ÖSYM 2012 ÖSYS Kılavuzunu Değiştirdi İşte Yeni Kılavuz


2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu 6287 Sayılı Kanun’a Göre (4+4+4 Eğtim Sistemini Getiren Kanun) yeniden düzenlendi. İşte yeni kılavuz ve üniversiteye giriş sisteminde değişen uygulamalar...

Yeni (Değiştirilen) 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'na Ulaşmak İçin Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

İşte ÖSYM Başkanlığı Tarafından Yapılan Açıklama;

2012-ÖSYS Kılavuzunun 6287 Sayılı Kanun’a Göre Düzenlenmesi

2012-2013 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde uygulanacak kuralları içeren 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda; kılavuzda yer alan kuralların yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebileceği böyle durumlarda izlenecek yolun ve sınavlarla ilgili olarak alınan yeni kararlar ile gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgilerin ÖSYM’nin Internet sayfasından kamuoyuna duyurulacağı ifade edilmiştir.

11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri yeniden düzenlenmiştir.

Bu çerçevede 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda yer alan puan hesaplama değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin temel ilke ve kurallar söz konusu Kanunun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri uyarınca yeniden düzenlenerek adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Kılavuzun yeni haline aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve yerleştirme işlemleri bu Kılavuz esasları doğrultusunda yapılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI