Aquamarin

Bereket ve uğur taşıdır. Sinirleri yatıştırır ve kişiye içsel rahatlık verir. Neşe huzur ve aşk duyguları verir. Aile saadetini güçlendirir. Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Cesaretinizin kırıldığı emeklerinizin boşa gittiğini hissettiğiniz anlarda aquamarin sizi yüreklendirir ve güveninizi tazeler. Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek sezgileri kuvvetlendirir. Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur. Falcıların taşı diye bilinen bu taşın aile saadetini güçlendirdiği ve mutluluğu arttırdığı bilinmektedir. Sanatçılara ilham veren ve öğrencilerin hafızasını güçlendiren etkileri vardır.Güven denge ve ahenk sembolüdür. Özellikle meditasyona uygundur.
Gök Zümrüt de denilen Aquamarine soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı Sakin Taş olarak da bilinir.

Her ne kadar Sakin Taş denilse de Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.

Bu taşı renginden dolayı özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.

Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir.

Bu güzel taşın en çarpıcı örnekleri Brezilya’dan çıkar.

Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek karaciğer dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir vücudu temizler.

Astrolojik olarak koç ikizler akrep kova ve balık burçlarının taşlarındandır.

ALINTIDIR.