E vitamini Bebeği Astımdan Koruyor...

Hamilelikte E vitamini kullanılmasıyla astım hastalığı arasındaki bağlantı bir araştırma ile ortaya kondu. Araştırmaya göre anne adayının hamileliğin özellikle ilk 16 haftasında E vitamini alması çocukta astım riskini azaltıyor.
İSTANBUL - İngiltere’de yapılan son araştırma hamilelik döneminde annenin E vitamini alması ile çocuğunun astım hastasılığına yakalanma olasılığı arasında birebir ilişki olduğunu ortaya koydu.
Buna göre gebeliğin özellikle ilk 16 haftasında yeterli E vitamini alan annelerin çocuklarının astım hastası olma ihtimali diğer annelere oranla 5 kat daha az.
2 bin kadının katılımıyla yapılan araştırmada 9 ay süresince anne karnında yeterli E vitamini alamayan bebeklerin 5 yaşına geldiğinde soluk alıp verirken güçlük çekme ve egzema olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.
ANNESİ E VİTAMİNİ ALMAYANLAR POLENLERE VE AKARLARA DUYARLI
E vitamini akciğer gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu vitamini yeterince almayan yeni doğanların polenler ve ev tozu akarlarına karşı daha duyarlı oluyor.
AYÇEKİRDEĞİ VE MARGARİNDE E VİTAMİNİ VAR
İngiliz uzmanlar anne adaylarına sebze yağları margarin ve ay çekirdeği öneriyor. Ancak sağlıklı bir hamileliğin aslında temel olarak dengeli beslenmekten geçtiğini bir kez daha hatırlatıyor.