Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Mıknatıs Nedir?

  Mıknatıs Nedir?

  Mıknatıs manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Demir nikel kobalt gibi bazı metalleri çeker bakır ve aliminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan malzemelere etki etmez.

  Mıknatıslık etkisi malzemelerde iki karşılıklı uçta toplanır. Bu iki uca mıknatısın kuzey ve güney kutubu ismi verilir. İki mıknatısın eş kutupları birbirini iterken zıt kutupları birbirini çeker.

  Mıknatıs kuramları


  Mıknatısın kutupları etrafında oluşan manyetik alan çizgileriEski ve kısmen günümüzde de kullanılabilen bir kuram olan mıknatısın moleküler kuramına göre; mıknatıslanabilen cisimlerin içinde Kuzey (N) ve Güney (S) kutuplar bulunur. Cismin içindeki kutuplar cisim mıknatıslanmadan önce moleküler seviyede düzensiz gruplar halindedir. Cisim manyetik hale geldiğinde cismin içindeki bu grupların birçoğu aynı doğrultuya gelerek cismin toplam manyetik alanına katkıda bulunur. Böylece tek bir manyetik alan ve tam bir manyetik kutupluluk elde edilir.

  Mıknatıslığın modern elektron kuramı da kısmen aynı noktaları kabul eder ama yük fikrini bırakır. Domain veya atom gruplarından meydana gelen tanecik fikrine ağırlık verir. Manyetiklik durumunun sebebini atom ve moleküllerin manyetik momentlerine ve dış etkilerle cismin içindeki manyetik kuvvetin paralelleştirilmesine bağlar.

  Manyetik kuvvetin etkisi ile kendisi manyetik olmadığı halde çekilen maddelere paramanyetik itilen maddelere diyamanyetik denir. Paramanyetik maddelere örnek olarak alüminyum baryum ve oksijen diyamanyetik maddelere ise civa altın ve bizmut ve benzeri maddeler verilebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  mıknatıs mıknatıs buluşu mıknatıs ne zaman bulundu mıknatısın bulunuşu mıknatısın icadı mıknatısın mucidi mıknatısı kim buldu mıknatısı kim icat etti

  Mıknatısı Kim Buldu?
  Mıknatıs batı lehçelerinde “magnet” diye nitelendirilirdi. Bu isim Asya’da bulunduğu zannedilen Magnesia şehrinden gelmektedir. Bu şehirde yaşayan halk bu taşa benzeyen buluşun demiri çektiğini fark ettiler. Daha sonra ipe mıknatıs asıldığında yönleri gösterdiği bulundu. Bu buluş doğrultusunda denizciler için pusula yapıldı. Pusulalar mıknatıs buluşu kullanılarak yapılmıştır.

  Doğal bir mıknatısın olan magnetit bileşeninin kimyasal oluşumu Fe3 O4 içerir. Aslında bu sadece demir oksittir. Çelik bir parça güçlü bir magnetit etkisinde kaldığı takdirde mıknatıs gibi olacaktır. Mıknatıs sadece çubuk şeklinde bulunmaz. At nalı biçiminde de olur. At nalı şeklinde olan mıknatısların bir tarafı kuzeyi diğer tarafı da güneyi gösterir. Eski çağlarda mıknatıslar el yordamıyla yapılmaktaydı. Bir metal güçlü ve doğal mıknatıslar sürtüştürülür ve metale mıknatıs özelliği kazandırılırdı. Metale yapay mıknatıs özelliği bu şekilde kazandırılırdı.

  Sonraları sanayinin birçok alanında mıknatıslardan yararlanılarak üretim yapılmaktadır. Elektrik motorları mıknatıslarkullanılarak oluşturulmaktadır. Nakliye sektöründe çekim gücü çok yüksek olan mıknatıslar kullanılır. Bu sayede maksimum ağırlıktaki metal parçalar hiç zorlanmadan nakledilir. Mıknatıs telefondan tutun da jeneratöre kadar hayatımızın her alanında kullanılan bir buluştur. Diğer görüşlere göre Mıknatısı bulan milletin Araplar ve ya Çinliler olduğu söyleniyor. Çünkü Arap milleti pusulayı kendilerinin bulduklarını iddia ediyorlar. Lakin magnetizma hususunda buluşları yapan ilk bilim adamı Yunanlı Tales’den başkası değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş