+ Cevap Yaz

Konu: Keops Piramidi -(Khufu Piramiti, Great Pyramid of Giza)

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Keops Piramidi -(Khufu Piramiti, Great Pyramid of Giza)  Gize'nin Büyük Piramiti

  (Khufu Piramiti Great Pyramid of Giza)

  Keops Piramiti Gize'de antik Memfis mezar kentinde bulunan üç piramitten en eski ve geniş olanıdır. Milattan önce yaklaşık 2.560 yılında 20 yıl üzerinde dönemi içeren bir zamanda inşa edildi.Piramit'in Mısır'ın dördüncü hanedanı firavun Khufu'ya bir mezar olarak inşa edildiğine inanılır. Bugün Mısır'ın başkenti Kahire'nin bir parçasıdır. Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eserdir.

  Piramitler yedi harikanın en yaşlısı. Üstelik sapasağlam ayakta kalan tek harika bu düşünürseniz biraz ironik. Ayrıca insanların en çok karıştırdığı harika da bu; listenin tepesinde sadece antik Giza şehrinde bulunan Keops piramidi var diğer iki büyük piramit değil. Bu durumda “Mısır Piramitleri” şeklinde kullanılan genel geçer tabir doğru olmuyor.

  Giza krallığın dördüncü hanedanlığının ikinci imparatoru Khufu tarafından milattan önce 2560'da öldüğünde kabir olarak kullanılması için yaptırılmış. İnşasının 20 yıl sürdüğü düşünülüyor. Önce temeller kazılmış (100000 işçi tarafından elle) sonra kesilen tanesi iki tonluk iki milyon taş taşınmış (100000 işçi tarafından elle) ve son olarak üst üste dizilmiş (bilin bakalım). Bu piramitte kullanılan taşlarla Fransa'nın çevresine üç metre yüksekliğinde bir duvar çekilebilirmiş. Son olarak yüzeyin pürüzsüz olması için bir dış kaplama yapılmış ama sanıyoruz güneş klor egzoz ve kum fırtınaları dış kaplamaları pek bir yıpratıyor. İşte size tam ahkâmlık bir bilgi daha: Piramitler merdivenli değil düz bir yüzey şeklinde inşa ediliyormuş aslında.

  Piramidin girişi

  Taşların 145 metre (yıllar içinde 10 metresi törpülenmiş) üst üste nasıl taşındığı hâlâ bir sır en mantıklı iddia çamurdan yapılmış ve yükselen bir rampa kullanıldığı en sevdiğimiz iddia ise uzaylıların yardım ettiği. Herodot'un yazdığına göre bu rampanın inşası da 10 yıl sürmüş. Uzaylılar eserlerinin turistler yaslanıp fotoğraf çektirsin diye kullanıldığını görüyorlar mıdır acaba? Keops Piramidi 1300'e kadar dünyanın en yüksek yapısıymış. Eğimi 51 dereceymiş kenar uzunluğu 229 metreymiş ve geometrik hata oranı %01'den bile azmış

  Giza Büyük piramidi yapı kompleksinin ana parçası olupKhufu'nun onurunda iki ölüye ait tapınağı ihtiva eder (biri piramitin diğeri ise Nil Nehri'nin yakınındadır). Üç küçük piramit Khufu'nun eşleri içindir ve küçük Mastaba(Antik Mısır'da dikdörtgen eğik yapılar oluppek çok seçkin Mısırlının gömüldükleri yerdir) mezarlar piramiti yüceliğinden dolayı çevreler.Küçük piramitlerden biri kraliçe Hetepheresin mezarını (1925 yılında keşfedildi)kız kardeşini ve Sneferu'nun eşi ve Khufu'nun annesini kapsar.Giza'da çalışanlar için bir kasaba vardıbu kasaba bir fırınbira imalathanesi ve bakır eritme kompleksini içeriyordu.pek çok yapı ve kompleks Giza Haritalama Projesi ile keşfedilmektedir. Büyük Piramidin birkaç yüz metre güney batısında bir parça daha küçük Kefren PiramidiKhufu'nun ardıllarından biri genel olarak Great Sphink Büyük Sfenks'in inşaatçısıve bir kaç yüz metre sonrası güney batıda Menkaure Piramidi Khafre'nin ardılı yaklaşık yarısı uzunluğunda. Khufu'nun veziri Hemen veya Hemiunu'nun Büyük Piramidin bazılarının mimarı olabileceğine inanılır.

  Binlerce yıl boyunca Keops Piramidi'nin bir mezar olduğuna inanılmıştır. Keops Piramidi'nin 30 yılda yapıldığı düşünülmektedir. Her biri yaklaşık 2 ile 10 ton arasında değişen yaklaşık 3 milyon adet taş bloktan yapılmıştır. Önce bir kent yapılmış taş bloklar taşınmış ve yığılmıştır. Yüzeyin düzleştirilmesi için uzun zaman çalışıldığı sanılıyor. Taş blokların nasıl yerleştirildiği henüz anlaşılmış değil çeşitli kuramlar üretilmektedir. Bir kurama göre yapılan spiral bir rampadan çıkarılan taş bloklar üst üste konuyordu.Rampa çamur kaplanıyor sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyordu. Diğer bir kurama göre taş bloklar dev manivelalarla kaldırılıyordu.Tarihçi Herodot'a göre ağır granit blokları piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür.
  Piramidin örtü sistemli girişi yakın plandan

  İlk yapıldığında 14575 metre olduğu düşünülen Keops piramidinin bu güne kadar 10 metresini kaybettiği düşünülmektedir. 43 yüzyıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı olarak kalmış ancak 19. yüzyılda geçilebilmiştir. Eğimi 54 derece 54 dakikadır. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 105 metre uzunlukta 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır. Piramidin her biri birkaç ton ağırlığında olan iki milyon taş bloktan yapıldığı sanılmaktadır.Eski Mısırlıların neslinden gelen bir azınlık olan Kıptilerin inancına göre bu piramit Tanrıların Çağına ait bilgilerin bir birleşimidir.

  Mısır'da Giza'da ki bu üç piramit bugün de görülebilecek durumdadır. Bunlar milattan önce yaklaşık 2613-2494 yılları arasında Mısır kralları için mezar olarak yapılmıştı. Dünyanın yedi harikası arasında günümüze kadar gelebileni Mısır piramitleridir. Mısır'ın çeşitli bölgelerinde onlarca piramit vardır. Piramitlerin nasıl ve niye yapıldığı hakkında çeşitli görüşler olmasına rağmen bu sorulara kesin cevaplar verilememiştir. Ama en akla yatkını piramitlerin Mısır'da tanrısal bir anlam taşıyan firavunların mezarı olmasıdır. İçindeki gizli dehlizler kapılar salonlar hep yabancılara karşı firavunun hazinelerini ve mumyalanmış bedenini korumak için yapılmıştır. Bu piramitlerin en büyüğü Firavun Keops'a ait olan 146 metre yüksekliğindeki piramittir.

  Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser Mısır'daki Keops Piramidi'dir. Mısır'ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır. Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

  Büyük Piramit de denen Keops Piramidi milattan önce 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır'ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops'un mezarıdır. İkinci büyük piramit Keops'un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren'e aittir. Küçük piramit ise milattan önce 2500'lü yıllarda hüküm süren Mikerinos'a aittir. Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası” olma niteliğine hak kazanmıştır.

  Piramitler firavunun mumyası ile hepsi birbirinden değerli eşsiz nitelikteki sanat eserlerini; kral kraliçe prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır.  Piramidin kaplamasında kullanılan bir taş.


  Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Tepeden 10 metre kadar aşınmıştır. Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıyla oluşturulmuştur. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 105 metre uzunlukta 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır.

  Tarihçi Herodot'a göre ağır granit blokları piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır. Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür. Bu muazzam mezar üç ayda bir toplanan 100.000 esirin çalışmasıyla 30 yılda tamamlanmıştır. Daha sonra da Keops'un ve eşinin mumyalanmış cesetleri bu mezara yerleştirilmiştir.
  Piramidin zeminindeki kaplama taşları


  Piramidin Herodot'un anlattıklarına göre tasvir edilen inşası

  Keops Piramidi'nin kesiti ve iç yapısındaki unsurların dağılımı:1-Giriş. 2-Al-Mamun’un adamlarının açtığı tünel. 3- Granit tıpa blokları. 4-İniş Dehlizi. 5-Yeraltı Odası. 6-Çıkış Dehlizi. 7- “Kraliçe odası” ve "Havalandırma Kanalları" denilen biri Sirius yıldızına yönelik olarak yapılmış iki kanal. 8 Yatay Dehliz. 9-Büyük Galeri. 10-Kral Odası ve Orion’un Zeta Orionis (Alnitak) ve Draco’nun alpha yıldızına yönelik olarak yapılmış "Havalandırma Kanalları" denilen iki kanal. 11-Kral Odası'na geçiş veren oda (antişambr). 12-Hizmet ya da kaçış tüneli

  Al-Mamoun'un açtırdığı tünel

  İniş dehlizinden bir görünüm.


  Kraliçe Odası'nın nişli duvarı


  Büyük Galeri'den bir görünüm  Kral Odası'ndan bir görünüm  Kral Odası üstündeki odacıkların şeması
  Gize yapılar kompleksi haritası. Mısır'ın Kahire şehrinin 20 km güneybatısında bulunan Antik Mısır nekropolisi Keops Piramidi Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi ile birtakım ek anıtlardan oluşur.


  Keops tapınağı kalıntıları  Kraliçe piramitleri.Soldan sağa;G1A G1B ve G1C

  ALINTIDIR.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Piramitlerin içini gezdirseler turla buraya giderdim. Ama sadece dışardan ziyaret ediliyormuş.
  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


+ Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kırmızı Piramit (Red Pyramid)
  Konu Sahibi Leydihan Forum Kayıp Medeniyetler ve Uygarlıklar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Temmuz.2016, 20:42
 2. Pyramid Song - Radiohead
  Konu Sahibi Ay Işığı Forum Yabancı Video Klipler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ocak.2013, 08:09
 3. Besin Piramiti - RESİM
  Konu Sahibi Sisimores Forum Sayısal Dersler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2012, 23:13
 4. Keops Piramidi
  Konu Sahibi Kuzey Forum Bilgi Okulumuz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2012, 01:08
 5. Yonaguni Piramidi..
  Konu Sahibi Leydihan Forum Mitoloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2012, 18:44

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •