+ Cevap Yaz

Konu: Atatürk'ün 19 Mayıs Sözleri - Atatürk'ün 19 Mayıs Özdeyişleri

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Atatürk'ün 19 Mayıs Sözleri - Atatürk'ün 19 Mayıs Özdeyişleri

  Atatürk'ün 19 Mayıs Sözleri


  Türk genci devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu bu memleketin polisi vardır jandarması vardır ordusu vardır adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle taşla sopa ve silahla nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: "Demek adliyeyi de ıslah etmek rejime göre düzenlemek lazım!" Onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana İsmet Paşa'ya Meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki "Ben inan ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!" İste benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!


  Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.

  Gençlerin her şeyden önce millete güven vermeleri gereklidir.

  Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.

  Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik

  Rica ile merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır.

  Gençlerimiz ve aydınlarımız ne için yürüdüklerini ve ne yapacaklarını öncelikle kendi düşüncelerinde iyice kararlaştırılmalı onları halk tarafından iyice benimsenip kabul edilebilir bir hâle getirmeli onları ancak ondan sonra ortaya atmalıdır. Ben çok ümitliyim ki gençlerimiz bunu yapacak derecede yetişkindir. Biliyorum ki ihtiyarlarımız gibi gençlerimizin de tecrübeleri vardır. Zira milletimizin yakın senelere ait gördüğü acı dersler yakın yılların en yoğun olaylar ile dolu (bilgi yelpazesi.net) oluşu devrimizin gençlerini eski devirlerin ihtiyarları kadar ve belik onlardan fazla olayın şahidi dolaysıyla gençliğimizi ihtiyarlar kadar tecrübe sahibi yaptı. Herhangi bir gencimiz yaşadığı devrin belki üç katı oranında olaya şahit olduğu için her gencimiz üç misli yaş sahibi sayılabilir onları da ihtiyarlar gibi tecrübeli kabul edebiliriz. Gençliğimizin sahip oldukları bu tecrübelerden istifade ederek çalışkan memlekete faydalı ve büyük imanla donatılmış olarak vazifelerini hakkıyla yerine getireceklerine eminim.

  Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil bugünün karanlıları ahlâksızlıkları şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.

  Arkadaşlar Gençliğe bakın Türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin.

  Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.

  Vatanın bütün ümidi ve geleceği size genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.

  Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.

  Gelecek için hazırlanan vatan evlâtlarına hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.

  Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ( Türkiye Cumhuriyeti Devleti ) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.

  Sizin gibi gençlere malik bulundukça bu vatan ve milletin şimdiye kadar elde etmeği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.

  Türkiye Cumhuriyetinin özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden Türk'ten çok geriydi. Manada fikirde tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa ey Türk Çocuğu o kabahat da senin değil senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..


  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.


  Türk çocuğu çok zekisin bu belli; fakat zekanı unut daima çalışkan ol. Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Ey yükselen yeni nesil gelecek sizindir.

  Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.. Bağımsızlığı için ölümü göze alan millet insanlık haysiyet ve şerefinin icabı olan bütün fedakârlığı yapmakla teselli bulur ve elbette esaret zincirini kendi eliyle boynuna geçiren miskin haysiyetsiz bir millete nazaran dost ve düşman nazarındaki mevkii farklı olur.

  19 Mayıs yeni Türkiye’nin ve Atatürk’ün doğum günüdür. Ben Samsun’u ve Samsun Halkını gördüğüm zaman memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsun’luların hal ve durumlarında gördüğüm gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakarlık; ümit ve tasavvurlarımı olumlu bir inanca götürmeye yetmişti… Zafer barışın en kısa yoludur. Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım gözüm arkada kalmayacak.

  Zafer “Zafer benimdir” diyebilenlerindir. 19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür. Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil bugünün karanlıları ahlâksızlıkları şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. Gençliğinde dik duranın ihtiyarlığında beli bükülmez. Rica ile merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır.

  19 Mayıs güven sevinç hareket günüdür. Spor gençliğin kuvvet kaynağıdır. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Milli hedefler milli irade yalnız bir kişinin düşünmesinden değil bütün milletin arzularının emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bir milletin başarısı mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşması ile mümkündür. Bu nedenle bilelim ki elde ettiğimiz başarı milletin güç birliği etmesinden ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir. Eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak aynı esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Millet millî hakimiyet esasını ve Türk Milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunu gerçekleştirmeye çalışacaktır.

  Gençler Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Milletimiz çok büyüktür. Hiç korkmayalım. O esaret ve aşağılığı kabul etmez. Vatanın bütün ümidi ve geleceği size genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Zaferin büyüklüğü savaşın çetinliği ile ölçülür.  Kaynak: 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Sözleri

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gençlere her zaman güveni sonsuzdu. Ama bazıları o güvenini boşa çıkardı.
  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


+ Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 21
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2016, 13:17
 2. Cevap: 14
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2014, 19:14
 3. Atatürk'ün Bazı Özdeyişleri
  Konu Sahibi Katre~ Forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15.Ocak.2014, 19:40
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2012, 15:40
 5. Cevap: 16
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2012, 11:29

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •