Tür : Dram

Gösterim Tarihi : 27 Şubat 2009

Yönetmen : Eran Riklis

Senaryo : Suha Arraf Eran Riklis

Yapım : 2008 İsrail / Almanya / Fransa 106 dk.

Oyuncular Hiam Abbass (Salma Zidane) Doron Tavory (Savunma Bakanı Israel Navon) Ali Suliman (Zirad Daud) Rona-Lipaz Michael (Mira Navon) Tarik Kopty (Abu Hussam) Amos Lavi (Komutan Jacob) Amnon Wolf (Leibowitz) Smadar Jaaron (Tamar Gera) Danny Leshman (Er Itamar) Hili Yalon (Sigi Navon)

Konu

Filistin İsrail sorununu insani bir açıdan ele alan "Limon Ağacı" ("Lemon Tree") evinin yakınına İsrail Savunma Bakanı’nın taşınması ile hayatı alt üst olan Filistinli bir kadının hikayesini anlatıyor.

Filistinli dul bir kadın olan Selma'nın hayattaki tek dayanağı ailesinden yadigâr kalan bahçesindeki limon ağaçlarıdır. Duvarın İsrail tarafına İsrail savunma bakanı bir villa inşa edince Selma’nın limon bahçesi ulusal güvenliği tehdit eden bir unsur olarak tanımlanır ve yıkılmasına karar verilir. Hakkını ve limon ağaçlarını korumak için elinden geleni esirgemeyen Selma tuttuğu genç avukatla birlikte sonuna kadar mücadeleye kararlıdır. Ancak önce avukatına âşık olup ardından da davası uluslararası bir olaya dönüşünce her şey içinden çıkılmaz bir hal alır.

BORKED