Onları Unutmayalım - Eli Öpülesi Anneler
Sığınacak yer daha iyi bir yaşam zorunluluk ve ihtiyaç gibi nedenlerle huzurevlerinde kalan ”eli öpülesi” anneler bugün kutlanacak olan ”Anneler Günü”nde hatırlanmayı bekliyor.


Kimi çocuklarını rahatsız etmemek kimi çok mağdur olduğu kimi de annesiyle birlikte daha rahat bir yaşam için huzurevini tercih etse de Gaziantep Huzurevi’nde kalan anneler ”Anneler Günü”nü buruk geçirmek istemiyor.

Annesiyle birlikte Sarıkamış’tan Gaziantep Huzurevi’ne gelen Yaşar Bedel 64 yaşında. Diğer kardeşleri sahip çıkmadığı için devlet onları Gaziantep Huzurevine yerleştirmiş.


Bir süre önce annesini kaybeden Bedel AA muhabirine yaptığı açıklamada Sarıkamış’ta annesiyle birlikte yaşadıklarını sonra yetkililerin kendilerini Gaziantep’teki Huzurevine gönderdiklerini söyledi.


Annesinin Huzurevinde rahatsızlandığını ve hayatını kaybettiğini şimdi ise Huzurevi’ndeki can yoldaşı arkadaşını ”annesi” yerine koyduğunu ifade eden Bedel şöyle konuştu:

”Anneme baktım için evlenmedim. Kardeşlerim ise yuvasını kurdu. ‘Ana başta taçmış her derde ilaçmış’. İki tane kardeş var sağlıklı demediler ki ‘abla nasılsın iyi misin?’ Anaya bile bakmadılar. Çok şükür şimdi manevi annem var. O da benim bir annem. Burada rahatım huzurluyum.”

GÖZDE YAŞ KALPTE HÜZÜN

Huzurevinde kalan Emire Kaya ise 2 kız 1 erkek çocuğu sahibi eşi öleli yıllar olmuş. Evinde oğluyla beraber otururken tapu yüzünden tartışmışlar ve ”bir hırsla” huzurevine gelmiş.

Kaya ”Oğlumla oturuyorduk oğlum evin tapusunu istedi ben de ‘vermem’ dedim. Tartıştık beni dövdüler ben de buraya yazıldım bir hırsla yazıldım. Şimdi Çok şükür rahatım” diye konuştu.

”Anneler Günü” dendiğinde gözleri dolan ve konuşmakta zorlanan Kaya daha dün kızlarını ve annesini gördüğünü belirterek ”Elbette çocuklarımın yanımda olmasını isterdim. İşte bu kadar…Ne yapayım? Olsalar daha iyiydi ama kader böyleymiş” dedi.

66 yaşındaki Marifet Ekici ise 4 erkek 1 kız çocuğu sahibi. Çocuklarıyla ayrı yaşamayı kendisinin tercih ettiğini ifade eden Ekici ”Rahat etmezsem dönerim diye düşündüm. 4 yıl oldu geleli. Telefonla ararlar. 3 tanesi dışarda. Bayramdan bayrama gelirler. Çok şükür rahatız iyiyiz” diye konuştu.

Alıntı.