Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question İnci Nasıl Oluşur ve Neden Değerli Bir Taştır?

  İNCİ Neden Değerlidir ? İNCİ Taşı Nasıl Oluşur ?
  Taşların kraliçesi olarak anılan İnci kesinlikle feminen etkiler içeren değerli bir taştır. Genel olarak eski çağlardan bu yana zihnin ve ruhun sakinleşmesi için kullanılmıştır. Kadınların doğurganlığını tetiklediği de yaygın olan inançlardan bir tanesidir. Bir diğer alternatifi Ay Taşı ise İnci kadar feminen etkiler içermez ve hem kadınlar hem de erkekler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

  İNCİ Taşı Nasıl Oluşur ?

  İnci istiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının içinden çıkarılan genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük tane. Bunlar küçük yuvarlak yüksek değerli sert sedef rengindedirler. Hayvanın vücuduna bir kum tanesi bir parazit veya yapay olarak bir sedef parçası girince etrafında bunu kaplayan sedefimsi bir madde oluşur. Böylece tabaka üst üste gelerek küresel inci meydana gelir. Divan şiirinde incinin oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır. Rivayete göre istiridye kabuklarını açınca yağmur tâneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur.

  İnci istiridye ve midyelerin yabancı cisimlere karşı oluşturduğu reaksiyon sonucu var olan yine Mercan gibi bir canlı vasıtası ile elde edilen Kur’an-ı Kerim’de yeri olan nadir değerli taşlardan bir tanesidir. Yaygın olarak sedef renginde bulunmakla birlikte beyaz pembe ve siyah olanlarına da rastlanmaktadır. İnci hakkında toplumlara göre değişen efsaneler mevcut olmakla birlikte çok eski çağlarda tanrıların gözyaşlarını istiridyelerin içerisine sakladığına inanılmıştır. Çin’deki mitler ise gökyüzünde ejderhalar dövüştüğü zaman yeryüzüne düşen parçaların İnci olduğunu söyler.

  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnci istiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının içinden çıkarılan genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük tane. . .  Bunlar küçük yuvarlak yüksek değerli sert sedef rengindedirler. Hayvanın vücuduna bir kum tanesi bir parazit veya yapay olarak bir sedef parçası girince etrafında bunu kaplayan sedefimsi bir madde oluşur.

  Böylece tabaka üst üste gelerek küresel inci meydana gelir. Divan şiirinde incinin oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır.

  Rivayete göre istiridye kabuklarını açınca yağmur tâneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur.
  Yabancı madde ete girmeyip kabukta kalırsa meydana gelen inci yarı küresel veya düzensiz biçimde olur.
  İnci sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat ihtiva eder. Sıcak ve ılıman bölge denizlerde yaşayan yumuşakçalarda rastlanır. Günümüzde içinde inci meydana gelen yumuşakçalar yetiştirilerek kültür inci üretimi önem kazanmıştır. Kültürle 3 ilâ 7 yılda elde edilen bu inciler doğal olanlarından ayrılmamakta gerçek inciye benzediği kabul edilmektedir.

  Her çeşit süs eşyâsında bilhassa gerdanlık olarak kullanılmaktadır. Bilinen renginden başka pembe ve beyazları olduğu gibi nâdir de olsa siyah renkli inciye de rastlanır. Siyah inci nadir bulunduğundan daha değerlidir.

  Cam küreler üzeri doğu esansı denen yapışkan madde ile sıvanarak sahte inciler yapılmaktadır. Hakikisinin pahalı olmasından dolayı sahte inci endüstrisi oldukça rağbet görmektedir.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Görüntü olarak da çok kibar bir taş.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş