Gereksiniminize uygun taşı seçtikten sonra onu herhangi bir amaçla kullanmadan önce belirli hazırlık aşamalarından geçirmeniz gereklidir. İlk olarak taşın fiziksel olarak temizlenip arındırılmasıdır.

Bize gelinceye kadar yaptığı yolculuk aslında bir hayli uzun olan taşlar ve kristaller farklı enerjilere (olumlu ve olumsuz) sahip kisiler tarafından dokunulmuşlardır taşların üzerinde kendi zihinsel ya da duygusal tesirlerini bırakışlardır.

Taşlar ve kristaller Olumlu veya olumsuz enerjileri kendi bünyesine toplama ve gene kendisi üzerinden yayma kapasitesine sahiptir. Vitrinde veya tezgah da duran bir kristal etrafında hareket halinde olan insanların negatif ve pozitif enerjilerini toplayabilir.

Bundan dolayı taşlarımızı ve/ veya kristalimiz kullanmadan önce mühakkak arındırıp proğlamlamamız gerekiyor. arındırma işlemlerinde de 4 elementin(hava-su-ateş-toprak) gücü çok eski zamanlardan beri kullanılmıştır.

Bir çok yerde taş ve kristalinizi deniz tuzunda bekletmeniz tavsiye edilse dahi bu çokda doğru bir işlem değildir.

Tuz ve sirke taşlar ve kristalin parlaklığı ve dokusu değişebiliyor. Toprak ise bu yöntem ancak oldukça geniş bir alanda olmalı nedenine gelince evde bulunan bitkilerimizin besin kaynağı ve yuvası olan toprağa olumsuz enerjili taş veya kristalimizi koyduğumuz takdirde çiçeklerimiz bu olumsuzluktan nasiplerini alacaktır.

Benim nacizane tavsiyem arındırma işleminin su ile yapılması… Öncelik ile akan suda sahip olduğumuz taşın arınmasını niyet ederek“Üzerindeki bütün negative özellikler uzaklaşsın’’ 5-6 dk tutmak ve daha sonra büyük cam bir kabın içine (min 1lt..) temiz su koyarak ve tekrar niyetimizi yaparak taşı 24 saat ile 48 saat sessiz sakin güneş ısığı görmeyen ve aynı zamanda kir toz girmesini engellemek maksadı ile güzel desenleri olan bir örtü veya peçete ile örterek bir yerde bekletmek..

Ancak ufak bir hatırlatma: her taş ayrı ayrı kaplara konmalı..

Ve daha sonra tekrar cam kaptan alarak ve niyetimizi tekrarlayarak akan suyun altında 3-4 dk tutmak.. Bu işlem ile taşımızı arındırmış oluyoruz..

Önemli 2 noktayı atlamayalım; taşı mızı arındırdıktan sonra yalnızca pamuklu veya ipek (kısaca doğal olan) bez ile kuruluyor veya öyle bir torba veya çantanın içinde sakliyoruz.

2. önemli nokta ise arındırma işleminden sonra sizden başka kimsenin taşınıza dokunmasına izin vermiyorsunuz..


-Alıntı-