Hans Christian Andersen masalı Küçük Deniz Kızı ve Japon halk masalı Urashima Taro'dan esinle ortaya çıkan öyküsü

Miyazaki'nin çizimleri renkleri ve duygusallığı ile Japonya'da gişeleri alt üst eden filmi

sinemaseverler kesinlikle izlemeli...
Konusu
Ponyo kırmızı elbise giyen ve insan olmak isteyen bir Japon süs balığıdır...

Deniz kenarında iç denize bakan bir kayanın üzerinde yaşayan beş yaşındaki Sosuke bir sabah kayalık sahilinde oynarken saçlarını reçel kavanozuna sıkıştırmış Ponyo ile tanışır. Sosuke onu kurtarıp plâstik bir kovaya koyar. Zaman geçtikte Ponyo ve Sosuke birbirlerine hayran kalırlar.

Sosuke Ponyo'ya korkmamasını ve onu koruyacağını söyler. Ama bir zamanlar insan olan Ponyo'nun babası Fujimoto onu okyanusa dönmesi için zorlar. Ponyo insan olmak istediğini söyler ve istemeden de olsa dünyanın ekoloji dengesini bozar.
Notlar
Sonsuz bir hayal gücü ile rüyaları ve sihiri perdeye yansıtmakta usta olan Japon anime dünyasının en tanınan çizerlerinden biri olan Miyazaki Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan için yarışan sekizinci ve son filmi Küçük Deniz Kızı Ponyo ile animeseverlerle buluşuyor.

Canlandırma sinemasının dünyadaki yaşayan en büyük ustası kabûl edilen Miyazaki Ruhların Kaçışı Yürüyen Şato ve Komşum Totoro filmleri ile ülkemizde hatırı sayılır bir hayran kitlesinin sahibidir.

Sineması ile gerçekliği gündelik hayatı ve yetişkin olmayı sorgulatan Miyazaki; Sahra Çölü'nde esen sıcak yel anlamında İtalyan kökenli bir sözcük olan ve 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan bir İtalyan savaş uçağının takma adı olan Ghibli yapımı bir filmle 4 yıl sonra yine yönetmenliğe dönüyor...

Erkekleri hikâyelerine oturtmakta zorlanan Miyazaki'nin filmlerinin karakteristik özelliği karakterlerinin kız olması. Küçük Deniz Kızı Ponyo ile bu geleneğini bozmayan usta ancak bu kez bir deniz kızını başrole koyar


KÜÇÜK DENİZ KIZI PONYO FRAGMANI