Şems-i Tebrizi Dostluk Sözleri
~~ Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından günahlarından noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle onlara rızkını verir. İşte garazsız ivazsız dostluk budur.


~~ Şu hayatta tek başına inzivada kalarak sadece kendi sesinin yankısını duyarak hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

~~~Bildiklerini unut. diyor DOST. Gel al eline bir silgi şu yeni başlayan güne bilgilerini silmekle başla. Zanlarını yargılarını önyargılarını ve dahi bütün genellemelerini koy bir çuvala ve hepten terk et. Gıybet etme sakın… bil ki dedikodu denilen şey mıknatıs gibi kötü enerji çeker. Kimsenin aleyhine konuşma uzaktan atıp tutma insanları kem dille yargılama bil ki yanılırsın.

~~ Otunu suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme! Yoksa 'kaçırcağın keçilere' çobanlık yapamazsın ...!

~~ Diyorlarki Dost acı söyler? Acıyı söyleyene Dost denilmez ki.!Seni sevmeyen acı söyler Dostun sana söyleyeceği acı dahi olsa senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.

Şems-i Tebrizi