Moskova''nın Şifresi: Temel (2012)Vizyon tarihi:
23 Kasım 2012

Oyuncular:
Altan Erkekli (Necati) Alper Kul (Temel) Ruhi Sarı (Turgay) Aslıhan Güner (Zuhal) Salih Kalyon (İmam Necati) Ayşegül Günay (Şehriye) İsmail Hakkı Ürün (Abromoviç) Çetin Altay (Sinan) Necip

Ekip:
Adem Kılıç (Yönetmen) Adem Kılıç (Yapımcı) Yılmaz Okumuş (Senaryo)

Konu:
Sümela’nın Şifresi-Temel’in devamı olarak tasarlanan Moskova’nın Şifresi: Temel filminin başrollerini ilk filmde olduğu gibi Alper Kul ve Aslıhan Güner paylaşıyor. Kadroda Salih Kalyon Ruhi Sarı ve Çetin Altay ikiliye destek olan isimler arasında yer alıyor. Çekimlerinin ilk etabı Rusya''da yapılan film Moskova''dan Trabzon''a uzanan ve bolca güldürü vaad eden bir yanlışlıklar komedyası.
Yapımın yönetmenliğini ilk filmde olduğu gibi Adem Kılıç üstlenirken senaryo yine Yılmaz Okumuş''a emanet.

Temel Sümela Manastırı’ndaki şifreyi çözüp hazineyi bulmuş ve sevdiği kadına kavuşmuştur. Tabii Temel böyle zannetmektedir. Gerçekte belalı Rus mafyası Korkunç İvan’ın adamları bir değiş tokuş sırasında Temel’in yol açtığı bir yanlış anlama sonucu Türk mafyasıyla çatışmış birbirlerini öldürmüş ve o sırada Temel kazdığı çukurdan çıkan Rus mafyasına ait altınları Sümela’nın hazinesi zannederek almıştır. Altınlarına el konulan ve adamları öldürülen Rus mafyasının lideri Korkunç İvan çıldırır ve en acımasız adamı Abromoviç’i Temel’i öldürmesi için Trabzon’a yollar.