Choke Chuck Palahniuk'un romanından uyarlanmış hatta bazı festivallerde gösterilmiş bile. Bazı sitelerde okuduğum kadarıyla da romandan övgüyle bahsediliyor. Tabiki filmin en dikkat çekici ve en önemli yanı romanın yazarının aynı zamanda Fight Club'ın da yazarı oluşu. Bu sefer türü: Komedi / Dram Şimdiden sabırsızlanmaya mahkum.
Palahniuk kitaplarındaki karakterlere benzeyen bir adam ilginç bir kişilik hakkında şehir efsaneleri dolaşıyor porno dergiler için kısa hikayeler yazıyor. Ek olarak Türkiye'deki kitapları da tamamen sansürsüz çevirilmiş.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Romanın konusunu merak edenler için Benway blog'undan alınmış bir özet:

Esas oğlanımız Victor Mancini kurtulmak için terapi gruplarına katıldığı bir seks bağımlısıdır. Dağda kırda plajda uçakta vapurda trende özetle her zaman her yerde yine kendisi gibi bağımlı bi hatunu bulabilme içgüdüsüne de sahiptir.

En yakın arkadaşı ise mastürbasyon bağımlısıdır ve gün içinde sürekli bu işle meşgul olduğundan çoğunlukla yorgun uykulu filandır.

Victor hayatını idame ettirebilmek için ilginç bir yol izler: her akşam lüks restoranlara gidip yemeğin ortasında boğulma numarası yapar. Diğer masalardakiler -en nihayetinde insan olduklarından- boğulup giden bu adama kayıtsız kalamazlar önünde sonunda biri kalkıp gelir ve adamımızın boğazına takılan lokmayı -bi şekilde- çıkartır.
Bu noktada devreye hayatını kurtardığın kişiden sorumlusundur diye bildiğimiz Çin deyişi girer. Victor'ın bu şekilde hayatını kurtaran insanlar öncelikle hesabı öder; bişiy lazım olursa çekinme ara deyip kartlarını telefon numaralarını verir; olayın yıl dönümünde çek filan yollarlar o da böyle bi şekilde yolunu bulur.

Victor'ın çocukluğu hafif çatlak dominant anne figürü olma ve oğlunu geleceğin lideri olarak gazlama potansiyeli bakımından bizim Sarah Connor'a benzeyen annesinin oğlanı devlet babanın yanına verdiği koruyucu ailelerden ya da yurtlardan kaçırıp enseleninceye kadar geçen sürede yaşadıkları avantür hayat ve kadının bu esnada empoze ettiği hayat felsefesi ve pratik bilgiler ile şekillenmiştir. Zaman zaman flashbacklerle bu anlara tanık oluruz.

Annesinin günlüğünde ise tuhaf bir iddiası vardır: Victor babasız doğmuştur aynı Hz İsa gibi. Günlüğü italyancadan çeviren -annesinin kalmakta olduğu bakımevindeki doktor- Paige Marshall annesinin günlüğünde Victor'ın gelmesi beklenen İsa Mesih olduğunu onu çeşitli baskılar yüzünden İtalya'dan kaçırmak zorunda kalışını anlattığını söyler.

Paige Marshall ise -iddiasına göre- gelecekten bir takım bilgiler toplaması için geçmişe gönderilmiş bir zaman gezginidir. Görevinin bitmesine az kalmıştır ve Victor'a sık sık geleceğe birlikte dönmeyi önerir.

Bizim Victor'sa bu mesihlik mevzuuna takılmıştır. Böylesi manevi bir yükü kaldırabilecek durumda değildir. "Ne yapmalı?" diye düşünür sonra sorusunu şuna çevirir:
"İsa olsaydı ne yapmazdı?"

Bu noktadan sonra adamımızın İsa olmadığını kanıtlamak için bir sosyopata dönüşüne tanık oluruz ve yazar bizi kopuşlardan kopuşlara sürükler!
CHOKE / TIKANMA FOTOĞRAFLARI


CHOKE / TIKANMA FRAGMANI