İnternete koyduğu uçan adam videosuyla dünyayı şaşkına çeviren Hollandalı mühendis Jarno Smeets baskılar sonucunda yaptığı sahtekarlığı itiraf ederken gerçek adının Floris Kaayk olduğu ortaya çıktı. Analistler animasyon uzmanı olduğu öğrenilen Kaayk’ın sahte videosunun arkasında tek bir neden olabileceğini düşünüyor.

Sahte videonun sırrı CGI yani ‘bilgisayarda yaratılmış görüntü’ teknolojisi. Life’s Little Mysteries videonun CGI sahtekarlığını PopularScience sitesi de fizik kurallarını ihlal eden detaylarını analiz etti.
Life’s Little Mysteries sitesine konuşan internet pazarlama uzmanı Brent Coker sahte videonun arkasında sansasyonel işler çıkararak reklam yapmak isteyen şirketlerin olabileceğini ifade etti. Kaayk’ın sahte yapımında adı geçen markalar şu ana kadar resmi bir açıklamada bulunmadı.
Kaayk yaklaşık iki hafta önce internete koyduğu videoyla uzmanların büyük tepkisini çekmişti. Kaayk bir kuş gibi kanatlarını çırparak uçmasını sağlayan mekanizmayı hazırlamanın sekiz ay sürdüğünü kanatları kontrol etmek ve güç kazandırmak için Nintendo Wii konsolları HTC Wildfire S akıllı telefonu ve Turnigy motorları kullandığını belirtmişti. Albatros kuşunun uçuş tekniğini taklit ettiğini öne süren Kaayk 18 Mart’ta internete yüklediği videosunda yerden 100 metre yükselmeyi ‘başarmıştı’. YouTube’a yüklediği videoların izlenme sayısı 10 milyonu aşan Kaayk sahtekarlıkla suçlanmaya başlanmasının ardından Hollanda’nın De Wereld Draait Door televizyon programına çıkarak itiraflarda bulundu. Kaayk adının Jarno Smeets olmadığını ve İngiltere’nin Coventry Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi almadığını söyledi. St. Joost Akademisi’nde animasyon eğitimi aldığını belirten Kaayk Sandberg Enstitüsü’nden de Güzel Sanatlar diploması aldığını ifade etti. Kaayk yaptığı sahtekarlığın amacını belirtmezken programı izleyen bir arkadaşı Twitter mesajında Kaayk’ın internetteki sahte videoları konu alan bir belgesel çektiğini öne sürdü.
SANSASYONEL REKLAM KOKUSU
Avustralya’nın Melbourne Üniversitesi’nde akademisyen olan Coker uçan Hollandalı videosunun sansasyonel bir reklamın tüm unsurlarına sahip olduğunu belirtti. Birincisi videoda özellikle genç insanlara hitap eden çok sayıda teknolojik ürünün adı geçiyor. İkincisi Kaayk “Sihirli anlar... Gerçek özgürlük duygusu” gibi güçlü duygusal vurgulamalar yapıyor. Bir diğer faktör videonun uçmayı hayatlarında en az bir defa hayal etmiş olan her kesimden insana erişebilmesi. Son olarak reklamlarda birlikte iyi iş çıkaran iki yaklaşımın bir araya gelmesi. Yani izleyicilere çok ilginç bir şey sunulması ve aynı şeyi yapmaya özendirilmeleri.


kaynak: ntvmsnbc.com