Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 20 Maddede Verimli Çalışma Teknikleri

  20 Maddede Verimli Çalışma Teknikleri  Verimli çalışmak bir çok kişinin en büyük sorun yaşadığı konudur. Bu konuda bir çok bilgi mevcut fakat bu bilgilerin derlenip kişiye en uygun olanının kullanılması verimli çalışmak konusunda başarıyı kısa sürede sağlayabilir. Ne Yap Ne Yapma olarak verimli çalışma tekniklerinden 20 tanesini sizler için derledik.

  1. Karar Vermek


  Öncelikle karar vermek gerekir. Ders çalışma bir iştir. Bu işe başlamak için onunla inatlaşmamak istek gelmesini beklememek gerekir. Karar verdiğiniz an uygun andır.

  2. Amaçları Belirlemek


  Çalışılacak ders ve amaç belirlenmelidir. Çalışmaya harcanan zaman değil ne yapıldığı önemlidir. Aileler sık sık süreyi az bulurlar. Ama uzun süre masa başında oturmak demek çalışmak demek değildir.

  3. Çalışma Araları
  Çalışma ara verilerek yapıldığı zaman verimlidir. 45 dakikalık çalışma aralarına 15 er dakikalık dinlenme zamanları koyulmalıdır. Dikkat eksikliği olan çocuklarda oranlar değişebilir.

  4. Planlı Olmak
  Başlarken nereden nereye ve ne süre çalışacağınızı saptamış olmalısınız.  5. Dikkatinizi Toplayın
  Çalışma saatlerini en iyi öğrendiğiniz dikkatinizin en iyi olduğu zamanlara göre ayarlayın.Yemekten hemen sonra yorgun olduğunuz bir zaman başlamak için uygun zaman değildir.

  6. Kısa Süreli Aralar
  Dinlenme hava almak su içmek biraz ev içinde dolaşmak gibi aktiviteler kısa süreli aradır ve derse geri dönüp konsantrasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Ancak arkadaşlarla telefonda konuşmak TV izlemek uyumak gibi aktiviteler çalışmanıza geri dönüşünüzü engeller.

  7. Çalışma Sırası
  Ders çalışma sırası da önemlidir. En verimli zamanda daha zorlanılan derslerin çalışılması benzer derslerin art arda çalışılmayarak araya farklı dersler konulması verimi arttırır.

  8. Disiplinli Olun


  Ders çalışma bir çeşit kendi kendini disipline sokma yöntemidir. Dolayısıyla öncelikle ne kadar zamana sahip olduğunuzu bilmek ve bu zamanı ders dışı aktiviteleri de hesaplayarak en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı planlamak gerekir.


  9. Haftalık Program


  Hafta içi ve hafta sonu için ayrı plan yapılmalıdır. Çünkü iki zaman dilimi çoğunlukla birbirinden farklı aktiviteleri içerir.  10. Uygun Plan Seçimi
  Ders çalışma planının üzerinize göre dikilmiş bir elbise gibi olması çok önemlidir. Aksi takdirde planladığınız aktivitelere ve zaman uymanız zorlaşır ve bu da motivasyonunuzu düşürebilir.

  11. Planlama Metotlarını Kullanın


  Zamanı planlarken daha önce bahsettiğimiz zaman planlama metotlarından yararlanabilirsiniz. Ancak basit bir örnek aşağıdaki gibi olabilir: Hafta içi okuldan geldikten sonra yatana kadar 6 saatim var. Bunun 1 saatini dinlenme ile geçirebilirim. Geriye 5 saatim kalır. Ailece akşam yemeği yemek bizim için önemlidir ve bu da sofranın hazırlanması yemek ve bulaşıkların kaldırılması da dahil olmak üzere 1 saatimi alır. Geriye 4 saatim kalır. Bu 4 saatin 2 saatini ders çalışarak harcayabilirim. Bu 2 saat ders içerisinde yarımşar saatlik 2 mola alacağım düşünülürse dersle ilgili zamanım 3 saat olur. Kalan 1 saati de kendime ayırıyorum. Tv izleyebilirim ailemle sohbet edebilirim ya da kitap/dergi/gazete okuyabilirim.

  12. Esneklik
  Böyle bir plan yapıldığında yapılacak şeylerin sınırları ve saatler net bir biçimde ayarlanmış olur. Ancak gerektiğinde aktivitelerin yerini değiştirmek mümkündür.
  13. Çalışma Yöntemi  Ders çalışırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da bir dersin nasıl çalışıldığıdır. Bunun en verimli şekli Tekrar-Ödev/Test-Sonraki Konuya Hazırlık sırasını takip edebilmektir.

  14. Günlük Tekrar
  Derslerin günlük tekrarı bir bilginin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe yani bilginin daha uzun süreli saklanıp gerektiğinde geri çağırabileceği yere gönderilmesi açısından önemlidir. Ayrıca araştırmalar kanıtlamıştır ki toplu halde halde ve bir kez yapılan bir tekrara göre sık ve daha az miktarlarda yapılan tekrarların daha etkilidir.

  15. Derse Hazırlık
  Sonraki konuya göz atmak sınıfta ne anlatılacağını bilmeyi ve dolayısıyla anlatılacak olan materyali daha iyi dinleyip anlayabilmeyi sağlar.

  16. Fırsatları Değerlendirin


  Büyük tatilleri (Bayram arayıl yazvb) eksiklerinizi tespit edip tamamlamak için fırsatlar olarak değerlendirin.

  17. Eksiklerinizi Tespit Edin  Eksik tespit ederken detaycı olun. Bütün olarak bir konuyu bildiğinizi düşünebilirsiniz ancak o konunun bir bölümü sizi daha çok zorluyordur. O vakit eksik konularınız arasına onu da alın.

  18. Hedeflerinizi Belirleyin
  Ders çalışırken kendinize çalışacağınız konu ile ilgili hedefler koyun. Bu bir süre hedefi (her dersi 45 dakika çalışmak) ya da çalışılacak materyal hedefi (bir ünite bitirmek ya da beli bir sayıda soru çözmüş olmak) olabilir.

  19. Dikkatinizi Geliştirin
  Ders çalışma alışkanlığı kazanmakta zorlanan biriyseniz koyduğunuz hedefleri kademeli olarak artırmaya çalışın. Eğer 45 dakika dikkatinizi toplamak size zor geliyorsa yarım saatle başlayın ve giderek artırın. Küçük bir hedefle başlamak hiç başlamamaktan daha iyidir.
  20. Çalıştığınız Ortamı Titizlikle Seçin
  Ders çalışacağınız ortam sessiz dikkatinizi dağıtacak şeylerden arındırılmış olmalıdır. Aynı şeklide çok rahatsız bir sandalyede ders çalışmak kadar çok rahat bir koltukta ders çalışmak da dikkat dağıtıcı olabilir. Dikkati mümkün olduğu kadar uyanık tutmak için masa başında ders çalışmak en uygunudur.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Program yapmaya alışmışım. Okuldan kalma alışkanlık oldu bende.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş