+ Cevap Yaz

Konu: Evlilikte saygı nasıldır?

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Evlilikte saygı nasıldır?
  Bugün evlilikte saygı konusunu inceleyelim. Saygı nedir? Karşınızdakine değer vermeniz kırmamanız dikkat etmenizdir. Peki evlilikte saygı nasıldır? Bunun en güzel cevabı ilk tanıştığınızda birbirinize nasıl davrandığınızdır. Hatırlayın biraz geçmişe bakın bakalım nasıl davranıyordunuz ilk zamanlar? Birbirinizi göreceğinize yakın nasıl heyecanlanıp nasıl giyiminize temizliğinize görünüşünüze dikkat ediyordunuz. Yemek yerken ağzınızı şapırdatmıyor burnunuzu karıştırmıyor özellikle geğirmiyor veya asla gaz çıkartmıyordunuz. Tuvaleti birlikte kullanır mıydınız veya pejmürde kıyafetler saç baş darmadağın dolaşıp kendinizi karşı tarafa çirkin gösterir miydiniz? Gözde çapak yüz yıkanmamış üstünüz başınız yemek veya ter kokarken sevgili eşinize görünür müydünüz?

  YAZIK ÇOK YAZIK

  Peki şimdi nasılsınız? Kavga dövüş var mı küfür fiziksel hareketler hakaretler... Karşınızdakini aşağılayan yeren küçümseyen sözler söylerken hiç 'Ben ne diyorum ne yapıyorum?' diyor musunuz? O bayıldığımız çiçek verdiğimiz şiir yazdığımız kucakladığımız öptüğümüz insanı yerle bir ederken kendimize de saygısızlık yapmıyor muyuz? Öyle ya o kişi bizim en yakınımız değil mi? Aynı yatağı paylaştığımız aynı evde oturduğumuz en kötü ve en iyi günlerimizi birlikte yaşadığımız kişiyi böylesine saygısızca yerle bir edersek biz ne oluyoruz? Çocuklarımız varsa anne ya da babasının birbirlerine karşı nasıl saygısızlık ettiğini kendilerine örnek aldıkları kişilerin nasıl böyle sefil varlıklar durumuna düştüklerini görmüyorlar mı? Yazık hakikaten çok yazık.

  SAYGI BEKLEMEYİN
  Sonra çocuklarımızdan bize karşı nasıl saygı bekleyeceğiz. Kardeşine bağırdığı küfrettiği dövdüğü için çocuğunuza terbiye verebilecek miyiz? Çocuk bu ikilemi neyle izah edecek. 'Annesi iştir kişinin lafa bakılmaz' diyen atalarımız ne doğru demiş. Saygı bekliyorsak örnek olmalıyız. Eşler arasında saygı karşılıklı olarak tarafların yakınlarına anne ve babalarına gösterilen ilgide de aranmalıdır. Sevmesek dahi eşinizin hatırı için onlara saygı göstermek gerekir. Esasında yapılan söylenen her söz her hareket eşlerin birbirlerine gösterecekleri saygı demektir. Konuşurken dinlemesini bilmek lafını kesmemek başkalarının yanında (bilhassa) tenkit etmemek başkaları ile karşılaştırmamak hele hassas oldukları konuları yüze vurmamak hepsi eşlerin birbirlerine olan saygılarını gösterir. Yardım eden el veren göğüs geren koruyan her şeyden önce ona öncelik veren anlayış gösteren alttan alan kişiler evliliğe ve eşine değer veren saygı duyan insanlardır.

  MEKTUPLARINI AÇMAYIN
  Eşine sormadan karar vermeyen plan yapmayan birbirlerine ait mektupları açıp telefon mesajlarını kurcalamayan kişiler saygılıdır. Kapıyı çalmadan içeri dalmak 'Burası benim evim' deyip ortalığı dağıtmak toplamamak hep karşı tarafa saygısızlıktır. Yemekleri tatlıları bitirip diğer tarafı düşünmemek bize sıcak geliyor diye klimayı çalıştırmak yahut avaz avaz televizyon dinlemek karşı tarafın isteyip istemediğini hesaba katmaksızın arzumuza göre davranmak sonra da kalkıp saygıdan bahsetmek. Daha yığınla hadiseye değinebiliriz. Bütün bunların sonunda ne oluyor? Saygının düşüncenin kalmadığı yerde sevgi de kalmıyor. Bir süre sonra öfke hınç kin duymaya başlayıp kısas yapıyoruz.

  Elif Namli

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nerde eski evlilikler? Şimdi çoğu evli çiftler mutsuz..Saygı bitmiş sevgi çoktan bitmiş.
  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


+ Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Kasım.2012, 22:00
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Kasım.2012, 07:40
 3. Evlilikte Saygı Olmazsa Olmaz
  Konu Sahibi Sürmenaj Forum Evlilik Hazırlığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ekim.2012, 22:27
 4. Evlilikte Sabır
  Konu Sahibi KeLeBeK Forum İslâm'da Aile
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2012, 16:34
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Mayıs.2012, 13:47

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •