Batışının 100’üncü yılının yaklaştığı günlerde Titanik’in neden sulara gömüldüğü hakkında yeni teoleriler ortaya atılıyor. Bunlardan bir tanesi Titanik’in inşasında malzemeden çalınmış olabileceği.

Physics World dergisi yazarı Richard Corfield Titanik’in batmasında matematik ve fiziğin ne derecede rol oynadığını belirlemek için bir araştırma yaptı. Corfield her iki bilim alanının da 20’inci yüzyılın en büyük deniz faciasında önemli bir yer edindiğini fark etti.
Titanik 14 Nisan 1912 gecesi saat 23.40’ı gösterirken Kanada’nın Newfoundland eyaleti açıklarında bir buzdağına çarptı. Üç saat sonra yolcularının üçte ikisini yanına alarak batmıştı.
Atlantik’in sularının dört kilometre altında yatan Titanik’in neden buzdağına çarptığı ve neden bin 500 yolcusunun kurtulma şansı bulamadığı birçok faktöre bağlandı. Bunlar arasında gemideki dürbünlerin iyi bir görüş sağlamaması telsiz operatörünün yetersizliği filika sayısının az olması gibi nedenler gösterildi. Ancak Corfield araştırmasında Titanik’in gövdesindeki kusurların sonunu getirdiğine işaret eden bulgular elde etti.
MALZEMEDEN ÇALMIŞ OLABİLİRLER
Corfield iki metalurji uzmanı Tim Foecke ve Jennifer McCarty’ye başvurdu. İki mühendis yaptıkları analizlerle Belfast’ta inşa edilen geminin tarihi kayıtlarını bir araya getirdi. Araştırma sonucunda Titanik’in gövdesini bir arada tutan perçinlerin yeterli kalitede olmadığı veya olması gereken düzende yerleştirilmediği ifade edildi.
Foecke ve McCarty Titanik’in buzdağına çarpan sancak tarafındaki kısmın gövdesinin geneline kıyasla daha zayıf olduğunu geminin bu yüzden ikiye ayrılarak battığını öne sürdü. Bu tespit Titanik’te maliyetten kısmak için kalitesiz malzeme kullanılmış olabileceğini öne sürdü.
İKLİM FAKTÖRÜ
Titanik’in inşasında kullanılan malzemenin yanı sıra geminin battığı noktadan binlerce kilometre ötede baş gösteren iklim olaylarında faciada rol oynadı.
Karayiplerde hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde Gulf Stream yani Körfez Akıntısı buzdağlarını Atlantik’e taşıyan Labrador Akıntısı ile kesişiyor. Bu kesişme buzdağlarının buzdan bir duvar gibi sıralanmalarına neden olabiliyor.
Tarihhi kayıtlar 1912 yılının Karayiplerde istisnai olarak sıcak geçtiğini gösteriyor. Kısaca iklim koşullarının tetiklediği akımlar Titanik için beklenmedik bir sürpriz yaratmış olabilir.
Corfield makalesinde “Titanik’i Atlantik’in dibine yollayan tek bir neden yoktu. Tersine dev yolcu gemisi sonunu hazırlayan sayısız faktörün kurbanı oldu” ifadesini kullandı.

kaynak: ntvmsnbc.com