Senden hiç ayrılmamak vardı. Zamanı durdurmak bütün saatleri parçalamak vardı. İsyan içindeydim. Neydi bu çaresizlik? Bizi çepeçevre saran bu dört duvar neydi? Bir ara tanrıyı düşündüm peygamberleri dinleri kitapları düşündüm. Boş inançlarımız mıydı çaresizliği yaratan? O bizim eserimiz miydi? Öyleyse neden bizden büyüktü güçlüydü? Bunca yıl neyi aramış kimi özlemiştim? Madem ki benim olmayacaktın neden seni karşıma çıkardılar? Kim yaptı bunu? Bu kötülükler kimin eseri? Tanrının işi yok da bizi mi görsün? Öyleyse kime inanacağız? O kitaplar ki sabırdan bahsediyor. Ama ne kadar? Nereye kadar? O dinler ki duadan bahsediyor. Kime niçin ve ne zaman? O peygamberler hiç sevmediler mi? Ben sana inanıyorum kitaplara değil. Ben seni istiyorum. Dua değil. Sabır değil.

Artık gideceksin biliyorum vakit geç oldu. Yatakta izin kalacak havada kokun ve yastığın üzerinde bir iki tel saçlarından. Telaş içinde giyinmeye başlayacaksın. Çoraplarında eğrilik var diyeceğim düzelteceksin. Dudaklarını boyarken eğilip ensenden öpeceğim. İçin sevgiyle dolacak. Gözlerin ışıl ışıl ”üzülme üzülme diyeceksin yine geleceğim.” Ya gelmezsen? Hayır hayır geleceğine inanıyorum. Yine gideceğini bilmek kötü. Dayanılmaz bir şey bu. Hatırlıyorum; elini uzattın Allahaısmarladık dedin ve gittin. Gözden kayboluncaya kadar baktım arkandan sonra kapıyı kapattım bir başka kapı açıldı yalnızlığa.

Yürüyemiyordum oturamıyordum. Yattım uyuyamadım. Sanki yer çekiminden kurtulmuştum boşluktaydım ağırlığım kalmamıştı. Elimde tam nabzımın üzerinde bir saat işliyordu her şeyden habersiz.Çıkardım duvara çarptım parçalandı ve durdu. Fakat sadece saatin sesiydi kaybolan. Yoksa zaman ilerliyordu.

Ümit Yaşar Oğuzcan / Sahibini Arayan Mektuplar