Cast Luiza Almızrak
Kostüm Tasarım Ebru Kayahan
Ses Mühendisi İsmail Karadaş
Yardımcı Yönetmen Mehmet A. Öztekin
Otomobil Yapım Erhan Akgün
Sanat Yönetmeni Veli Kahraman
Kameraman Burak Kanbir
Ses Tasarım Miksaj Burak Topalakçı
Müzik Demir Demirkan
Editör Niko
Görüntü Yönetmeni Hasan Gergin
Prodüksiyon Amiri Burak Şenkal
Uygulayıcı Yapımcı İsmail Çağlar
Senaryo Murat Dişli – Tolga Örnek
Yapımcı Türker Korkmaz
Yönetmen – Yapımcı Tolga Örnek
Yapım Ekip Film

Oyuncular
GÜNDÜZ - Taner BirselHafif sıradışı tarihe bilime sosyolojiye meraklı bir asker mühendis. Geçmişte de zor ve imkansız projelerde çalışmış; bunların çoğunu başarmasına rağmen ülkenin perde arkasındaki güçleri bu projelerin çoğunun iptaline neden olmuş. O yine de heyecanını kaybetmemiş projeleriyle ülkeye faydalı olabileceğine inanmış idealizmini korumuş. Devrim projesi onun çocuğu gibi. Projeye ve ekibe herkes ve herşeyden çok o inanıyor.

HAYATİ - Ali Düşenkalkar
Çok titiz çok panik sürekli terleyen sürekli endişelenen biri. Herşeyi ince ince hesap ediyor. Nitekim projenin muhasebesi ona emanet. Kuruşu kuruşuna herşeyi takip ediyor. Arabası paramparça edilmiş olmasına rağmen projeye inancı tam.


UĞUR - Halit Ergenç
Amerika eğitimli klasik müziğe meraklı tedbirli sakin hiçbir zaman aşırı tepki vermeyen bir mühendis. Türk sigarası fazla öksürttüğü için içemiyor bunun yerine Amerikan sigarası tercih ediyor. Herkes çay içerken o kahveyi tercih ediyor. Çalışma tulumunun altına şık bir fular takabilecek kadar da titiz ve şık bir adam. Motor konusunda uzman.

CEMAL GÜRSEL - Sait Genay
Devlet Başkanı. Askeriye’de ve MBK’de Cemal Aga olarak biliniyor. Tören günü onun için herşeyin kesinleşeceği fikir babası olduğu projeyi tüm Türkiye ile paylaşacağı an. Bunun hem heyecanını hem de korkusunu yaşıyor.

RECEP USTA - Altan Gördüm
İri yarı güçlü sert ifadeli biri. Sözünü sakınmayan tavrı yüzünden projeye geçinceye kadar fabrikanın “sürgün” bölgesinde çalışıyordu. Alaylı; mühensilerle korakor mücadele edebilecek kadar bilgili. İnatçı. Bir şeye kafayı taktı mı çözünceye kadar bırakmıyor.

SUNA - Vahide Gördüm
Gündüz’ün 25 yıllık eşi. Güçlü içinde bulunduğu mekanı dolduran bir kişiliği ve varlığı var. Hayatı boyunca Gündüz’ü destekleyen onun hayallerine koşmasına yardımcı olan kadın olmuş. Ama bu projede artık çok yorgun. Yine aynı kötü şeylerin olacağını yine Gündüz’ün projede çalışmaktan onunla hiç ilgilenemeyeceğini; sonunda da kalbi kırık hevesi kaçmış Gündüz’ü teselli etmek zorunda kalacağını biliyor.

NİLÜFER - Seçil Mutlu
Heyecanlı cıvıl cıvıl bir mühendis eşi. O kadar doğal o kadar sıcak ki bazen her aklına geleni ortamına bakmadan söyleyebiliyor. Kocasına düşkünlüğüne bugünlerde yeni doğacak çocuğunun da heyecanı eklenmiş durumda. Sevecenliğiyle ekibe verdiği destekle herkesin gözdesi haline gelir.


İSMET - Serhat Tutumluer
Dahi derecede akıllı arabalara takmış bir mühendis. Bir kez baktığı motoru bütün detaylarıyla çizebilecek kadar konuya hakim. Bu projede Gündüz’ün en güvendiği adam. Hatta Gündüz’ün bu projeye giriş sebebi.

NECİP - Onur Ünsal
Projenin en genç mühendisi. Zaten bu yüzden ona ayakçı muamelesi yapılıyor. Ama o halinden memnun. Çok zeki ve idealist mühendislerle birlikte çalıştığının farkında. Gündüz’e hayran. Eşi 6 aylık hamile. Bu yüzden onu gecenin bir yarısı elma ararken görmek sıradan bir olay.

SAMİ - Uğur Polat
Kötü karakter gibi duruyor ama onun da kendine göre gerekçeleri var. O da mühendis. Hatta iyi bir mühendis. Şimdi müsteşar seviyesinde bir bürokrat. O da vatansever. Ama araba konusunda inançsız. “Kardeşim toplu iğne yapamıyoruz ne arabası… Bu devletin parasını çarçur etmekten başka bir şey değil!” düşüncesinde…

LATİF - Selçuk Yöntem
Yetenekli tecrübeli pratik düşünen ama huysuz biri. Bütün proje boyunca bir yandan söylenirken bir yandan da iş yapıyor. Gündüz’le aralarında daha önce başarısızlığa uğrayan bir projede çalıştıkları için kader ortaklığı var. Yaşı ve kilosu sağlıkla ilgili sorunlara gebe.

ENDER - Cengiz Bozkurt
Nerede ilginç bir haber varsa onun peşinde koşan haberi herşeyin üstünde tutan sözünü kimseden esirgemeyen yaman bir gazeteci. Ankara’daki tartışmalarda Devrim projesinin ilginç tartışmalara gebe olacağını hisseder ve yazdığı makalelerle ortalığı alevlendirir.

ERHAN - Levent Can
Sami’nin bürokratlarından. En başta projenin en ateşli muhaliflerinden biri. Ancak projenin ilerlediğini Eskişehir’dekilerin azmini ve başarılarını gördükçe git gide projeye inanır.


Konu:

16 Haziran 1961. Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri "Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma" olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir.

Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.

“Devrim Arabaları” azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsüdür… Hikaye bu aracı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla yoklukla politikayla karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatır. Aslında anlatılan bir inanç ve azim öyküsüdür.

“Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.

Filmin Yapım Hikayesi

Bundan dört yıl önce Tolga Örnek’in eline Aydın Engin’in bir yazı dizisi geçer. Yazıda “Devrim”in hikayesi anlatılmaktadır.

Yönetmen Tolga Örnek projeyi bütünüyle araştırmaya koyulur. Eskişehir Tülomsaş Fabrikası’nda orijinal otomobil görülür teknik özellikleri çıkarılır döneme ait gazeteler taranır ve halen hayatta olan mühendislerle görüşmeler yapılarak araştırma tamamlanır.

Bundan sonrası bu bilgilerin sinema filmi için senaryolaştırılmasıdır. Bu konuda Murat Dişli ile beraber çalışmaya karar verilir.

Senaryo oluştuktan sonra teknik terimler ve motor detayları ile ilgili; otomobil dünyasının yakından tanıdığı Saffet Üçüncü ile motor sekansları üzerinde çalışılır.

Sırada yapım ekiplerinin oluşturulması oyuncuların kararlaştırılması ve araştırma sonuçlarının fiziki gerçeklere dönüştürülmesi vardır. Neticede Devrim Arabaları 1961 yılında geçen bir dönem filmi olacaktır. Tesadüfe bakın ki; hikayenin kahramanları olan mühendisler gibi film ekibi de hemen hemen aynı şekilde zaman ve zorluklarla mücadele etmek zorunda kalır: Hikayedeki mühendislerin otomobil yapmak için 130 film ekibinin ise vizyon için 145 günü vardır.

Uzun araştırmalardan sonra çekim mekanı Beykoz Eski Kundura Fabrikası olarak kararlaştırılır ve hummalı çalışmaların gece ve gündüzün birbirine karıştığı günlerin sıcaktan nefes alınamaz durumların yaşandığı çekimler başlar.

Çekimler 6 hafta sürer. Elde bir avantaj vardır. O da HD kamera ile çekilen filmin kurulan özel sistem sayesinde sette anında kurgu yapabilmeye fırsat vermesidir. Kurgulanan sahneler hemen Demir Demirkan’a film müziğiyle ilgili çalışmalara başlaması için iletilir. Bu çalışmalar filmin müziğinin canlı çalınması için Prag Flarmoni’ye teslim edilir.

Bütün proje boyunca hikaye ile gerçek arasında bir paralellik oluşur: Filmde anlatılan inanç azim güven ve birlikteliğin hikayesidir. Film setinde de ekip bu duyguları paylaşır. Türkiye’de örneğine az rastlanılan bir uyumla oyuncularla birlikte 115 kişi olan ekip yaşanan zorluklara rağmen Türk sineması için sanayileşme yolunda önemli bir adım atmıştır.

Tolga Örnek; filmin paydosunu senaryodan bir replikle yaparak “Devrim Arabaları”nı seyirciye emanet etmiştir: “Bugünleri hayatımın sonuna kadar gururla anacağım!”

Filmin fragmanıVizyona girdiği tarihteki iddialı yapımlar nedeni ile geri çekilen film yeniden vizyona giriyor...

* * *

Devrim Arabaları filmi gelen yoğun talep üzerine 1 Mayıs’ta yeniden vizyona girmeye hazırlanırken Sadri Alışık Oyunculuk Ödüllerinden de kuvvet aldı. Filmin başrol oyuncuları Taner Birsel Selçuk Yöntem Altan Gördüm Halit Ergenç Serhat Tutumluer Ali Düşenkalkar ve Onur Ünsal En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldüler.

Yönetmenliğini Tolga Örnek'in üstlendiği Devrim Arabaları 1 Mayıs'ta yeniden gösterime giriyor! Vizyon sonrasında yapımcı firma Ekip Film’e Dağıtım firması Pinema Filmcilik’e ve pek çok sinema işletmesine gelen “Devrim Arabaları tekrar vizyona girsin” talepleri internette bu doğrultuda çalışan gruplar ve son olarak da ödüller Devrim Arabaları filminin tekrar vizyona girmesi kararını aldırdı.

Devrim Arabaları‘nın Sadri Alışık Ödüllerinin yanı sıra aldığı diğer ödüller:
Siyad Ödülleri: En İyi Müzik (Demir Demirkan)
Ankara Film Festivali: En İyi Sanat Yönetmeni (Veli Kahraman)
Eskişehir Sanat Derneği: En İyi film
OETK Özel Ödülü