Konu: Diyanet fetvayı verdi: Babanın kızına vücuduna bakarak şehvet duyması haramlık oluştu

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Diyanet fetvayı verdi: Babanın kızına vücuduna bakarak şehvet duyması haramlık oluştu

  Diyanet fetvayı verdi: Babanın kızına vücuduna bakarak şehvet duyması haramlık oluşturmaz

  08/01/2016 15:06


  Diyanet’e bağlı fetva hattına sorulan “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” sorusuna Diyanet tarafından “Haramlık oluşturmaz” yanıtı verildi.  Birgün’den Erk Acarer’in haberine göre Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’nun evlilik başlıklı bölümüne gönderilen metinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” diye soruldu.

  ‘Kızın dokuz yaşından büyük olması gerekir’

  Soru İslam kaynaklarının farklı görüşlerine göre yanıtlanırken bazı mezheplere göre “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duyması bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın 9 yaşından büyük olması gerekir” gibi ifadeler kullanıldı.

  Cevabın tam metni şöyle: “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd Bidayetü’l-Mücdehid Mısır 1975 II 33; İbn Kudame el-Muğni VII 486; İbn Cüzey el- Kavaninü’l Fıkhiyye 138). Hanefilere göre ise; babanın kızını şehvetle öpmesi kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti erkeğin organında bir uyanma uyanıksa uyanışının artması kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır.”

  Cevap kaldırıldı

  Diyanet haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra söz konusu linkte yer alan cevabı kaldırdı. Sayfanın önceki haline şu linkten ulaşabilirsiniz.

  Bakıma alındı

  Söz konusu cevabın sitesinden kaldırılmasından kısa bir süre sonra da Diyanet’in sayfası ‘bakıma‘ alındı.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Diyanet’ten sapkın soruya sapkın yanıt


  Ocak 8 2016

  Diyanet'e bağlı fetva hattının internet sitesine yöneltilen sapkın soruya "Dini referanslarla" en az onun kadar sapkın bir yanıt verildi.

  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet üzerinden vatandaşlara dini konularda hizmet verdiği Dini Bilgilendirme Platformu’na yöneltilen bir soruya verilen cevap ‘yok artık’ dedirtti.


  Foto:Shutterstock Diyanet’in fetvası sosyal medyada büyük yankı uyandırdı


  Fetva hattına gönderilen metinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikahını düşürür mü?” diye soruldu. Diyanetin Fetva birimi bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak gibi bir yol izlemek yerine soruyu dini açıdan cevaplamaya çalıştı. Ortaya ise sapkın bir soru-cevap alışverişi çıktı.

  Birgün gazetesinin gündeme getirdiği ve internet sitesi üzerinden herkese açık olan yazışmada; “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” diye soruldu. Yanıt olarak ise “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duyması bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın 9 yaşından büyük olması gerekir” ifadelerine yer verildi.

  İşte o “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna verilen yanıtın tamamı;
  “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd Bidayetü’l-Mücdehid Mısır 1975 II 33; İbn Kudame el-Muğni VII 486; İbn Cüzey el- Kavaninü’l Fıkhiyye 138). Hanefilere göre ise; babanın kızını şehvetle öpmesi kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti erkeğin organında bir uyanma uyanıksa uyanışının artması kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır.”
  SİTEDEN KALDIRILDI


  Alo Fetva hattındaki skandal yanıt özellikle sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine silindi.

  ALEVİLERLE İLGİLİ FETVA DA SİLİNDİ

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yine aynı internet sitesi üzerinden yayınladığı ‘Alevi’ fetvası da büyük tepkiyle karşılanmıştı. Bugün ortaya çıkan skandal ‘baba-kız’ fetvasının ardından Diyanet Alevilerle ilgili yayınladığı “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna “Müslüman olanla evlenilir olmayanla evlenilmez” yanıtının verildiği fetvayı da sitesinden sildi.

  “NİŞANLILAR EL ELE TUTUŞMASIN” FETVASI HÂL YAYINDA

  Diyanet’in “Nişanlıyken baş başa kalmayın el ele tutuşmayın” ifadelerinin yer aldığı bir diğer skandal fetvası ise hâlâ yayında.


  Kaynak

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Diyanet’ten ‘skandal fetva’ için gece yarısı ikinci açıklama!


  Ocak 9 2016

  Gün boyu büyük tartışmalara neden olan ‘Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet’ konulu skandal soruya verilen yanıtın ardından Diyanet gece yarısı ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada “Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla öncelikle gün boyu yürüyen bu kötü kampanyadan dolayı derin bir üzüntü içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır. Olmaz. Olamaz.” dendi.

  Diyanet’ten yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:
  “Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla öncelikle gün boyu yürüyen bu kötü kampanyadan dolayı derin bir üzüntü içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır. Olmaz. Olamaz.
  Diyanet’ten sapkın soruya sapkın yanıt


  Bugün (Dün) yaşanan üzücü olayla ilgili Diyanet İşleri Başkanımızın talimatıyla geniş kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. Alınan güvenlik hizmeti raporuna göre Din İşleri Yüksek Kurulumuzun sitesi son günlerde pek çok saldırıya maruz kalmıştır.

  Başkanlığımızın temel ilke ve prensipleriyle tamamen tezatlık teşkil eden Başkanlığımıza ve Yüce Dinimiz İslam’a yönelik olumsuz algı oluşturmak amacıyla planlanan bu edep ve ahlak dışı sabotajın sorumluları en kısa zamanda tespit edilerek adalete teslim edilecektir.


  Diyanet de “kumpas” dedi!


  Dini Soruları Cevaplandırma Platformu’nu her türlü istismarı önlemek için bugünden itibaren kapatmak zorunda kaldığımızı üzülerek ifade etmek isterim.
  Son olarak milletimizin her ferdinden istirham ediyorum: Diyanet İşleri Başkanlığı ülkemiz gönül coğrafyamız ve bütün insanlık için önemli bir müessesedir. Bu müesseseyi bu tür yalan yanlış haberlerle yıpratmayalım.”


  Mehmet Görmez skandal fetva sonrası NTV’de programa katılamadı!


  İLK AÇIKLAMA
  Diyanet yaşanan tartışmalar sonrası ilk açıklamasında bu yapılanlar için ‘kumpas’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Kaynak

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Diyanet de “kumpas” dedi!


  Ocak 8 2016

  Diyanet'e sorulan 'Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet' konulu skandal soruya verilen yanıtın ardından Diyanet bir açıklama yaptı ancak kimse inanmadı.

  Fetva hattına gönderilen metinde “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet karısıyla olan nikahını düşürür mü?” diye sorusuna Diyanet sessiz kalmak yerine skandal bir yanıt vermişti. Diyanet’in “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duyması bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın 9 yaşından büyük olması gerekir” yanıtı çok tepki çekmişti.

  Diyanet’ten sapkın soruya sapkın yanıt

  Bunun üzerine Diyanet bir açıklama yaptı. Ancak vatandaşlar açıklamadan pek ikna olmuşa benzemiyor ki bir çok tepki tweeti atıldı. Diyanet’in açıklaması şöyle:
  Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

  Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle çeşitli kelime oyunlarıyla kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

  Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.

  Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

  Diyanet İşleri Başkanlığı
  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
  VATANDAŞ İKNA OLMADI

  Diyanet’in yaptığı açıklama da vatandaşların tepkisini hafifletmedi. Diyanet’i tweet yağmuru çığ gibi büyüyor.
 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Diyanet fetvasını protesto eden kadınlara gözaltı


  Ocak 9 2016

  Kendilerine Yeryüzü Kadınları diyen 5 kişilik grup Diyanet İşleri Başkanlığı'nı protesto edince gözaltına alındılar.


  Kendilerine Yeryüzü Kadınları adını veren 5 kişilik kadın grubu bugün sabah saatlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı önüne gelerek kendilerini zincirledi. “Erkek zihniyetini yeryüzünden sileceğiz” yazılı pankartla kısa bir açıklama yapan kadınlar polisin zincirleri kırması ile gözaltına alındı.


  Foto: SÖZCÜ -Kadınların açtığı pankartta “Erkek zihniyetini yeryüzünden sileceğiz” yazıyordu


  Diyanet İşleri Yüksek kurulu Dini Bilgilendirme Platformu tarafından “Baba kızına şehvet duyarsa” sorusuna verdiği cevap protestoları sürüyor. Dün gün boyu internet siteleri ve sosyal medyada büyük tepki alan fetva kararının yayından kaldırılması da tepkilerin önüne geçmedi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eskişehir Yolu üzerinde bulunan merkezine gelen kadınlar önce kendilerini çevre duvarına zincirledi. Ardından kadınlar adına açıklama yapan kadınlar “Onlara göre nişanlıların el ele yürümesi sakıncalı. Kadınların gülmesi ve hamile kadınların sokakta yürümesi sakıncalı. Dini referansları kendinize alet edip yaptığınız açıklamayı örtbas etmenize izin vermeyeceğiz.”

  dedi. Açıklamanın ardından olay yerine çağrılan polis memurları yanlarında getirdikleri kesici aletle zincirleri kopararak gösterici 5 kadını gözaltına aldı.

  CİHAN


  VİDEO

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Diyanet, Rock’çı imam için kararın verdi
  Konu Sahibi Çupakabra Forum Eski Konular
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18.Haziran.2014, 18:00
 2. Bir babanın gelin olacak kızına yazdıkları
  Konu Sahibi Aşk Sancısı Forum Evlilik Hazırlığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Mart.2013, 20:06
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj : 06.Şubat.2013, 21:26
 4. Eteğini Vücuduna Göre Seç!
  Konu Sahibi Bahtiyar Forum Moda
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ekim.2012, 22:00
 5. Fotoğrafa bakarak yüz ve burun estetiği yaptırmak?
  Konu Sahibi Kuzey Forum K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2012, 22:23

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •