Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Radyasyon

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Radyasyon

  Radyasyon Radyasyon elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerji emisyonu (yayımı) ya da aktarımıdır. Bilindiği gibi maddenin temel yapısını atomlar meydana getirir. Atom ise proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdek ile bunun çevresinde dönmekte olan elektronlardan oluşmaktadır.

  Teknolojideki çok hızlı gelişmeler sonucu üretilen çeşitli elektronik cihazların (TV radyo bilgisayar ve röntgen tomografi vb. tıbbi cihazlar) yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyonun elektromanyetik kirliliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

  Herhangi bir maddenin atom çekirdeğindeki nötronların sayısı proton sayısına göre oldukça fazla ise; bu tür maddeler kararsız bir yapı göstermekte ve çekirdeğindeki nötronlar alfa beta gama gibi çeşitli ışınlar yaymak suretiyle parçalanmaktadırlar. Çevresine bu şekilde ışın saçarak parçalanan maddelere "radyoaktif madde" çevreye yayılan alfa beta ve gama gibi ışınlara ise "radyasyon" adı verilmektedir.Radyasyonun ZararlarıX ışınları ultraviyole ışınlar görülebilen ışınlar kızıl ötesi ışınlar mikro dalgalar radyo dalgaları ve manyetik alanlar elektromanyetik spektrumun parçalarıdır. Elektromanyetik parçaları frekans ve dalga boyları ile tanımlanır. Ultraviyole ve X ışınları çok yüksek frekanslarda olduğundan elektromanyetik parçalar kimyasal bağları kırabilecek enerjiye sahiptir. Bu bağların kırılması iyonlaşma diye tanımlanır.

  İyonlaşabilen elektromanyetik radyasyonları hücrenin genetik materyali olan DNA'yı parçalayabilecek kadar enerji taşımaktadır. DNA'nın zarar görmesi ise hücreleri öldürmektedir. Bunun sonucunda doku zarar görür. DNA'da çok az bir zedelenme kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebep olur.

  Maden işletme yataklarında doğal su kaynakları içerisinde ve toprakta; gerek insan faaliyetleri sonucu gerekse doğal olarak bulunan radyoaktif maddeler besin zincirine (bitkilere) girerek oradan da hayvan ve insanlara geçmek suretiyle ölümle sonuçlanan çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.

  Radyoaktif kirleticiler özellikle insan hayvan ve bitki sağlığına olumsuz etkiler yaparak çevreyi ve ekolojik dengeyi bozmaktadır. Ayrıca radyasyon canlılarda genetik değişikliklere de yol açmaktadır. Radyasyonun etkisi; cins yaş ve organa göre değişmektedir. Çocuklar ve büyüme çağındaki gençler ile özellikle göz en fazla etkilenen organ olup; görme zayıflığı katarakt ve göz uyumunun yavaşlamasına sebep olmaktadır. Deri ise radyasyona karşı daha dayanıklıdır.

  Radyasyonun zararları genellikle zamanla ortaya çıkan bir etki olup ani etki ancak atom bombalarının yol açtığı ölümler ve yüksek radyasyondaki yanmalar şeklinde kendini göstermektedir.

  Geçmişte yapılan nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif maddelerle yüklenmiş toz bulutları atmosferin yüksek tabakalarına ve stratosfere yerleşerek radyoaktif yağışlar halinde yavaş yavaş yeryüzüne inmekte ve çevrenin özellikle yüzeysel suların kirlenmesine sebep olmaktadır. 1960'lı yıllarda en yüksek seviyeye çıkmış olan radyoaktif yağışlarda nükleer silah denemelerinin havada yapılmasının yasaklanması sonucu 1970'li yıllardan sonra azalma görülmüştür.

  Çevre sorunları sınır tanımaksızın artmakta ve çeşitli kirleticiler kilometrelerce uzaklara taşınarak etki gösterebilmektedir. Örneğin; Çernobil kazası nedeni ile yayılan radyoaktif atıkların toprak ürünlerinde yol açtığı kirlilik bilinmektedir. Çernobil reaktöründe oluşan kazada doğrudan etki sonucu 30'dan fazla insan hayatını kaybetmiş yüzlerce kişi yaralanmış sakatlanmış ve hastalanmıştır. Binlerce insan ise belirtileri sonradan çıkacak olan genetik etkilerle nesilden nesile geçebilecek kalıcı izler taşımaktadır. Çernobil'deki kaza sebebiyle atmosfere karışan radyoaktif maddelerin atmosferik hareketlerle: uzaklara taşınmasıyla düştükleri yerlerde radyasyona sebep olmuştur. Bu olaydan en çok ülkemizin Çernobil'e yakın olan Karadeniz Bölgesi'nin etkilendiği tespit edilmiştir.


  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  · PATATES
  Patates B1 B2 PP vitaminlerini ihtiva eder. Ayrıca potasyum magnezyum kalsiyum demir alüminyum manganez çinko nikel gibi değerli madenler içerir. Bunlar pişirilince kaybolurlar. Çiğ patates suyu içilirse bütün bu faydalı vitaminlerden istifade edilmiş olur.

  Çiğ patates suyu karın ağrılarını dindirir mide ekşimesini önler safra kesesi taşını düşürür. Karaciğer şişkinliğini iyileştirir iltihabı giderir kansere karşı korur. Gastritte ülserde on iki parmak ülserinde faydalıdır yüksek tansiyonda ve damar sertliğinde kullanılır idrar söktürücüdür albüminde ve basurda faydalıdır taş ve kumların dökülmesini sağlar.

  KULLANIŞI
  Karaciğer yetersizliği ve safra kesesi taşında; öğle ve akşam yemeklerinden evvel bir fincan patates suyuna bir miktar limon sıkılarak içilirse faydalıdır.
  Kabuğu soyulmuş patates suyundan sabahları aç karnına bir çay bardağı içilir bir ay kadar devam edilirse çeşitli mide rahatsızlıklarında faydalı olur.

  Yüksek tansiyonda ve damar sertliğinde; üç bardak suya 30 gr. patates kabuğuyla beraber ince ince doğranır 30 dakika kaynatılır süzülür günde 2 bardak içilir. Bir müddet devam edilmelidir. Bu su aynı zamanda bol idrar söktürür taş ve kum dökmeyi sağlar safra akışını kolaylaştırır bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Radyasyon ve kimyasal artıklara karşı kanı zehirlerden temizler hücreleri yeniler.

  Albümin hastaları bol bol haşlanmış patates yerlerse şifasını görürler. Patates içerisinde nişasta bulunması sebebiyle şeker hastalarının kan şekerini hızla yükseltir. Aynı zamanda şişmanlatıcıdır. Bu sebeple şeker hastaları ve şişmanlamak istemeyenler patatesi az yemelidir.

  Ülserde patates kabukları ile ezilir püre hâline getirilir bir miktar saf zeytinyağı ile karıştırılır yemeklerden önce 2 veya 3 kaşık yenir.

  Aç karnına günde 1 veya 2 çay bardağı patates suyu içildiğinde ülseri tedâvi eder. Bir müddet devam edilmelidir.

  Yeşil Çay:Günde 4 bardak içildiğinde kansere karşı koruyucudur. Radyasyona karşı koruyucudur. Kalp hastalıklarında etkilidir. Yüksek tansiyona faydalıdır. Şeker düşürücüdür. Depresyona kemik erimesine iyi gelir. İdrar sökücüdür. Diş çürümelerine faydalıdır. Grip virüsüne karşı koruyucudur.

  TUBİTAK'ın Van Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ortaöğretim kurumları arasında düzenlediği Araştırma Projeleri Yarışması'na Özel Serhat Lisesi 3 proje ile katılıyor. Okul öğrencilerinden Yunus Sarıca biyoloji dalında hazırladığı 'Kurak İklim Bitkisi Olan Kaktüsün Elektronik Cihazlardan Yayılan Radyasyonun Zararlı Etkilerini Azaltması Projesi'yle katıldı.

  Projesi hakkında bilgi veren Sarıca günümüzde radyasyonun insan hayatında önemli sorunlar oluşturduğunu ifade ederek her türlü elektronik cihazdan radyasyonun yayıldığını söyledi. Her insanın radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının mümkün olduğunu anlatan Sarıca insan fark etmezse dahi elektromanyetik radyasyon yayan cihazlardan olumsuz etkilendiğini vurguladı. Radyasyonun etkilerinin Hiroşima'dan beri görüldüğünü ifade eden Sarıca bununla birlikte uzun zaman boyunca bilgisayar televizyon ve tomografi gibi elektromanyetik cihazlar karşısında kalan insanlarda kanser katarakt ve hücre bölünmesi gibi bazı hastalıkların görülmesinin olağan olduğunu kaydetti.

  Sarıca insanlara büyük zarar veren radyasyonun etkilerini azaltmak için kurak iklim bitkisi olan kaktüsün bu radyasyonu absorbe ederek bünyesine alması yönünde araştırmalar yapıp radyasyonu ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi. Sarıca bunun için kaktüs bitkisini bilgisayar ve tomografi cihazının bulunduğu ortamda 1 ay beklettiğini söyledi. Radyasyonlu ve radyasyonsuz ortama bıraktığı kaktüslerin radyasyonu ne kadar absorbe ettiğini ölçmeye çalıştığını ifade eden Sarıca bunun için radyasyonu ölçen Alfa-Beta adı verilen sayım cihazı kullandığını kaydetti.

  Sarıca "İlk olarak kaktüs adı verilen bitkiyi etüv adı verilen fırınlarda 105 derecede kuruttum. Ardından kaktüs bitkilerin küllerini alfa-beta cihazlarının detektörlerine koydum. 600 dakika içinde kaktüslerin radyasyon oranını ölçtüm. Bu uygulamayı hem radyasyona maruz kalan kaktüslerde hem de maruz kalmayan kaktüsler üzerinde denedim. Sonuç olarak alfa-beta cihazından yayılan ışınların kaktüs bitkileri tarafından absorbe edildiği sonucuna ulaştım. Zaman içinde bu tür araştırmaların desteklenerek farklı özellikler için kullanılabileceğini radyasyonun tamamen zararsız hale getirilebileceğini düşünüyorum" dedi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş