Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Şems-i Tebrizi'yi Kim Neden Öldürdü?

  Şems-i Tebrizi'yi kim neden öldürdü?  Mevlânâ'ya esin kaynağı olan yoldaşı Şems-i Tebrizinin 1246 yılında aniden kaybolması günümüze kadar faili meçhul olarak kaldı. Şems'in akıbetiyle ilgili pek çok iddia ortaya atıldı.

  Şems'i babasına yakın olduğu için Mevlânânın oğlu Alaaddinin öldürdüğü de iddia edildi Konya eşrafı tarafından öldürülüp cesedinin saklandığı da öne sürüldü. Ancak Mevlânâ uzmanı Sinan Yağmur Şemsin hayatını anlatan AşkınGözyaşları ” adlı son romanında Şemsin Haşhaşiler tarafından öldürüldüğünü yazdı.

  Yağmura göre Şems'in ailesi Haşhaşilerin içindeydi. Ancak Şems ailesi gibi Haşhaşilere bağlılık göstermediği için kara listeye alındı. En sonunda Haşhaşiler tarafından düşmanları olan Moğol Valisini zehirlemesi talimatına reddettiği için öldürüldü. Yağmurun bu iddiası yazarlar arasında yeni bir tartışma başlattı.

  SELÇUKLU ÖLDÜRDÜ
  Bab-ı Esrar adlı romanında Şemsin Selçuklu devleti ve tutucu Konyalılar tarafından öldürüldüğüne işaret eden yazar Ahmet Ümit Yağmur'un iddiaları için saçma bir yorumunu yaptı. Ümit şunları söyledi: Şems-Mevlânâ buluşmasından 4 yıl önce Babai Ayaklanması oldu. Bu ayaklanmada Kalenderi dervişleri ön plandaydı. Ayaklanmadan dört yıl sonra bir Kalenderi dervişi olan Şems Konya ya geldi. Bir Kalenderi dervişinin Mevlânâ'nın görüşlerini devrimci yönde değiştirmesi hem Selçukluyu hem tutucu Konya halkını tedirgin etti. Şems'in ölümünden Haşhaşilerin değil Selçuklu Devleti ve tutucu Konyalıların çıkarı vardı. Şems'i Selçuklu derin devleti öldürdü.”

  ŞAFAK: BİLEMEYECEĞİZ

  "Aşk" kitabında Mevlânânın oğlunu işaret eden Elif Şafak ise Şemsin tam olarak nasıl öldürüldüğünün hiçbir zaman bilenemeyeceği görüşünde: Onun ölümü bir sırdı ve bir sır olarak kalacak. Bu esrar perdesi Hz. Şemsin kişiliğinden kaynaklanıyor. Kolay çözülmek istemeyen bir bilmece gibi o. Benim için önemli olan Şemsin fikirleri ve felsefesi.
  HAŞHAŞİLER (BATINİLER) KİMDİR?

  Şiiliğin bir kolu olan Batınilik 11. ve 12. yüzyılın başlarında İran'da yaşayan hayatı romanlara konu olan Hasan Sabbah tarafından kuruldu. İranın kuzeyinde ele geçirilmesi zor olan Alamut Kalesini merkez yapan Batıniler başta Selçuklular olmak üzere düşmanlarına karşı yaptıkları intihar saldırısı tarzı suikastlarla korku salmışlardı. Düşmanları onların korkusuz tavırlarını saldırı öncesinde aldıkları haşhaşla bağlamış bu nedenle birçok kaynakta Haşhaşiler olarak da anılmışlardı.

  kaynak:
  habertürk


  EkoL and paşamert like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Mevláná’nın oğlu Şems’i niye öldürdü Derin devlet mi aşk cinayeti mi

  "Taşta kan vardı gökyüzünde dolunay bahçede toprak kokusu. Taşta kan vardı. Bahçede ürkütücü bir serinlik. Cinayetin tek tanığı dolunaydı." Etkileyici bir bölümle ve bu cümlelerle başlıyor Ahmet Ümit’in son romanı Bab-ı Esrar. Açılışta anlatılan sahne Mevláná’nın unutulmaz arkadaşı Şems-i Tebrizi’nin öldürülmesi. Yedi kişi bir araya geliyor ve öldürüyor Şems’i. Üstelik katillerin arasında Mevláná’nın ortanca oğlu Alaaddin de var. Ahmet Ümit 700 yıl öncesinin sırrını koruyan bu cinayetle günümüzde geçen bir olayı paralel kurguyla anlatıyor Bab-ı Esrar’da. Bir yandan da mezhep savaşlarından aşk ve ihanete doğu-batı tartışmalarına kadar pek çok konuyu roman örgüsü içinde tartışmaya açıyor.

  Mevláná ve Şems’in ilişkisinden yola çıkarak bir roman yazma fikri nasıl ortaya çıktı?

  -Romanlarımı Anadolu’daki etnik ve dini kültürlerden yola çıkarak yazıyorum. Üç yıl önce bir Anadolu gezisinde Konya’ya gittim. Önce Mevláná türbesini sonra Şems-i Tebrizi’ninkini ziyaret ettim. Şems’in türbesinin girişindeki bir yazıya takıldım. Şöyle yazıyordu: "Yüce Peygamberimiz ile Hazreti Ali arasındaki dostluk muhabbet yakınlık ne ise Hazreti Şems ile Hazreti Mevláná arasındaki dostluk odur." Bu yazı niye kondu ve neden bu vurgu yapılmak istendi? Ben de Şems ve Mevláná ilişkisini tekrar araştırmaya başladım. Okudukça gördüm ki acayip bir adam var orada; Şems. Mevláná’yı Mevláná yapan kişi. 700 yıldır dünyada okunan bir şairi şair yapan adam. O büyük dönüşüm Şems sayesinde oluyor. Tamam Mevláná çok bilgili bir adam babası da alim ama 37 yaşına kadar bildiğin ulema. Şems’ten sonra şiire başlıyor. Doğu edebiyatında çök önemli bir köşe taşı oluyor. Beni etkileyen işte bu dönüşüm ve Şems’in buradaki görevi.

  Bir polisiye yazarı olarak cinayetten önce aşk teşvik etti o zaman sizi romanı yazmaya?

  -Birincisi o ama ikincisi de Şems’in yedi kişi tarafından öldürülmesi. Ondan da önemlisi o yedi kişiden birinin Alaaddin olması yani Mevláná’nın ortanca oğlu. Cinayetin ardında bir aşk ilişkisi de var.

  ŞEMS CİNAYETİ SELÇUKLU DERİN DEVLETİNİN İŞİYDİ

  Siz de Mevláná ve Şems arasındaki ilişkinin ısrarla ruhani bir aşk olduğunu vurguluyorsunuz...

  -Tanrı’ya ulaşmak için bir aşık bir de maşuk lazım. Sonra tarikatlarda kadın yok ki Tanrı’ya ulaşmak için yaşanan aşk iki erkek arasında da yaşanır. Dolayısıyla burada net bir şey söylemek zor. Mevláná’nın Şems’e yönelik şiirlerine baktığın zaman inanılmaz aşk şiirleri vardır ve bu şiirlerin tensel mi yoksa tinsel mi olduğu çok tartışma götürür. O zamanki Konya halkının da bu ilişkiyi eşcinsellikle suçladığı rivayet olunur. Şems’in ilk kaçışı da o yüzdendir. Ama Şems’in öldürülüşünü de sadece buna bağlamamak lazımdır.

  Siz neye bağlıyorsunuz?

  -Şems’in düşüncesi Kalenderilik Selçuklu resmi İslam’ına karşı bir düşüncedir. O bir heterodoksi dervişi. Bir de otorodoksi dervişler var onlar Kuran’da ne varsa ona inanıyor yoruma karşılar. Heterodoksi dervişleri ise yorumdan yana. Devrimci bir derviş Şems. Mevláná da hetorodoksiye yakın biri. Katı bir Sünni anlayışı yok onun da. Bu görüşe göre önemli olan hakikate ulaşmaktır izlediğin yol ne olursa olsun. İbadet de olur aşk da müzik de... Şems dönemin Selçuklu resmi dinine karşı ve gelip Mevláná’yı etkiliyor. Cinayet de asıl bu yüzden işleniyor. Yani Selçuklu derin devletinin işiydi diyebiliriz.

  Şems’in öldürülmesiyle yeni bir şey söylüyor musunuz burada?

  -Sadece az bilinen bazı şeyler açığa çıkartılıyor. Şems’i öldürenlerin arasında Mevláná’nın oğlunun olduğu vurgulanmaz mesela. Bir de cesedinin bulunamadığı bilinir Şems bıçaklanır sonra ortadan kaybolur. Sabah kalkıp baktıklarında bıçaklandığı yerde sadece bir damla kan vardır. 20. yüzyılda bulunur cesedi Abdülbaki Gölpınarlı ve müze müdürü tarafından.

  Bu tür tezleriniz cinayette Mevláná’nın oğlunun parmağının bulunması örneğin ne kadar belgeye dayanıyor?

  -Mümkün olduğunca gerçeklere sadık kalmaya çalıştım. Gerçek derken neyi kastediyorum? Kitabın arkasında da listesini verdim. Mevláná’nın kendi metinleri o dönem yaşamış olan Feridun bin Ahmed-i Sipahsalar’ın Risalesi Mevláná’nın büyük oğlu Sultan Veled’in kitabı ve torunu Ulu Arif Çelebi’nin Ahmed Eflaki’ye yazdırdığı Ariflerin Menkıbeleri. Mevláná da Şems de çok büyük insanlar onlara hakaret etmek hayatlarını çarpıtmak gibi bir niyetim olamaz. Tam tersine dikkati buraya çekmek hatta bugün İslam’la dinle laiklikle ilgili yaşadığımız şeylerin kaynağının oralarda aranması gerektiğini göstermek istedim.

  Mevláná gıyabında var sadece Şems ise hem kendi döneminde hem de günümüzde çıkıyor karşımıza neden?

  -Kitapta da anlattığım gibi Mevláná’yı yaratmayı Şems’in bir ilahi projesi olarak görüyorum. Şems geliyor ve Mevláná’yı Mevláná yapıyor. Başından beri projesi bu. Ölmeden de belki bunu yapabilirdi ama Şems’i öldürenler bu projenin gerçekleşmesine çok daha fazla yardımcı oluyorlar. İsa’yı çarmıha gerenlerin İsa’nın projesinin gerçekleşmesine yardımcı olması gibi. Bu kitap umarım vesile olur da bilmediğimiz o heterodoksi dervişlerini Şems-i Tebrizi Baba İlyas Baba İshak Şeyh Bedreddin Pir Sultan Abdal Hacı Bektaşi Veli Yunus Emre’yi daha iyi tanırız. Bunların sadece folklorik ve turistik öğeler değil çok önemli düşünce insanları olduğunu keşfederiz. Günümüzdeki inançla ilgili sorunlarda laik anti laik türban vs. gibi konularda bu insanların ön açıcı olacağını düşünüyorum.

  Elif Şafak da Mevláná ve Şems ile ilgili bir roman yazdığını söylemişti bir röportajında. Nedir yazarlarımızın bu kadar ilgisini çeken?

  - Bakir bir alan bu. Bu insanların yeterince anlaşılmadığını düşünüyorum. Mevláná bile yeterince anlaşılmadı ki. İnsanların Mevláná’ya bakışı ne yazık ki turistik bir bakış açısından öteye gitmiyor. "Kim olursan ol gel" sözcüğünün ötesine bir türlü geçilemiyor. Mevleviliğin altındaki düşünce tasavvuf nedir bilinmiyor. Şems ise görmezden geliniyor ve ondan hálá çekiniliyor. Çünkü Şems’i öldürenler bir şekilde Selçuk resmi İslamının adamlarıydı. Mevlana ile Şems birbirlerini çok etkilemiştir falan diye geçer kitaplarda ama Şems’in de şeyh olduğu söylenmez bir türlü. Yani hálá Şems’e karşı bir çekince var. Bırakın Şems’i günümüz resmi İslamında Mevlana’ya karşı bile bir soğuk hava vardır. O yüzden farklı yazarlar bu konuya ilgi gösterebilirler.

  Mevláná-Şems ilişkisi kıskançlık uyandırıyordu

  Ahmet Ümit romanında Mevláná ile ilişkilerinin neden kıskanıldığını Şems’in ağzından şöyle anlatıyor:

  "Anlamadılar. Onlar anlamadıklarını kötü sayarlar. Ulemalarını ellerinden alacağımı sandılar. Oysa ben Celaleddin’i dünyanın sultanı yapmaya gelmiştim. Babası gibi sadece o zamanın değil gelmiş geçmiş bütün zamanların sultanı. Ama anlamadılar çünkü onların din diye bildikleri küfürdü. İbadet diye bildikleri günah. İnsan eti yiyorlardı insan kanı içiyorlardı üstelik bunu Allah adına yapıyorlardı. Din zannettikleri kitapta yazılanları harfiyen yerine getirmekti sanki yaradanın gönüllü kölelere ihtiyacı varmış gibi. İbadet zannettikleri hoşgörüsüzlüktü sanki Yaradan nefretten hoşlanırmış gibi. İnanç zannettikleri onların kurtuluş garantisiydi her iki cihanda tövbe tövbe sanki Yaradan tüccarmış gibi."

  Tanıtım filmini damadı ve kızı çekti 10 aylık torunu oynadı

  Doğan Kitap tarafından ilk basımı 50 bin adet yapılan kitabın tanıtımı için de bir film hazırlandı. Ahmet Ümit’in sinemacı olan kızı Gül Ümit Gürak ile damadı Gürkan Gürak’ın çektiği filmde 10 aylık oğulları Rüzgar Gürak ve Ahmet Ümit rol aldılar. Ahmet Ümit böylece torunuyla ilk kez kamera karşısına geçmiş oldu. Film metro istasyonlarında ve çeşitli tanıtım çalışmalarında kullanılacak.
  EkoL, Ay Işığı and paşamert like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şems siyasi cinayete kurban gittiği düşünülüyor.

  İsmail kaygusuz'un düşüncesine göre de;


  Tebrizi'nin 1244 yılında Konya'ya geldiğini 3 yıl sonra ise ansızın kimseye bir şey söylemeden 11 Şubat 1246'da ortadan kaybolduğunu

  'Şems Tebrizi aldığı buyruk üzerine son olarak bir diplomatik görev yerine getiriyor. Nizari İsmaili Devleti ve Bağdat Halifeliğinin elçilik heyetiyle Moğol başkentinde 24 Ağustos 1246'da toplanan kurultaya katıldı. Ancak bu son yüklendiği siyasal ve diplomatik görevin içeriği yeni Moğol Hanı Guyuk tarafından düşmanca karşılanması yüzünden Şems'in sonunu hazırladı. Bir yıl dört ay sonra sonra Konya'ya geri dönen Şems Tebrizi ne Mevlana'nın küçük oğlu tarafından kıskançlık yüzünden ne de dindar Sünni Konya eşrafınca Mevlana'yı kendilerinden uzaklaştırdığı için öldürülmüştür. Onun ölümünden Moğol Hükümdarı Guyuk Han'a yaranmak isteyen Anadolu Selçuklu Veziri Bahauddin sorumludur.

  Şems'in öldürülmesinin ardından geçen birkaç yıl içinde Anadolu Selçuklu Sultanlığı tamamıyla Moğol İmparatorluğu'nun bir doğu eyaleti durumuna girdiğinden Mevlana dahil kimse bu öldürme olayından söz edememiştir. 70 yıl gibi uzun bir zaman aşımından sonra olay hakkında yanlış varsayımlar ve söylentiler yazıya geçirilmiştir. Kısacası 'faili meçhul bir siyasi cinayet' olarak kapanmıştır.'

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş