Kaslar vücudumuzun etli kısmını meydana getiren kemiklerin ve organların hareket etmesini sağlayan esnek dokulardır. "Adale" ismi de verilen kaslar beyinden sinirler yoluyla aldıkları iradeli ve iradesiz hareket emirlerini yerine getirmek üzere 24 saat durmadan çalışırlar. Sür'atle ve kolayca kasılan ve gevşeyen kaslarımız büyük bir enerji harcayarak çabuk yorulurlar. Enerji sarfiyatı sonunda meydana gelen yorgunluk kaslarda biriken "laktik asit" sebebiyledir. Nefes yoluyla aldığımız oksijen kan damarlarıyla kaslara kadar ulaşarak laktik asiti kimyasal değişikliğe uğratır ve etkisiz hale getirir. Eğer çalıştığımız ortam oksijen yönünden zayıf ise kaslarda biriken laktik asitin tamamı etkisiz hale getirilemez; dolayısiyle kendimizi gittikçe yorulmuş hissederiz.

Kaslar vazifelerine göre çizgili ve düz kaslar olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Çizgili kaslar yürümek koşmak yük kaldırmak konuşmak ve yazı yazmak gibi irademize bağlı hareketleri yerine getirirler. Düz kaslar ise mide bağırsak böbrek ve karaciğer gibi irademizin dışında hareket eden iç organlarımızı çalıştırırlar. VÜcudumuzun en önemli organı olan kalbimiz çizgili kaslara benzeyen ancak irademiz dışında hareket eden bambaşka bir yapıya sahip içi oyu k özel kaslardan meydana gelmiştir. Kalbimiz de dahil olmak üzere bütün iç organlarımız biz uyurken bile çalışmaya devam ederler.

Vücudumuzda yaklaşık dört yüz tane çizgili kas vardır. Bunların kimi kısa kimi uzun kimi de kalın kaslardır. Çizgili kasların hemen hepsi ince tellerden teller de çok ince liflerden yapılmışlardır. Lifler ve teller birbirine esnek bir bağ dokusu ile birleşmişlerdir. Her kas dışarıdan ince bir zarla kaplanmış; korumaya alınmıştır.
Kaslar bulundukları organa göre isim alırlar. Yüz kasları bacak kasları kol kasları v.b. Ayrıca yaptıkları işin cinsine göre de isim alırlar. Bükücü kaslar uzatıcı ya da yayıcı kaslar yaklaştırıcı kaslar uzaklaştırıcı kaslar çevirici kaslar vb.


Kaslarımız aşırı sıcak soğuk yorgunluk yaralanma ve hastalık gibi hallerde fazla laktik asit üreterek sinirler yoluyla beyni haberdar eder. Beyin de vücutta genel bir rahatsızlık ve ağrı duygusu oluşturarak bizi uyarır. Böylece rahatsızlığa sebep olan hadiseden kaçmaya çalışırız.