Silikon-Silikon Üçlü Bağ
Iste sicagi sicagina kimyanin sinirlarini zorlayan bir makale daha. Gectigimiz ay Science dergisinde yayimlanan makalede (Science (305) 1755 2004) Japon arastirma grubu (Sigekuchi ve arkadaslari) Si-Si üçlü bağ iceren ilk kararli bilesigi sentezleyip karakterize ettiklerini bildirdiler.Yukaridaki tepkimede görüldügü gibi tetrabromo tetrasilan türevi bilesik potasyum grafit ( KC8 ) varliginda THF icerisinde tepkimeye sokularak % 73 verim ile ilk kararli Si-Si üclü bag iceren ilk molekül sentezlenmistir. 100 °C ye kadar kararli olan yesil kristal yapidaki bur bilesik havaya ve neme karsi oldukca hassas olup hemen bozunmaktadir.

Bugune kadar yapilan tüm tesebbüslerde cok reaktif olmasi nedeniyle sürekli Si-Si üclü bag iceren bilesikler izole edilememisti.

Bagli gruplarin ( bis(trimetil silil)metil ) kalabalik olmasi nedeniyle Si-Si üclü bagin termodinamik ve kinetik olarak kararli olmasi saglanmis ve Si-Si üclü bagin varligi X-isini spektroskopisi ile ispatlanmistir.X-isini spektroskopisi ile elde edilen bu üc boyutlu yapi ile Si-Si bag uzunlugu 2.0622 A° olarak bulunmustur. Bu ise tipik Si=Si cift bagdan (2.14 A°) % 13.5 daha kisa. Ayrica C-C üclü bagin aksine bu bag dogrusal olmayip 137.44° lik bir aciya sahip oldugu hesaplanmistir.


Makalenin tamamina buradan pdf formatinda ulasabilirsiniz.

Kimyanin sınırlarını zorlamanin bizi nereye götürecegini merak edenlere.