Tür : Bilim Kurgu / Fantastik / Aksiyon / Çizgi Roman

Gösterim Tarihi :
6 Mart 2009

Yönetmen : Zack Snyder

Senaryo : David Hayter Alex Tse Alan Moore (Kitap) Dave Gibbons (Kitap)

Görüntü Yönetmeni : Larry Fong

Müzik : Tyler Bates

Yapım : 2009 ABD / İngiltere

Oyuncular : Jeffrey Dean Morgan (Edward Blake / The Comedian) Malin Akerman (Laurie Juspeczyk / Silk Spectre II) Carla Gugino (Sally Jupiter / Silk Spectre) Billy Crudup (Jon Osterman / Dr. Manhattan) Patrick Wilson (Dan Dreiberg / Nite Owl II) Jackie Earle Haley (Walter Kovacs / Rorschach) Matthew Goode (Adrian Veidt / Ozymandias)

Konu

V for Vendetta’nın çizeri Alan Moore ve Dave Gibbons tarafından çizilen çizgi romanlar arasında kült mertebesine ulaşan ve Time dergisinin “En İyi 100 İngilizce Roman” listesinde yer alan eserleri Watchmen'in beyazperde uyarlaması gösterim için 2009 ilkbaharını bekliyor.

86-87 yılları arasında basılan 12 sayıdan oluşan Watchmen yayınlandığı Soğuk Savaş Dönemi’nden fazlasıyla etkilenmiş bir çizgi roman. 85 yılında Amerika ve Sovyetler Birliği’nin nükleer savaşın eşiğinde olduğu sıralarda New York’ta geçen hikayede süper kahramanlar kostüm ve maskeleriyle günlük hayatın bir parçası olarak halkın arasında yaşamaktadırlar. Kendilerine atfedilen “süper-kahraman” tanımının aksine ironik olarak süper güçleri olmayan bu kahramanlar kanunlara bağlı olmadan kendi çabalarıyla adaleti sağlamaya çalışmaktadırlar.

Eski arkadaşlarından birinin öldürülmesi üzerine cinayeti araştırmaya başlayan Rorschach aslında bu olayın süper kahramanlara yönelik çok daha büyük bir komplonun başlangıcı olduğunu öğrenir. Bunun üzerine bu komployu engelleyebilmek için süper kahramanların tekrardan örgütlenmeye başlaması ve dağılmış olan eski takımını bir araya getirmek için çalışacaktır.

Uzun süre devam eden yönetmen arayışlarından sonra sonunda Frank Miller uyarlaması 300 ile adından söz ettirmiş Zack Snyder projenin başına getirildi. Mekan ve karakter tasarımlarının romandakine sadık olduğu söylenen filmi izleyebilmek için birkaç ay daha sabretmemiz gerecek. Haberleri içinse gözünüz Beyazperde’de olsun.

“Who Watches the Watchmen?”


BORKED