Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Üniversite sınavına gireceklere altın değerinde öneriler

  Üniversite sınavına gireceklere altın değerinde öneriler

  İşte üniversite sınavlarının birinci aşaması olan YGS'ye girmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar...  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Yaklaşık iki milyon kişinin gelecek yaşamlarına ulaşmak amacıyla bugüne kadar verdikleri emeklerinin ilk karşılıklarını alacakları güne çok az bir zaman kaldı. Psikolog Y. Eray Varol YGS'de adayların emeklerini başarıya çevirmelerine yardımcı olacak bazı stratejiler önerdi.

  İşte sınava gireceklere öneriler...

  YGS'ye birkaç gün kala

  Cuma gününe kadar çalışabilirsiniz
  Cuma gününe kadar ders çalışabilirsiniz. Ancak çok spesifik konuları çalışmak yerine eksikliklerinizi tamamlamak ve baştan sona gözden geçirme niteliğinde olan çalışma tekniklerini uygulayın.

  Hafta içinde en az iki kere deneme çözün
  Zaman yönetimini ve kullandığınız stratejileri son olarak gözden geçirin. Özellikle yapabildiklerinize odaklanın. Ancak bu deneme testini sonuç olarak değerlendirmeyin.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Motivasyonunuzu düşüren kişilerle görüşmeyin

  Motivasyonunuzu yüksek tutun. Bugünlerde mümkün olduğunca canınızı sıkan moralinizi bozan sizi strese sokan ortam ve olaylardan uzak kalın. Size iyi gelen ve kendinizi yanında rahat hissettiğiniz kişilerle iletişim içinde olun.

  Uykunuzu ve yemeğinizi dengeleyin
  YGS sınavı gibi sınavlar aynı zamanda fizyolojik kondisyonun da güçlü olmasını gerektiren sınavlardır. Sınav gününde kendinizi dinç enerjik ve fizyolojik olarak hazır hissetmeniz için dengeli bir yaşam tarzını sürdürün. Uykunuzu yemek düzeninizi ve günlün yaşamınızı dengeleyin.

  Tehlikeli etkinliklerden uzak durun
  Bedeninizi aşırı yoracak veya sakatlanma riski oluşturacak ağır ve tehlikeli spor ve etkinliklerden uzak durun.

  Rahatlatıcı egzersizler yapın
  Günde en az 10 dakika çok ağır olmayan hafif ve rahatlatıcı egzersizleri yapmaya çalışın. Bu egzersiz ve yürüyüşler sınav kaygınızla başa çıkabilmenizi ve kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

  Beyin egzersizi ve bulmaca
  Dikkat ve konsantrasyonunuzu strateji oluşturma ve problem çözme becerilerinizi arttıran zaman yönetiminizi güçlendiren egzersizler yapın oyunlar oynayın veya bulmacalar çözün.

  Kitap okuyun
  Sınavlarda hangi alanda olursa olsun başarı okuduğunu anlamakla başlar. Okuduğunuzu anlama yorum ve muhakeme gücünüzü geliştirmek için mutlaka kitap okuyun.

  YGS'den bir gün önce

  Uykunuzu alın ve güne zinde başlayın
  Sınavdan bir gün önce depolayacağınız enerji ve moral sizi sınavda daha fazla etkili yapacaktır.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Son gün ders çalışmayın
  Son gün yapacağınız tekrar veya ders çalışmanın YGS' ye önemli bir katkısı olmayacaktır. Ancak içinizdeki huzursuzluğu gidermek ve günü rahat geçirmek için son gün kahvaltıdan sonra kısa karma testler çözebilirsiniz. Ancak son gün deneme çözmeyin.

  Mutlaka yürüyüş yapın
  Sınav öncesindeki gününüzü sakin ve rahat geçirin. Kendinizi rahat hissettiğiniz ortamlarda bulunun ve mutlaka o gün yürüyüş yapın.

  Sınava gireceğiniz yere mutlaka gidin
  İlk defa girdiğiniz bir mekanla ikinci defa girdiğiniz mekanda hissettiğiniz duygular aynı değildir. İlk defa girdiğiniz mekan sizi kaygılandırabilir ve rahat hissetmeyebilirsiniz; ancak aynı mekana ikinci defa gittiğinizde kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu yüzden sınava gireceğiniz salonu önceden görün ve hatta yapabiliyorsanız sıranızda bir gün evvel bir iki soru çözün.

  Soruları çözerken dikkat etmeniz gerekenler

  Bazen hızlı okuyun: Soruları gerektiği yerde hızlı gerektiği yerde yavaş dikkatli ve anlayarak okuyun

  En fazla iki kez okuyun: Soruları defalarca okumayın en fazla iki defa okuyun

  Tamamının altını çizmeyin: Soruyu çözmenize ipucu olacak kelimelerin ve soru köklerinin altını çizin; sorunun tamamının altını çizmeyin

  Tam anlamadan yanıtlamayın: Neyin sorulduğunu tam olarak anlamadan soruyu cevaplamayın

  Soru köklerine dikkat edin: 'Olumsuz' soru köklerine dikkat edin!

  Uzun paragraftan korkmayın: Uzun paragraf sorularını mutlaka okuyun inanın size çok kolay gelecektir

  Boş bıraktığınızda işaret koyun: Geri döneceğiniz ya da yapamayacağınız soruların yanına mutlaka bir işaret koyun

  Okumadan geçmeyin: Her soruyu mutlaka okuyun

  Sınav günü ve sınav anı

  Kahvaltı edin hafif müzik dinleyin
  Sabah hazırlanırken kahvaltı ederken evde mutlaka hafiften bir müzik çalsın. Ailenizle sınav dışındaki konularla ilgili sohbetler de yapabilirsiniz. Sabah dengeli güzel ve neşeli bir kahvaltının ardından üzerinize şık ama rahat bir kıyafet giyin.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Sınava girmeden önce rahatlayın

  Birkaç kez sessiz ve derinden nefes alın ve nefesinizi aldığınız sürenin iki katı süresince yavaş yavaş bırakın bütün vücudunuzdaki kasları iyice sıkıp bırakın ve tekrar derin ve sessiz nefes alıp bırakın. Bunları uygularken içinizden kendinize şu telkini yapın: "Rahatla ve sakin ol Ben elimden gelen her şeyi yaptım ve başarabilirim.”

  Sadece bilmek yeterli değil
  Sınavlar sadece bilginizi ölçmez. Dayanıklılığınızı dikkatinizi zamana karşı yarışınızı muhakeme gücünüzü ve daha birçok yeteneğiniz değerlendirmeye alır. Bu yüzden sadece bilmek yeterli gelmeyebilir.

  Yorulduğunuzu hissedince dinlenin
  Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir; soruyu tekrar tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için 2 dakika dinlenin. Belirli periyotlarla kendinize ayıracağınız küçük dinlenme aralıklarını; nefes alma gözleri kapama şakaklarınızı ovma gibi hareketler yaparak dikkatinizi enerjinizi toplama ve yoğunlaştırmaya katkı sağlayacak şekilde değerlendirin.

  Sürekli saate bakmayın
  Zamanın farkına varın; her bölüm için kendinize belli bir zaman ayırın. Zamanı yönetmeye çalışın her dakika saate bakmayın. Beş altı soruda bir zamanı kontrol ederek temponuzu ayarlamaya çalışın.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Emin değilseniz yanıtınızı değiştirmeyin
  İlk gelen cevaba ve sezgilerinize güvenin. Ancak hatanızı fark ettiyseniz ya da kesin bilgiyi anımsadıysanız o zaman değiştirin.

  Kolaydan zora tekniğini uygulayın
  Beynimizin çalışma prensibi kolaydan zora doğrudur. Bu nedenle 'turlama tekniği'ni kullanarak önce kolay soruları bulun ve cevaplayın. Daha sonraki turlarda zor soruları cevaplayın. Bu size testin başında hem zaman hem de moral kazandıracaktır.

  Önce kendinizi tanıyın
  YGS sınavının en önemli ve anahtar kodu kendinizi çok iyi tanımanız sınavı çok iyi tanımanız sınav anında olumsuz duygulara kapılmamanız her türlüğü güçlüğe karşın sakin ve soğukkanlı olabilmeniz olabildiğince olumlu düşünebilmenizdir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Artık bi üniversite sınavı daha düşünemiyorum. Bıktım artık. Gireceklere Allah kolaylık versin.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş