Dünya seyahati
Papa 9. Gregorius babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi (1271). Marco Polo onlarla birlikte Hanbalık'a (Pekin) gitti. AnadoluMezopotamya İran Türkistan Pamir Dağları Gobi Çölü ve Çin'i dolaştı. 25 yılkadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han'ın verdiği görevle 17 yıl doğu ülkelerini dolaştı. Tarih etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

Kubilay Han tarafından görevlendirilmesi


1292'de babası ve amcasıyla birlikte İran Şahı'yla evlenecek bir prensesi götürmekle görevlendirildi. Deniz yolunu seçerek 14 gemi ve 600 kişiyle yola çıktılar; Koromandel kıyıları ve Dekkan yarımadasını dolaşarak Hürmüz limanına vardılar. 18 ay süren bu zorlu yolculuk sonunda geriye 20 kişi kaldı.

Kitabı


1295'te Venedik'e dönen Marco Polo yeniden ticarete atıldı. Ancak Cuzzolo savaşından sonra Cenevizliler'e esir düştü (1298). Tutukevinde kaldığı süre içinde arkadaşı Rusticheollo do Pisa'ya yolculuk anılarını yazdırdı. Çeşitli halkların toplumsal hayatlarını törelerini ince ayrıntılarıyla anlatan bu kitap coğrafya bilgilerinin yanısıra etnolojik ve sosyolojik değer taşımaktadır. Il Milione adıyla birçok kez yayımlanan eser Uzakdoğu ve Afrika'nın Avrupa'da tanınmasına katkıda bulundu.

Aynı zamanda Italo Calvino'nun Görünmez Kentler adlı kitabının da başkahramanıdır. Kubilay Han Marco Polo'ya şehirleri görüp anlaması için görev verir. Marco Polo da kendi gözüyle gezdiği şehirleri anlatır. Ancak bu bilgiler yeni yerler fethetmek için gerekli bilgiler değildir.alıntı