A Vitamini
A vitamini enfeksiyona karşı direnci arttırır bazı kanser türüne karşı koruyucu etkisi vardır. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve diş etleri için büyük önem taşır. Yağda eriyen bu vitaminin bir kısmı cilt altındaki dokularda böbrekte ve karaciğerde depolanır. Bedenin bu vitamini en iyi biçimde kullanabilmesi için D vitaminine gereksinim vardır. Bu vitamin cildin nemli kalmasını sağlar. İdrar yolları ve solunum enfeksiyonlarında bedenin direncini artırır. Gözlere soğuk algınlığına ve öksürüğe yararlıdır. A vitamini eksikliği cilt kuruluğuna cildin nasırlaşmasına veya pullanmasına böbrek taşlarına zayıf diş oluşumuna kötü sindirime sinüzite kulak iltihabına ve gece körlüğüne neden olur.

Bu vitamin en çok balıkyağında bulunur. Kadınların günde 4 bin erkeklerin 5 bin ünite A vitaminine ihtiyaçları vardır. Sık sık süt ve yumurtalı yiyecekler yiyen birisi A vitaminini yeterince ve hazır olarak almaktadır. Ayrıca kayısı kuşkonmaz maydanoz ıspanak havuç kereviz marul portakal erik domateste de A vitamini vardır. Gereğinden fazla alınmasının bir yararı olmadığı gibi tehlikeleri de vardır. 50 bin ünitenin üstünde alındığında bulantı kusma baş ağrısı iştahsızlık görme bozukluğu ve eklem ağrıları gibi şikayetlere neden olur.


D Vitamini
Kalsiyum sindirimi için gereklidir. İnsan vücudu yaşlandıkça birçok nedenlerden dolayı bedende D vitamini azalır. Aldığımız günlük besinlerde D vitamini pek yoktur. Balık yağında D vitamini boldur. Kadın ve erkeklerde her gün alınması gereken en az doz 200 ünitedir. Düzenli süt içenler ya da süt ürünleri tüketenlerin yeterince D vitamini aldığı söylenebilir. Ayrıca vücut güneş ışınlarına maruz kaldığında kendisi de D vitamini üretir. Yaşlılıkta kemiklerin zayıflamasına (osteoporoz) karşı günde 400 - 800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması yararlı olmaktadır. Günde bir litreden fazla süt içen ya da buna yakın süt ürünü tüketen kişilerin ayrıca D vitamini almaları risk yaratabilir. Günde 1000 üniteye kadar D vitamini alınması güvenli olarak nitelendirilirken günde 5 bin üniteden fazla alınınca böbrekler ve kalpte hasar riski doğabilir.

E Vitamini
Yağda eriyen bu vitaminin en önemli özelliği A vitaminin vücutta korunmasıdır. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar. Çimlendirilmiş buğday tohumlu besinler soya fasulyesi yağı arı sütü ceviz marul su teresi kereviz maydanoz ıspanak lahana mısır yağı mısır ve yulafta bulunur. Kadınların her gün 12 ünite erkeklerin de 15 ünite almaları gerekir. Kalp - damar hastalıkları kanser ve katarakta karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında Parkinson hastalığında olumlu etkiler gösterdiği kalp krizlerinde hasarın azaltılmasında yararlı olduğu ve yaşlılarda bağışıklığı arttırdığı ileri sürülmektedir. Günde bin üniteye kadar güvenli olduğu bilinmektedir

K Vitamini
Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bir yerimizi kestiğimizde kan durmuyorsa beden K vitamininden yoksun demektir. Bu vitamin bağırsaktaki bakteriler aracılığıyla bedende oluşur. Soya fasulyesi yağı fındık ceviz domates havuç ve yeşil sebzelerde bulunur.

» Suda Eriyen Vitaminler

B1 Vitamini

Birçok çeşidi bulunan B grubu vitaminlerin önemli olan 12'si alınan besinlerde bulunan B1 B2 ve B3 vitaminlerin bulunmaktadır. Suda eriyen B1 vitamini iştahı önemli oranda etkiler; besinin sindirilmesine yardım eder ve bedeni enfeksiyona karşı korur. Sinir dokularının normal çalışması için gereklidir. Bu vitamin eksikliği çabuk yorulma çabuk öfkelenme asabiyet unutkanlık kaslarda ve baldırlarda ağrı sık kalp atışı bacaklarda şişme çocuk seslerine katlanamama iştahsızlık yorgunluğa karşın uyuyamamak gibi belirtilerle anlaşılır. Rafine edilmiş unlu maddeler yendiği oranda bu vitamine gereksinim artar. Tütün alkol şeker B1 vitaminini yok eder. Aldığı karbonhidratlı besinlerden yararlanabilmesi için bedenin bu vitamine gereksinimi vardır. B1 vitamini; kuşkonmaz lahana havuç kereviz hindistancevizi greyfurt limon maydanoz nar turp bira mayası soya fasulyesi yulaf mısır muz ve pirinçte bulunur.


B2 Vitamini

B1 vitaminine göre daha kolay depolanabilen ve ışık tarafından kolaylıkla yok edilebilen B2'nin eksikliği gözlerde yanma ve kuruluk dudaklarda çatlama ayak altlarında yanma kulakta ve burunda pullanma titreme sersemlik hareketlerde ağırlaşma sindirim bozukluğu saç dökülmesi belirtileriyle ortaya çıkar. B2 vitaminin alınabileceği besinler arasında soya fasulyesi ve unu buğdaylı maddeler fındık yerfıstığı elma lahana havuç ıspanak greyfurt kayısı badem yulaf arpa domates hurma şeftali erik pirinç mısır karnabahar vardır.

B3 Vitamini

Nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gerekli olan B3 vitamini kan dolaşımında karaciğerin sağlıklı çalışmasında baş ağrılarında ve zor işitmede yararlıdır. Endişe sessizlikte sesler işitmek sersemlik huzursuzluk unutkanlık diş etlerinde yumuşama dilde şişme ve kırmızılık B3 eksikliğinin belirtileri arasındadır. Bu vitamin; çimlendirilmiş buğday buğday kepeği bira mayası patetes domates havuç fındık ceviz erik ve mercimekte bulunur.


B5 Vitamini

Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme ellerde titreme kalp çarpıntıya neden olur.Karaciğer kırmızı et tavuk yumurta ekmek sebzelerde bol miktarda bulunur.

B6 Vitamini

B6 vitamini eksikliği alınan besin proteince yüksek karbonhidratça düşük olduğu durumlarda böbrek taşına neden olabilir. Bu nedenle yüksek miktarda protein yüksek miktarda B6 vitamini gerektirir. Ellerde titreme nedensiz huysuzluk huzursuzluk uykusuzluk unutkanlık yaşlılıktan değil B6 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yer alır. Bu vitamin; bira mayası kepekli un sebze marul arpa soya fasulyesi yulaf ve muzda bulunur. B6 vitamini pişmeyle yok olduğu için çiğ şekilde alınmalıdır. B6 vitamini için günlük ihtiyaç kadınlarda 1.6 erkeklerde ise 2 miligramdır. Fazla dozda alınması yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bazı sinir sorunlarını tedavi etmekte kullanılırsa da 6 ay süreyle günde 100 miligramdan fazla kullanmak sinirleri tahrip edebilir.

B11 Vitamini

Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık kilo kaybı bulantı kusma ishal baş ağrısı unutkanlık çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir. Karaciğer böbrek kırmızı et ıspanak marul yumurta ekmek portakal muzda bulunur.

B12 Vitamini

Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet şişme kızarma hayal görme depresyon adalelerde kasılmalar sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma karıncalanma yanma şikayetleri oluşur.Karaciğer yürek böbrek kırmızı et tavuk balık süt peynir yumurtada bulunur.

C Vitamini

C vitamini kişiyi bakterilere karşı korur damarların sağlığını sürdürür. Bu vitaminden her gün bir miktar almak şarttır.. C vitamini kandaki kalsiyumun bedene dağılışında büyük rol oynar. Eksikliği damarların çatlamasına kemiklerin kolay kırılmasına eklemlerde ağrıya diş etlerinde kanamaya soğuk algınlığına damar şişmelerine sırta ağrı veren disk şikayetlerine soluk kesikliğine bedensel halsizliğe hızlı kalp atışına baş ağrısına bitkinliğe yol açar. Portakal greyfurt limon lahana çilek kivi ıspanak kavun domates pancar yaprağı yeşil fasulye bezelye yeşil biber gibi sebze ve meyvelerde bulunur. Kadınlarda ve erkeklerde her gün alınması gereken en az miktarı 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir. Günde 1 grama kadar güvenle alınabileceği belirlenmiştir. Daha yüksek dozları sindirim sisteminde tahrişlere neden olabilir. Uzun süre yüksek dozda kullanılmasının böbrek taşı ihtimalini arttırdığı da bilinmektedir.