Ametist

Göz hastalıklarına alerjiye baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir kanı temizler ve enerji verir. Tüm ağrılara özellikle de migrene strese iştahsızlığa akciğer hastalıklarına saç dökülmesine iyi geliyor sakinleştirici etkisi var. Mor renkli olan bu taşın ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmektedir. Bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir. Mutluluk ve bir coşkunun simgesidir. Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir. Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir. Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz. Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bilinç seviyelerini aktive eder yatıştırıcı etkisi vardır. Pozitif enerji yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Negatif enerjilerimizi dışarı boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak onu rahatsız edici bulabilir. Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir ve kalbi korur. Meditasyonda etkili olarak kullanılan bir taştır ve tepe chakra ile ilgilidir.

Ametist kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh çanak kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder yatıştırıcı etkisi vardır.

Meditasyon için en ideal taşlardandır. Ametist astrolojide de başak oğlak kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.

ALINTIDIR.