Kıymetli taşlar değerli mücevherler özellikleri en kıymetli en değerli taşların özellikleri Safir Taşı Neden kıymetlidir

Safir Taşı Mavinin koyu tonları ve lacivert renktedir...
Dünyanın en değerli taşlarından biri olan safir taşı; sert ısılara dayanıklı ve genellikle mavi renktedir. En kıymetlisi berrak ve derin mavi olanıdır. Mavinin koyu tonları ve lacivert safirler çok yaygın olsa da pembe kırmızı turuncu sarı ve yeşil gibi çeşitli renklerde safirler de mevcuttur. Safir bayanların yanı sıra erkekler tarafından da ilgi gören nadir taşlardandır.

Çok değerli bir taş olması safiri aranılır bir hale getirmiştir. Bugün bilinen en büyük safir; 563 karat büyüklüğündeki Hindistan Yıldızı’dır. Bu taş New York Doğal Tarih Müzesi’nde teşhir edilmektedir. 330 karat büyüklüğe sahip olan bir diğer safir ise Asya’nın Yıldızı adlı taştır ve Washington DC’de sergilenmektedir.

Dünyada en değerli ve ünlü safirler Hindistan’dan çıkmışlardır. En iyi mavi safirler; Burma Sri Lanka ve Hindistan’da çıkarılmaktadır. Tayland Avustralya ve Nijerya kaynaklı safirler koyu mavidir. Neredeyse siyahmış izlenimi verirler. Bunlara “gece mavisi safirler” de denilmektedir. ABD’de üretilen safirlerde ise çekici metalik mavi bir ton ağır basmaktadır. Bunlar dışında Kamboçya Brezilya Kenya Malawi ve Kolombiya diğer safir kaynaklarıdır.Safir Taşının Faydaları:

Safir taşı için kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği vücuttaki tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği bulunduğu söylenir. Psikolojik olarak ise; inancı güçlendirerek kişiye güven verdiğine şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığını artığına özgürlük hissi verdiğine sezgiyi kuvvetlendirip konsantrasyonu artırdığına inanılır. Aşkta bağlılığı sağladığı ve yanlış davranışları engellediğine inanılır.


kynk: siruspirlanta