ÇOK ÖNEMLİ: Önlisans programı olan Lisans programlarından (örneğin işletmemaliye gibi) en az iki yılı tamamlayarak önlisans diploması alan adayların 31 Mayıs -02 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen KPSS Sınav Başvuruları sırasında mezun olunan bölüm kodu seçiminde farklı ve yanlış uygulamalarda bulunduğu tespit edilmiştir ve böyle bir durumda aşağıda açıklamasını yaptığımız hususları başvuru esnasında dikkate almayarak yanlış mezuniyet kodu ile başvuru yapan adayların yerleştirme tercihi başvuruları 2010/2 (24 Ocak) ve diğer yerleştirmelerde sistem tarafından reddedilecektir. Bu durumda olan adaylar aşağıdaki üç hususa dikkat etmelidir:

a) Önlisans bölümü olmayan lisans programlarının en az iki yılını tamamlayarak ilişik kesmek kaydıyla önlisans diploması alan adayların KPSS’ye başvurdukları mezun olunan bölüm kodunun kesinlikle “9005-Diğer” olması gereklidir.

b) Aynı zamanda önlisans bölümü de olan lisans programlarının en az iki yılını tamamlayarak ilişik kesmek kaydıyla önlisans diploması alan adaylara verilen/verilecek önlisans diplomasında açıkça bölüm adı belirtilmeyen/belirtilmeyecek diploma sahibi adayların da KPSS’ye başvurdukları mezun olunan bölüm kodunun kesinlikle “9005-Diğer” olması gereklidir. Bu adaylar kendilerini ilgili önlisans program kodu ile tanıtmış olsalar dahi bu durum geçersizdir ve ilgili önlisans nitelik kodunun olduğu kadro/pozisyonları tercih edemezler. Örneğin lisans işletme okurken önlisans diploması alan bir adayın diplomasında açıkça işletme ibaresi yoksa bu adayın mezun olunan bölüm kodu “9005” olmalıdır. Bu adaylar kendilerinin “5341” kodu ile tanıtmış olsalar dahi bu geçersizdir ve bu kişilerin “3163” kodlarının olduğu kadro/pozisyonları tercih etmeleri mümkün değildir.


c) En az iki yılı tamamlanarak ilişik kesmek kaydıyla önlisans

diploması alınan lisans programlarının aynı zamanda önlisans bölümünün de olması ve verilen önlisans diplomasında ilgili program adının açıkça belirtilmiş olması halinde bu adayların KPSS’ye başvurdukları mezun olunan bölüm kodunun kesinlikle ilgili önlisans programı kodu olması gereklidir. Örneğin lisans işletme okurken önlisans diploma alan bir adayın diplomasında açıkça işletme belirtildiyse bu adayın mezun olunan bölüm kodu “5341” olmalıdır. Bu aday 9005 kodu ile başvuru yapmış ise yerleştirmelerde “3163” kodu yer alan kadro/pozisyonları tercih edemez.

Başvuru esnasında bu şekilde hareket etmemiş durumda bulunan adaylar tercihler ve atamalarda mağdur olmamak için acilen http://www.osym.gov.tr sitesinde yer alan Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini doldurarak ÖSYM Başkanlığına başvurmalıdır. Aksi takdirde tercih edebilecekleri kadro/pozisyonları tercih etmeleri sistem tarafından engellenecektir.