Babamın Sesi 2 Kasım’da Türkiye’de vizyona girdikten hemen sonra 15 Kasım’da Almanya’da gösterime girecek


Geçtiğimiz ay 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinin yeni filmi Babamın Sesi 2 Kasım’da Türkiye’de vizyona girdikten hemen sonra 15 Kasım’da Almanya’da gösterime girecek. Schneider Groos Filmproduktion’ın dağıtımıyla Almanya’da başta Berlin Frankfurt Hamburg ve Münih olmak üzere toplam 12 şehirde sinemalarda gösterime girecek olan filmin Hamburg’ta yapılan galasına yönetmenlerden Zeynel Doğan katıldı ve seyircilerin sorularını cevapladı.

Dünya galasını 41. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yapan film Türkiye galasını 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve En İyi Senaryo ödülünü Tepenin Ardı ile paylaşmıştı. Babamın Sesison olarak 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nde son dönemin en çok merak edilen ve ses getiren filmlerinin bulunduğu ulusal yarışma bölümünde yarışıp festivalden En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülleri ile dönmüştü.
Maraş Katliamı’ndan etkilenen bir ailenin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Orhan Eskiköy veZeynel Doğan beraber yaparken yapımcılığını Özgür Doğan üstleniyor. Filmin yönetmenlerindenZeynel Doğan’ın ailesinin hikayesinden yola çıkılarak oluşturulan Babamın Sesi’nin senaryosu Orhan Eskiköy’e ait. Filmin başrollerinde ise Zeynel Doğan’la beraber annesi Basê Doğan ve eşi Gülizar Doğan yer alıyor.

Çekimleri Elbistan ve Diyarbakır’da yapılan film Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olarak gerçekleştirildi. 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Platformu'nda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen proje geliştirme desteği ve Melodika tarafından verilen Post Prodüksiyon Destek Ödülü'ne layık görülen Babamın Sesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da yapım desteği aldı.