısında şaşkındır. Palpatin artık kozunu açık oynayacaktır. Sonunda Anakin aslında O'nun Sith olduğunu anlar. Bunu konseye bildireceğini söyler. Ancak bir kere Palpatin O'nu zayıf noktasından yakalamıştır.

  Konseye geri dönen Anakin Mace Windu'ya gerçeği anlatır. Sith'in ortadan kaldırılması konusunda yardımına ihtiyacı olacağını söylese de Mace Windu buna sıcak bakmaz. Bir kez daha dışlanan Anakin'in yanlış seçim yapmasında Padme'yi kurtarabileceği tek yolun yok olmak üzere olduğu gerçeği rol oynar. Palpatin'i tutuklamak üzere gelen Mace Windu O'nunla düello yapar. Şansölye'nin yıldırımlarını ışın kılıcıyla geri gönderir. Dolayısıyla Palpatin geri tepen saldırısyla fiziksel değişime uğrar bedeni harap olur. Düello devam ederken Anakin araya girerek müdahale eder. Bu fırsatı değerlendiren Darth Sidious Mace Windu'yu öldürür. Yaptığı şey karşısında dehşete düşmüş gözüken Anakin için artık çıkış yolu yoktur. Önünde diz çökerek O'na itaat edeceğine söz verir ve Darth Sidious Sith geleneklerine uygun olarak kendisine Darth Vader adını verir. Cumhuriyeti ve barışı korumak adına ilk olarak Jedi Tapınağı'na gidip tüm Jediları öldürmesini sonrasında ise Mustafar Sistemi'ndeki ayrılıkçıları ortadan kaldırmasını emreder. Ardından klon birliklerine sızdırdığı gruplara Emir 66'yı uygulatır; galaksilerde Jedilara karşı bir kıyım başlatılır. Yoda ve Obi-Wan Kenobi hariç bütün Jedi'lar yok edilir. Palpatin Padme'nin de katıldığı olağanüstü Senato'da Jedi'ların Cumhuriyeti ele geçirme girişimini açıklayan olağanüstü yetkilerine dayanarak I. Galaktik İmparatorluğu ilan eder. Bu karar tüm üyelerin alkışları arasında kabul edilir. Kendisi de imparator olur.

  General Griveous'u yok eden Obi-Wan kendisine karşı hazırlanan komplodan -Emir 66'dan- son anda kurtulur. Usta Yoda ve Senator Bail Organa ile biraraya gelir. Jedi Tapınağına giderler. Arşiv kayıtlarında Padawan adayı küçük çocukları öldüren ve Sith Lorduna dönüşen öğrencisi Anakin'in hologramı karşısında dehşete düşer. Şansölye Palpatine'in gerçekte yıllardır kendini gizlemeyi başarmış Darth Sidious olduğunu farkederler. Tüm Jedi'lar öldürüldüğü için geriye tek çare kalır: Darth Sidious ve yeni karanlık lord Darth Vader yani Anakin'in yok edilmesi. Obi-Wan Kenobi eski öğrencisi ve dostu olan Anakin'i öldüremeyeceğini o yüzden Darth Sidious diğer bir deyişle Palpatine'i yani İmparator'u yok etmeye gitmeyi Anakin'i ise Yoda'ya bırakmayı ister. Ancak Usta Yoda duyguları bir kenara bırakmak gerektiğini düşünerek bunu reddeder ve Obi-Wan Kenobi'yi Anakin'i yok etmek üzere gönderir kendisi de İmparator'un yani Darth Sidious'un peşine düşer. Obi-Wan gönüllü olmaksızın Anakin'in yerini öğrenmek için Padme ile konuşur ve Anakin'in karanlık tarafa geçtiğini ve Jedi tapınağında yaptığı kıyımı anlatır. Padme Obi-wan'ın anlattıklarına inanmak istemez Anakin'in nereye gittiğini söylemekten kaçınır. Gerçekle yüzleşmek üzere 3PO ile Mustafar sistemine gider. Obi-Wan da onun gemisine gizlenir. Padme Anakin'le konuşur ve çok geçmeden Obi-Wan'ın haklı olduğunu anlar. Sözleri Anakin'i çileden çıkarır. O' da diğer tüm Jedi'ların yaptığı gibi kendisini sırtından vurduğu için suçlar. Obi-Wan'ı görünce öfkesi artar. Kıskançlığa kapılır. Gücü kullanarak boğazını sıktığı Padme bayılır.

  İki eski dost ve iki yeni düşman karşı karşıya gelir. Bu esnada Yoda da Darth Sidious'un karşısına çıkar. Fakat ışın kılıcını kaybeder başarısızlığa uğradığı için geri çekilmek zorunda kalır. Uzun süren düello sonucunda Obi-Wan Kenobi Anakin'in hatasından ve kibirinden yararlanarak düelloyu kazanır ancak eski dostunu "sen benim kardeşimdin" diyerek öldüremeden oradan uzaklaşır. Anakin iki bacağını ve sağlam kolunu kaybeder. Lavlardan sıçrayan ateşle tüm bedeni yanar. Obi-Wan iki droid ve baygın Padme ile gezegeni terk eder. Darth Vader'ın parçalanmış ve yanmış bedeni yardıma ihtiyacı olduğunu uzaklardan hissedip oraya gelen ustası Darth Sidious tarafından bulunur. Geçirdiği operasyon sonrası Anakin yüzünü örten maske ve üzerine giydirilen karanlık kostümle yarı organik - yarı robot halinde tekrar hayat bulur. Kendine geldiğinde İmparator'a (Darth Sidious'a) ilk olarak Padme'yi sorar. İmparator Padme'yi onun öfkesinin öldürdüğünü söyler. Oysa Padme henüz hayattadır.

  Padmé Amidala biri erkek ve diğeri kız ikiz çocuk dünyaya getirir. Onlara Luke ve Leia adlarını verir ve Obi-Wan'a Anakin'in içinde hala iyilik olduğunu söyleyerek hayatını kaybeder.

  Yoda Obi-Wan'a yenildiklerini ve inzivaya çekilmek zorunda olduklarını söyler. Kehanete göre bir kurtarıcı gelmelidir ama güce denge getireceğine inanılan bu kurtarıcının Anakin olduğuna inanmalarına rağmen tam tersi olmuştur. İnzivaya çekilmeden önce Obi-Wan'a son bir eğitimden bahseder. Herşeyi öğrendiğini düşünen Obi-Wan buna şaşırır. Yoda eski bir dostun -Qui-Gon Jinn- kendisiyle gücü kullanarak bağlantıya geçtiğini söyler. Bu yepyeni bir tekniktir ve ölümün Jedi'lar için sadece fizikî anlama gelmesi ölümden sonra da hayatla bağlantıda kalabilmeleri demektir.

  Obi-Wan Kenobi Luke'u Tatooine'deki Anakin'in üvey kardeşi Owen Lars'a verir ve burada inzivaya çekilir. Leia ise Senatör Bail Organa tarafından evlat edinilir. 1. Galaktik İmparatorluk kurulur ve imparatorun yardımcısı Grand Moff Tarkin tarafından devasa bir savaş gemisi olan Ölüm Yıldızı'nın yapımına başlanır.  Star Wars: The Clone Wars

  Star Wars: Klon Savaşları Yıldız Savaşları serisine ait 2008 yapımı bir bilim kurgu animasyon filmi. Yönetmeni Dave Filoni'dir. Film yapım sırasına göre serinin yedinci ve son filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones) ile Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı (Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith) arasındaki olayları konu alır.
  Müzikleri

  Filmlerin müzikleri ünlü besteci John Williams tarafından hazırlanmıştır. 6 filmin de müziklerini orkestrasıyla icra eden Williams eleştirel açıdan kabul görmüş The Force Theme Imperial March Duel of the Fates Across The Stars gibi şarkılarla Yıldız Savaşları'nın vazgeçilmez bir parçası olduğu tartışılmaz.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Revenge of the sith serinin en sevdiğim bölümüydü.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş