Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

*** 2015 ÖSYS Başvurulara İlişkin Adayları Bilgilendirme Kılavuzu Yayınlandı.İndirmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

2015 YGS sınav tarihi ne zaman2015 YGS sınavı başvuruları ne zamanYGS sınavı kayıtları ne zaman başlıyor 2014 2015 YGS sınavı ne zaman 2015 YGS sınavı ne zaman olacak 2015...

2015 ÖSYM Sınav Takvimi Açıklanmasıyla birlikte2014-2015 YGS Başvuru ve Sınav Tarihleri de netleşti.Peki2014-2015 YGS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor? Bu sene sınava girecek olan adayların bugünlerde asıl merak ettikleri soru bu.

2015 ÖSYM Sınav Takvimine göre 2015 YGS Sınav Tarihi15 Mart 2015 olarak açıklandı.2014-2015 YGS Başvuru Tarihleri ise 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında alınacak.

2014-2015 YGS Başvurusu için kılavuz bilgileri ÖSYM'nin (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) adresinde belirtilen tarihler içerisinde yayınlanacaktır.2014-2015 YGS Başvuru İşlemlerinizi yine ÖSYM'nin (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) adresinden kılavuz bilgileri doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar 2015-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz satışı yapılmayacak. Adaylar sınav başvurularını 3 TL karşılığında yapacak. Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmamış adaylarla mezun durumdaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklar.

YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe testi Sosyal Bilimler testi Temel Matematik testi ve Fen Bilimleri testi yer alacak. Adaylar Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumlu olacak. YGS'de Türkçe'den 40 tarihten 15 coğrafyadan 12 felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5 temel matematikten 40 fizikten 14 kimyadan 13 biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

MEZUN ADAYLAR BAŞVURULARINI ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN YAPACAK

Sınava meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar hariç ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların girmeleri zorunlu olacak. Mezun durumda olan adaylardan ilk defa ÖSYS'ye başvuru yapacak olanlar başvurularını sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar. Bu adayların eğitim bilgileri yanlarında bulunduracakları diploma veya mezuniyet belgelerine uygun olarak başvuru görevlisi tarafından sisteme kaydedilecek ve ilgili diploma/mezuniyet belgesinin onaylı bir örneği bu görevli tarafından alınacak.

BAŞVURUNUN TAMAMLANMASI İÇİN "BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI" AÇIKLAMASININ GÖRÜLMESİ GEREKECEK

Başvuru formunda "YGS'ye girmek istiyorum" seçeneğini işaretleyenler 40 TL'yi "Sınavsız geçiş hakkım var YGS'ye girmek istemiyorum sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler ise 10 TL'yi kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatıracaklar. Başvurunun tamamlanması için "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek. Yurt dışında bulunan adaylardan sınav ücretini döviz olarak bankaya yatıranlar bireysel başvuru hakları olsa bile İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapamayacaklar.

Adayların ÖSYS başvurularının alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Başvuru esnasında adayların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için başvuru sistemi başvuru merkezlerine test amaçlı açılmış başvuru merkezleri sistem üzerindeki kontrol işlemlerini yapmışlardır. Adayların başvuru merkezlerinde oluşabilecek yoğunluğu dikkate alarak başvuru işlemlerini başvuru süresinin son günlerine bırakmamaları önemle hatırlatılır.

YGS BAŞVURU ŞARTLARI

2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar 2015-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır.

Öğrenim durumları aşağıdakilerden birine uyanlar 2015-ÖSYS'ye (sınavsız geçiş dâhil) başvurabilirler:


 2014-2015 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar açık öğretim lisesi) son sınıfında
okumakta olan öğrenciler
 Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

2015-ÖSYS’de YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2015-ÖSYS başvurularını süresi içinde yapmak zorundadırlar.
Durumları yukarıdakilerden birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2015-ÖSYS’ye başvurabilirler ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C.
uyruğuna geçmedikleri takdirde 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler (Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYS kapsamı dışındadır. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.).

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Pembe/Mavi
Kart sahipleri) 2015-ÖSYS’ye başvurabilirler. Bu adaylar 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara
yerleştirilirler. KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da ÖSYS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

YGS BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

2015 ÖSYM Aday Başvuru Formu
Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
Diploma transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

2015 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara YGS Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir. 2014 yılında YGS Başvuru Ücreti 50 TL Sınavsız Geçiş Ücreti ise 15 TL olarak ödenmişti.

Girmek istediğiniz LYS Sınav Ücretleri her bir LYS için 3000 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti 1500 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti 300 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Şifre Edinme Ücreti 500 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti 1000 TL

2015 YGS Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar

2015 YGS Ücretini adaylar ÖSYM’nin resmi sitesindeki “Ödemeler” bölümünden ya da belirtilen bankalara giderek görevlilere T.C Kimlik Numarası adı soyadı bilgileri ile kaç TL yatıracaklarını söyleyerek ücreti yatırabilecekler. 2015 YGS Başvuru Ücreti’nin yatırılacağı bankalar aşağıdaki kutuda bulunuyor. Ocak ayı içerisinde aşağıda belirtilen bankalara para yatırmayan adaylara 2015 YGS’ye katılamayacaklar.

Yatırılacak Bankalar:
T.C Ziraat Bankası
Vakıfbank
Halk Bankası
Akbank
Kuveyt Türk Katılım
TEB
DenizBank
PTT Şubeleri

2015 YGS Başvuru Ücreti bankaların dışında ÖSYM sayfasındaki “Ödemeler” bölümünden de ödenebiliyor.