Etil Alkol Nedir - Mentol Nedir

Etanol ( tr) veya Etilalkol (tr) Ethanol (alm.) veya Ethylalkohol (alm.)

Gıda ürünlerinde alkol denilince kastedilen etanol veya etilalkoldür. Sarhoşluk veren madde olan etil alkol şekerin fermantasyonu yani mayalanması neticesi elde edilen kimyasal bir maddedir.

Etanolün kimyasal formülü: C2H5OH

Metanol (tr) veya metil alkol (tr) Methanol (alm.)

Metanol ispirto kaçak üretilen kolonya rakı ve diğer alkollü içkiler boya çıkarıcılar vernik antifriz teksir makinası ve araba camı yıkama sıvıları içinde bulunur. Küçük miktarlarda alındığında bile zehirleyebilir.


Metil alkol öldürücü bir zehirdir. Çok az miktarları dahi körlüğe ve ölüme yol açar. Kaçak olarak yapılan içkilerde bazen metil alkol bulunur ve bu bir çok ölümlere yol açmıştır. Metil alkol antifrizlerde ve yakacaklarda ticari maksatla kullanılmaktadır. Halk arasında daha çok odun ispirtosu olarak bilinir.

Metanolün kimyasal formülü: CH3OH

Mentol (tr) Menthol (alm.)

Mentol nane şekeri nane tozu ve diğer nane familyalarının esansiyel yağlarında bulunan bir terpenoid'tir. Mentol uzun kristal yapıda dokunulduğunda yağsı olan ve oda sıcaklığında katı halde bulunan bir moleküldür.

Ağız temizliğinde kullanılan ürünlerde özellikle sakız gibi diş sağlığını etkileyen ürünlerde öksürük şuruplarında ve nane şekeri gibi şekerlemelerde aroma maddesi olarak kullanılmaktadır. Mentol sarhoşluk yapan bir alkol değildir.

Mentolün kimyasal formülü: C10H20O

Mentol Metanol Propanol Etanol hepsinin sonu -ol- ile bitiyor fakat bunların içinde sarhoşluk yapan alkol etanoldür.