Eğitim danışmanı İlker Dinçtürk Muhalif Gazete için hazırladı...

YGS VE LYS’Yİ TANIYALIM

Ocak ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde milyonlarca öğrenciyi ve ailelerini ilgilendiren üniversiteye giriş sınavları sürecine de girmiş bulunuyoruz. Bu yazı dizisinde amacım hem öğrencilerimizi hem de velilerimizi bilgilendirerek sınav öncesi ve sonrası onlara destek verebilmek. Öncelikle işe sınavları tanıyarak başlayalım. Sınavların önem derecelerini ve içeriklerini iyi bilmek izlenecek stratejiyi belirlemekte faydalı olacaktır.

Üniversiteye giriş sınavı YGS ve LYS olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. YGS tüm öğrenciler için ortak yapılırken; YGS’den 180 puanlık barajı aşabilen öğrenciler LYS’ye girmeye hak kazanacak. Öğrencilerin yerleştirme puanları üzerinde YGS %40; LYS %60 oranında etkili olacak. Bu yüzdelerin bize verdiği bir mesaj var. YGS’den alınacak her puan altın değerinde. Bu nedenle öğrencilerin asla pes etmeyip limitlerini zorlamaları gerekir. Diğer bir açıdan baktığımızda da şunu söylemek mümkün: YGS’de beklediği puanı alamayan bir öğrencinin umutsuzluğa kapılmaması gerekir. Çünkü haziran ayında branşına göre gireceği LYS’ler YGS’deki kayıpların kapatılması adına fırsat olacaktır.

Bu yılki YGS 24 Mart 2013’te yapılacak. ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre sınava yaklaşık bir milyon sekiz yüz bin öğrenci başvuru yaptı. İlk bakışta başvuranların sayısı çok gibi gözükse de gerçek anlamda sıralama yarışı bir milyon öğrenci arasında yaşanacaktır. YGS özellikle 9. sınıf konularının temel alındığı 40’ar soruluk Türkçe Sosyal Bilimler Matematik ve Fen Bilimleri bölümlerinden oluşuyor. Velilerimizin ve öğrencilerimizin kafalarını karıştıran sorulardan biri de şu: Sınavda tüm bölümleri yapmak zorunda mıyız? Bu soruya vereceğimiz cevap sınava hazırlanma ve sınav stratejisi açısından da belirleyici olacaktır. Öncelikle TS öğrencilerinden başlayalım: Bir TS öğrencisi öncelikle Türkçe ve Sosyal Bilimler netlerini maksimum seviyeye çıkarmalı sonra matematikten kolay işlem sorularını hedeflemelidir. TS öğrencilerinin Fen netlerini incelediğimizde çok düşük olduğunu görüyoruz. Sözeli çok iyi olan ama sayısalda hiçbir şey yapamayan TS öğrencileri matematik veya fen yapamıyorum diye kaygılanmamalı. Çünkü LYS’de bu bölümde verdikleri açıkları kapamak için yeterli sayıda soru var. TM öğrencilerinin ise üç bölümden sorumlu olduğunu söyleyebiliriz: Türkçe Sosyal Bilimler ve Matematik. TM öğrencileri bu üç branşta maksimuma ulaşmadan fen bölümüne geçmemeliler. Elbette yapılacak her fen sorusu katkı yapacaktır; ancak öncelikle öğrenci kendi branş derslerini halletmeli. FM öğrencileri içinse durum biraz farklı. Matematik ve fen zaten onlar için olmazsa olmaz. Ancak FM öğrencileri Türkçenin de değerini iyi anlamalı. Türkçenin katsayısı yerleştirme puanı hesaplamasında oldukça yüksek. FM öğrencileri Türkçe ve Sosyal Bilimler bölümleri için doğru strateji izlemeli. Geçen yıl Türkçede bazı paragraflar normalin dışında uzun tutulmuştu. Türkçedeki uzun paragraflar sınavın sonuna bırakılmalı; önce tarih ve coğrafyadaki kısa sorular çözülerek daha fazla soruya bakabilmek amaçlanmalıdır.

Üniversite sınava hazırlanan bir öğrenci olimpiyatlara hazırlanan bir sporcuya benzer. Bu süreçte çalışma psikolojik hazırlık dirençli olma gibi faktörler kazananı belirler.

Bir sonraki yazının konusu: YGS’ye kalan iki aylık süreçte nasıl bir çalışma stratejisi izlenmelidir?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]