Tür : Gerilim / Dram / Suç
Gösterim Tarihi :6 Mart 2009
Yönetmen : Clint Eastwood
Senaryo : Nick Schenk Dave Johannson Nick Schenk
Görüntü Yönetmeni : Tom Stern
Yapım : 2008 ABD 116 dk.

Oyuncular

Clint Eastwood (Walt Kowalski) Christopher Carley (Janovich) Bee Vang (Thao Vang Lor) Ahney Her ( Sue Lor) Brian Haley ( Mitch Kowalski) Geraldine Hughes (Karen Kowalski) Dreama Walker (Ashley Kowalski) Brian Howe (Steve Kowalski) John Carroll Lynch (Barber Martin) William Hill (Tim Kennedy)

Konu

Clint Eastwood’un yönettiği ve başrolünü üstlendiği “Gran Torino” adlı dram oyuncunun Oscar ödüllü filmi “Million Dollar Baby”den beri perdede göründüğü ilk film. Eastwood değişen bir dünyada yaşayan ve göçmen komşuları tarafından uzun süredir güttüğü önyargılarıyla yüzleşmeye zorlanan demir gibi bir iradeye sahip katı bir Kore Savaşı gazisi olan Walt Kowalski’yi canlandırıyor.

Kore Savaşı gazisi Walt Kowalski Detroit'in dışında kalan Hmong (Çinli etnik grup) göçmenlerin kaldığı bölgede yaşıyordur.

Önceleri çevresindekileri sadece yabancı olarak algılarken karısının ölümünden sonra Kowalski isteksizce de olsa komşularının ırksal sterotipten daha fazlası olduğunun farkına varır. Sonunda onlarla onu sadece ihtiyacı olduğunda arayan ve yaşlı bir ırkçı olarak gören ailesinden daha çok ortak yönü olduğunu anlar.

Bu zaman içinde bölgenin huzuru çetelerin yüzünden kaçmıştır ve saldırılarını giderek arttırıyorlardır. Kowalski bu şiddete karşı koymak için yeni bulduğu arkadaşlarını ve komşularını çete saldırılarından korumaya çalışır.

http://www.youtube.com/watch?v=c8Z2n534q1Q&feature=player_embedded