+ Cevap Yaz

Konu: 1400 lü Yıllar Avrupa

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 1400 lü Yıllar Avrupa


  Keşifler 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15. yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır. Ilk keşif denemeleri Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesi bu girişimlerin sonucudur.

  Kristof Kolomb (1451-1506) 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştığında gerçekte hem daha ucuz hem daha kısa yoldan Asya'ya ulaşma arayışı içindeydi. Çünkü buradan baharat ve benzeri maddeleri ucuz ve hızlı taşımak gibi bir sorun sözkonusuydu. Portekizli gemici Bartolomeu Dias'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama buradan dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano dünyayı dolaşarak geçtiler ve bunun sonucunda dünyanın yuvarlaklığına dair kesinleştirici sonuclara ulaşmışlardır. Venedikli gezgin Marko Polo (1254-1324) Asya gezilerinin anlatımlarıyla Avrupa'nın Doğu uygarlıklarını tanımasını sağlamıştır.


  Coğrafî keşifler Reform ve Rönesans hareketlerinin etkileriyle gelişmiş oldukları gibi kendileri de bu hareketlerin gelişimini etkilemişlerdir. Bu keşifler sonucunda Avrupa yeni kıtalara yayılma ve onların zenginlik kaynaklarını ele geçirme olanağı elde etmiştir. Avrupa düşüncesi ve kültürü evrensel bir değer olarak bu süreçten itibaren yayılmaya ve egemen kılınmaya başlanmıştır. Bunu yaparken Avrupalılar yerli halkları ve yerel yaşamı dağıtmış ve hatta yok etmiş avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hem doğal hem de kültürel farklılıkları yok eden bir süreç olmuştur bu. Klasik Sömürgecilik olarak bilinen sömürgecilik süreci bu dönemle başlamıştır.

  Kolonileşme dönemi Avrupalı göçmenlerin Kuzey Amerika kıtasına göç etmeleri ve bu topraklarda yerleşim ve üretim birimleri oluşturmasıyla diğer deyişle Kuzey Amerika'nın bu göçmenlerce iskan edilmesiyle başlayan süreçtir.

  Amerikan kolonileri 1580-1588 yılları arasında Ispanyaâ'nın denetimi altında olmuşlardı. 1588 yılında Ingiliz donanmasının Ispanyol donanmasını yenilgiye uğratmasıyla Amerika kolonileri üzerindeki Ispanyol denetimi son bulmuştur. Bu tarihten sonra Hollanda Fransa ve Ingiliz güçleri Amerikaâ'daki kolonileri birer ikişer ele geçirdiler. Ingilizlerle giriştikleri ve yenildikleri iki deniz savaşından sonra Hollanda 1667de Kuzey Amerikaâ'dan çekilmek zorunda kalmıştır. Fransa ise Kuzey Amerikaâ'daki tüm kolonilerini 1763 tarihinde Yedi Yıl Savaşları sonunda imzalanan Paris Antlaşması ile Ingiltereâ'ye kaptırmıştır. Böylece Kuzey Amerika'daki kolonilerin tümü Ingiltere'nin kontrolüne geçmiştir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Piri reis'in 1513 tarihli dünya haritasında anlattığına göre bütün amerika yerlisini bir avuç boncukla kandırmış denizcidir.
  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


+ Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hz.Mehdi(a.s) Allah-u Alem Hicri 1400`de Gelecektir
  Konu Sahibi KeLeBeK Forum Kıyamet, Cennet, Cehennem
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 19.Ekim.2016, 20:12
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ağustos.2012, 16:02
 3. Osmanlı Tarihi 1400-1500 Yılları Arasi Önemli Olaylar
  Konu Sahibi Sürmenaj Forum Osmanlı Dönemi Türk Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Haziran.2012, 07:51
 4. Arçelik 8144BJ 1400 Devir Çamaşır Makinesi
  Konu Sahibi Kuzey Forum Elektrik & Elektronik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Nisan.2012, 03:35
 5. Acı Yıllar
  Konu Sahibi Kuzey Forum Kitaplık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Nisan.2012, 23:35

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •