Ay Taşının Şifası


Ay Taşı da görüntü olarak çok benzediği İnci gibi feminen tarafı ağır basan bir taştır. Ancak bilinçaltını uyardığına inanılan Ay Taşının pek çok kültürde tarih boyunca mistizimle uğraşan kişiler tarafından kadın veya erkek ayrımı yapılmaksızın sıklıkla kullanıldığına da rastlanmaktadır.


Ay Taşı diğer değerli taşlar ile karşılaştırıldığında sertlik derecesi diğerlerine nazaran daha az olan hassas bir taştır. Bu sebeple nazik şekilde muhafaza edilmelidir.

Ay Taşı baş ağrısı öncelikli olarak pek çok ağrının azaltılması için şifalıdır. Sırt ağrılarına sindirim sistemi ile ilgili gaz sancılarına iyi geldiği söylenmektedir. Hormonsal dengesizlik için alternatif bir düzenleyicidir. Özellikle kadınların menopoz devrelerinde yaşadıkları sıkıntıları azalttığı söylenmektedir. Doğurganlığı arttırdığı ise eski çağlardan beri kabul görmüş etkilerinden biridir.

Doktorlar hemşireler gibi iyileştirme faaliyetlerinde bulunanların yüzücülerin Ay Taşını kullanmaları başarılı çalışmalar yapmalarında etkili olabilir.

Bitkilerin yanına konan Ay Taşının onları daha canlı yaptığına inanılmaktadır.

Ay Taşı aşk ile ilintili duygular üzerinde etkisi olduğuna inanılan yarı değerli taşlardan biridir. Özellikle kısmeti açtığına insanları Ay Taşı takan kişiye karşı mıknatıs gibi çektiğine inanılır. Şans getirmesi yeni başlangıçları teşvik etmesi duygusal ve çekici bir aura oluşturması aşk enerjisini çağırmasını tetiklemektedir. Hali hazırda birlikte olan çiftlerin de aralarındaki bağı kuvvetlendirdiğine inanılmaktadır.

Ay Taşı spritüel konularla uğraşanlar için de ruhsal enerjiyi arttırdığı için uygundur. Kalp gözünün açılmasında sezgilerimizin keskinleşmesinde hızlandırıcıdır. Meditasyon ile uğraşan kişilerin sıklıkla Ay Taşı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Ay Taşı tevekkül duymayı kolaylaştırır ve duygularımız ile mantığımız arasındaki dengenin sağlanmasına yardımcı olur.

Ay Taşı çok erken medeniyetlerden beri mücevher yapımında insanlar tarafından kullanılmış parıltı ve görüntü olarak İnci’ yi andıran değerli taşlardan bir tanesidir. Romalılar Ay’ın ışınlarının taşa dönmesi ile bu taşın var olduğuna inanmışlardır. Yine Romalılar ve Yunanlılar Ay Tanrılarını bu taş ile özdeşleştirmişlerdir. Mistizim ve sihir ile insanlık tarihi boyunca çok fazla bağdaştırılan Ay Taşı özellikle Hindistan ve Arap kültüründe güçlü inanışlara esin kaynağı olmuştur. Arap kadınları doğurganlıklarını arttırdığı ve Hintliler de rüyalarını zenginleştirdiği için Ay Taşını halen kullanmaktadırlar.

kynk: takitas