Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Parazitler (Asalaklar)

  İÇ PARAZİTLER  Kalp Kurdu:

  Kalp kurdu taşıyan bir sivrisineğin ısırması ile genç kalp kurtları köpeğin kan dolaşım sistemine girer ve köpeğin kalbi ile birlikte 13-30 cm arası bir boya ulaşıncaya kadar gelişirler.Kalp Kutru'na yakalanmış köpekleri kurtları imha etmek için ilaçlarla tedavi edilebilir ama koruyucu bakım çok daha etkilidir. Yapabileceğiniz iki şey var; köpeğinizi sivrisineklerden koruyun ve ona düzenli olarak veteriner hekimizden temin edebileceğiniz kalp kurdunu önleyici ilaçlar verin.Ancak veteriner hekiminizköpeğinizin kalp kurduna yakalanmış olup olmadığını görmek için önce bir kan testi yapmak isteyecektir.
  Kancalı Kurtlar:

  Kancalı kurtlar daha çok yavru köpeklerde görülürama her yaştaki köpekler ciddi biçimde bu kurtlara yakalanabilirler.Köpekler parazitin larvalarını yutarak kancalı kurtlara yakalanabilir veya larvalar köpeğin derisine girer.Yavru köpekler kancalı kurtları annelerinden doğumdan önce vaya meme emerken kapabilir.Zaten hasta ve zayıf olan köpekler kolay bir hedef oluşturur ve önlem alınmadığı takdirde ölüme kadar götürebilir.Parazitin yumurtaları taze bir dışkı örneğinde mikroskop altında görülebilir.Tedavi rutindirama köpeğin çevresini temiz tutarak onu kancalı kurlardan koruyabilirsiniz.Düzenli olarak bölgedeki dışkıları alınçimleri kısa ve olabildiğince kuru tutun ve asfaltlı veya taşlı yolları dezenfektanlarla yıkayın.  İnce Bağırsak Kıl Kurtları ve Soluncanları:

  Kıl kurtları ya da askaritleryavru köpeklerde sıkça görülür.Çoğu yavru hiç bir belirti göstermez.ama diğer köpekler ve çocuklara da bulaşabilecek milyonlarca yumurtayı çevreye dağıtırlar.Kıl kurtları beyazserince ve yuvarlak spagheti görünümündedir ve yaklaşık 6 cm'e kadar uzarlarçoğu zaman yay gibi yuvarlanırlar.Yetişkin köpekler kıl kurtlarına karşı bağışık olabilirler ve hiç bir belirti göstermeyebilirler.Veteriner hekiminiz kıl kurdu bulunduğu takdirde ilaç yazacaktırama önlemek içinkancalı kurtlarda tarif edildiği şekilde temizlik önerilir.  Tenyalar:

  Bu parazitler köpeğin anüsü çevresindeki tüylerdeyatağında veya dışkısında görülebilir.Canlı iken anüs parazitleri kırık beyaz.yassıdır ve ileri geri sallanır;kuruduklarında sarılaşırlar.şeffaf olur ve bir pirinç tanesine benzerler.Anüs parazitlerine yakalanmış bir köpek kilo kaybedebilir ve zaman zaman ishal olur.Eğer köpeğinizin anüs parazitlerine yakalanmış olduğunu düşünüyorsanızveteriner hekiminizin dışkısını muayene etmesini ve ilaç vermesini isteyin.  Kalın Bağırsak Kurtu:

  Kalın bağırsak kurtlarıköpeğin sindirim sisteminin alt kısımlarında yaşar.Bazı köpekler hiç bir belirti göstermezdolayısıyla veteriner hekiminiz dışkısını muayene ederek tanıyı koymalıdır.Başka köpekler zaman zaman oluşan ishalanemikilo kaybıhalsizlik ve sağlık durumunda genel bir bozulma gösterebilir. Tedavi için ilaç şarttır.Köpekler kalın bağırsak kurtlarınıetrafı koklayıp yalayarak aldıklarındanyukarıda da belirtildiği gibi köpeğin yaşadığı bölgeyi temiz tutmak gerekir. Köpeğinizin solucankancalı kurtkıl kurduanüs parazitleri veya kalın bağırsak kurtlarına yakalandığından kuşku duyuyorsanızbir ya da iki dışkı örneğinin mikroskop altında incelenerek sorunun türünü ve boyutunu tespit etmek ve böylece en etkin tedavi yolunu bulmak gerekir.Asla kurt tedavisini kendi başınıza yapmayın;yanlış bir kurt tedavisikurtların kendisi kadar köpeğe zarar verebilir.Öncelikle veteriner hekiminizsorunun gerçekten kurtlardan mı kaynaklandığını ve öyle ise hangi tür kurt olduğunu tespit etmek zorundadır;ayrıca kurt tedavisine başlamadan önce verilecek doğru ilaç ve miktarı belirlemek için de köpeğin genel fiziksel durumunun da değerlendirilmesi gerekir.Aslında köpeğinizin dışkısının parazit yumurtaları bakımından incelenmesiköpeğin yıllık fiziksel muayenesinin bir bölümünü oluşturmalıdıryani bir dahaki sefere veteriner hekime gittiğinizde köpeğinizin dışkısını da yanınızda götürün.


  Kamçılı Solucanlar

  Bu küçük parazitler köpeğin kalın bağırsağında yaşar. Sadece ortalama beş santimetre uzunluğundadır ve çok incedir. Bilimsel adı Trichuris vulpis'dir. Bu parazitler kalın bağırsağın iç duvarına tutunarak beslenir. En belirgin belirti kalın bağırsağın enflamasyonudur.

  Kamçılı solucanın yaşam siklüsü çok baasittir. Erişkinler bağırsak duvarına tutunmuş vaziyetteyken yumurtlar. Larvalar yumurta içinde gelişip iki hafta içinde yumurtadan çıkar. Bu larvalar da kalın bağırsağın iç duvarlarına tutunur ve bir hafta sonra erişkin olup üremeye başlar.

  Yavrunun enfekte olmasının tek yolu içinde kamçılı solucan yumurtaları olan dışkı yemesidir. Bunun mümkün olmayacağını düşünüyorsanız yavruların herşeyi ağızlarına aldığını hatırlayın. Ayrıca enfekte dışkıya basan ve daha sonra temizlenmek için patilerini yalayan yavru da yumurtaları oral olarak alacaktır. Hamilelik ve emzirme sırasında bulaşma söz konusu değildir.

  Belirtiler:

  Belirtilerin çoğu kolitten (Kalınbağırsakta enflemasyon) kaynaklanır.

  1.Karın ağrısı
  2.Aşırı gaz
  3.Pis kokulu dışkı
  4.İshal
  5.Kanlı ya da mukus kaplı dışkı
  6.Zayif yavru
  7.Zayif ve kuru tüyler
  8.İştah

  Tanı: Yumurtaların mikroskopta belirlenmesiyle sağlanır. Yumurtalar futbol topu biçiminde ve oldukça belirgindir. Bir ya da iki negatif dışkı analizi kamçılı solucanların olmadığı anlamına gelmez. Analizlerin sadece % 30 - 50'sinde kendilerini gösterirler.

  Kontrolü: Antihelminik ilaçlarla ortadan kaldırılabilirler. Kullanılan en popüler ilaç Fenbendazole tozdur. Üç gün üst üste yavrunun yiyeceğine karıştırılır. Kamçılı parazitin iki-üç aylık yaşam siklüsü nedeniyle bu süre içinde yeni larvalar yumurtadan çıkar. Erişkinlere larvaların birlikte ölüp ölmediği konusunda şüpheler olduğundan pek çok veteriner hekim bu aralarla ilaçlamayı tekrarlar.

  Kamçılı solucan yumurtaları kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır. Direkt güneş ışığı onları inaktif hale getiriyor gibidir. Tedavi edilen köpekler enfekte bölgelerden uzaklaştırılmalıdır. Dışkıların günlük temizlenmesi olasılığı düşürür.

  İnsana Zararı: Kediler ve insanlarda kamçılı solucan bulunmaz.  DIŞ PARAZİTLER

  KENELER VE PİRELER

  Enfeksiyon hastalığının taşıyıcısı olarak keneler her köpek için ciddi tehlike oluştururlar.Özellikle köpeklerin en çok dolaşmayı sevdikleri açık alanlarda gözlenir.Nisan'dan Ekime' kadar çalılıklardaotlar üzerinde serbestçe yaşarkan emebilecekleri bir noktada kanca benzeri ısırma organelleri ile deriyi delerek gömülürler.Dişi kenesalyasındaki özel bir yapışkan madde sayesinde kan emdiği noktaya kendini güçlü bir biçimde kilitler.Bu sayede ortalama bir hafta süren kan emme öğünü boyunca konakçının kendisini uzaklaştırmasına meydan vermez.

  Kenelerin Yol Açtığı Zararlar:

  Tek bir kene ısırığı dahi köpeklere hatta insanlara viral ve bakteriyel hastalıkları bulaştırabilir.

  1) Lokal İrritasyon: Konakçının derisine gömülen ağız organeli yangısal reaksiyonlara yol açar.Burada daha sonra bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir.Kene gömülü olduğu yerden tam olarak çıkartılamaz ve deri içinde bir kısım ağız organelleri kalırsa bu durumda daha ciddi ve yaygın bir yangı meydana gelir.

  2)Kenelerden Kaynaklanan Hastalıklar :

  a)Borreliosis (Lyme hastalığı): Keneler tarafından bulaştırılan bu hastalığın etkeni Borrelia adlı bir mikroorganizmadır.Hastalık 1975'de önce insanlarda ve 1980'lerin ortalarında evcil hayvanlarda teşhis edilmiştir.Almanya'da kenelerin 10% oranında Borrelia ile enfeste olduğubu oranın bazı bölgelerde 20% 'ye kadar çıktığı bildirilmiştir. Hastalık etkeni bakteriler kenenin bağırsakları ve salya bezlerine yerleşir ve kan emme sırasında konakçıya bulaşır.Lyme hastalığının klinik semptomları çeşitlilik gösterir.İnsanlarda ısırık noktasında 1-3 hafta sonra gelişen derideki kızarıklığa ateş ve lenf yumurtalarının şişmesi ile seyreden grip benzeri semptomlar eşlik eder.Birkaç hafta veya ay sonra vücudun etkilenen yerlerinde ağrılı nevritis ve felçler meydana gelebilir.Köpekte belirgin semptomlar başlangıçta çevreye kayıtsızlık ve 40-41C ateşdaha sonra ise topallıkkas eklem ağrısı ver diğer sinirsel bozukluklardır.

  b)Babesiosis : Bir kan paraziti olan BabesiaTürkiye'de ve tüm dünyada subtropikal ve tropikal bölgelerde yaygındır.Akdeniz ülkelerindeki yoğun turist trafiği sayesinde hastalık orta ve Kuzey Avrupa ülkelerine de giderek yayılmaktadır.Enfekte keneler sağlıklı konakçıdan kan emdekileri sırada paraziti de naklederler.Parazit enfekte konakçının alyuvarları içinde ikiye bölünerek çoğalır ve alyuvarları parçalar.Babesis fonksiyonunun bulaşmasından 1-3 hafta sonra konakçıda ateşgiderek artan durgunlukanemimukoza ve göz kapaklarında sarılıkdalak şişmesi ve kan işeme meydana gelir.Hastalığın şiddeti konakçının bağışıklık durumu ile yakından ilgilidir.Tavsiye edilen en iyi mücadele yöntemivektör kenelerin yok edilmesini amaçlayanuzun etkili kene ilaçlarının kullanılmasıdır.

  3)Kene Felci : Bazı kene türlerinin dişilerikan emme sırasında belli dönemlerde bir nörotoksin üreterek sinirsel impuls geçişini bozar.Hastalık bulaşan köpeklerin arka bacaklarında ilerleyen bir felç ve nadir vakalarda solunum felcine bağlı ölüm meydana gelir.Kenelerin kısa sürede uzaklaştırılmaları ile semptomlar 24 saat içinde kaybolur. Pire enfetasyonu-büyüyen bir problem: Köpek sahipleri sık sık pire probleminden yakınır ve ilaç kullanmalarına rağmen baş edemediklerini ifade ederler.Bu parazitlerin yoğun enfetasyonu birkaç sebebe bağlıdır. · Pet hayvanları sayısı sürekli olarak artmaktadır. · Parazitler zamanında teşhis edilemezlerbu da sıcak mevsimlerde süratli bir çoğalmaya yol açar. · Kaşınma ve ısırma gibi ilk enfestasyon belirtilerinin sebebi araştırılmaz. Sadece hayvanın üzerindeki pirelere karşı ilaç uygulanır.Parazitin çeşitli gelişme dönemlerini yaşadığı çevre ilaçlaması ihmal edilir. Bu çerçevede pet hayvanlarının ve çevrelerinin yoğun bir parazitasyon meydana gelmesi beklenmeden koruyucu olarak ilaçlanmaları gereklidir.Aksi takdirde mücadele masraflı ve zaman alıcıdır.  Pirelerin verdikleri zararlar:

  1)Kan Kaybı:Küçük köpek ırklarında veya yavru hayvanlarda yoğun pire enfeksiyonu şiddetli kan kaybınaanemiye hatta ölüme yol açar.

  2) Barsak Parazitlerinin Taşınmasıireler d.canimum adlı şeridin ara konakçısıdır.Bu şekilde enfekte köpekler dışkıyla çevreye kabak tohumu şeklindeki halkaları yayarlar.Halkalar içerisindeki yumurtalar pire larvaları tarafından yutularak burada larva formu gelişir.Şerit larvasını taşıyan ergin pire çiğneyerek yutulursalarvalar gelişmelerini tamamlayarak konakçının bağırsağında şerit haline dönüşür. Bu bakımdan pire teşhis edilen köpeklerebu şeritlere karşı koruyucu amaçla etkili bir şerit ilacı uygulamak gereklidir.

  3)Pire Enfetasyonuna Bağlı Deri Hastalıklarıireler ısırdıkları noktada lokal tahrişederi hastalıklarına(pire ısırığı detarmasisi) ve sitemik karakterde alerjik reaksiyonlara (pire alerjisi detarmatisisi) yol açarlar.Isırık detarmasisleri özellikle karındabacak içlerinde ve kuyruk altındaısırma ve kaşınmadan kaynaklanan kızarıklıkkabarcık oluşumu ile seyreder. Evcil hayvanlarınızda kene ve pirelerden kaynaklanabilecek problemleri önlemenin en etkin yoluveteriner hekiminizin tavsiye edeceği güçlü ve uzun etkili antiparaziter ürünleri kullanmaktan geçer. Rahatsız edilmediği sürece bu minnacık korkunç piredörtayaklı dostlarımız üzerinde 100 günden daha uzun süre yaşayıp üreyebilir.Bir uzay gemisinden 50 kat daha hızlı bir şekilde hız kazanabilir ve bazıları kendi boylarının 150 katı yükseğe zıplayabilir.Bu bir insanın 3.500 metre yükseğe zıplamasına benzer.Veteriner hekimlerin pireye böyle savaş açmalarına şaşmamak gerekir. Pireler sıcak havalarda ortaya çıkar ama ev içinde yaşayan hayvanlarda ve kapalı mekanlarda tüm yıl boyunca görünebilirler.Pireler kan ile beslenen asalak böceklerdir.Onların üzerinde veya evinizde küçükkarabiber tanelerine benzeyen lekeler görebilirisinizminnacık kara lekeler.Bu kara lekelerin pire olup olmadığını anlamanın en kolay yoluonları ıslak beyaz bir kağıdın üzerine koymaktır.Kızıl ya da kahverengiye dönüşürler isebaşınız pireler ile dertte demektir.Lekeler kanla dolmuş pire dışkıları veya larvalardır. Ama asla pireleri önemsiz bir baş belası olarak görme yanılgısına düşmeyin.Peki pireleri nasıl kontrol altına alabilirsiniz.?Hem dostunuzu hem de yaşadığı yeri ortamı temizlemek gerekir.

  ŞAŞIRTICI BİLGELER:

  · Dört adet dişi pire1000 gün süre ile günde kez beslendiğinde 1600 kez ısırır.

  · Pirelerin yaşadığı bir evde büyük olasılıkla %95 oranında yumurta ve sadece %5 oranında yetişkin pire bulunur.

  · Piretropik iklim böceğidir ve dondurucu soğuklarda uzun süre dayanamaz.

  · Kış aylarında pireler genellikle tedavi edilmeyen köpekler üzerinde yetişkin halde yaşarlar.

  · Larva halindeki pireler etrafa sürünür ve halılara veya ev hayvanlarının üzerinde yaşayan yetişkin pirelerin dışkılarındaki kurumuş kan ile beslenir.

  · Dişi pireler;ilk kanlı öğünlerini yedikten 39 ila 48 saat içinde yumurta bırakmaya başlarlar. Bazı pire türleriaylarca yemek yemeden hayatta kalabilirler.

  En başarılı pire kontrolü için her bir durumu özelliğine göre tedavi etmek gerekir.Bazı köpeklerpek çok başka köpek ile aynı evi paylaşırbazı evlerde kedi ve köpekler bir aradadırkimi köpek ev içinde kimisi ise dışarıda yaşar.Bu kadar çok farklı ortam olasılığında pire kontrol yöntemlerinin bireysel olarak ele alınması gerekir. İşe etrafı iyice temizleyerek başlayın.Evi tepeden tırnağa elektrik süpürgesi ile temizleyin.mobilyalar dahil olmak üzere ve elektrik süpürge torbasını dışarıya atın.Evdeki tüm yatakları süpürün ve silin.Tabii onun yatağını da.Dostunuzu her gün fırçalayın ve bir pire tarağı kullanın.Piyasadaki pire ilaçlarında birini seçinpire tasmalarışampuanlarev içi ve bahçe için spreyler-ve üretici tavsiyelerine de kesinle uyun.Ancak birkaç ürünü bir arada kullanırken toksik reaksiyonların oluşmayacağından emin olun. Avrupa ve Amerika'da pek çok şirketev hayvanlarının üzerine konaklayan pire ve kenelerle baş edebilmek için pek çok kişi değişik yöntemler üzerinde çalışmakta.İşleri zor çünküister inanın ister inanmayın dünya da 2000'in üzerinde değişik pire türü bulunmakta.

  PİRELERİ YOK EDİN

  · Pire mevsimi başlamadan bir ay önce.pire savaş gününüzü tespit edin ve takviminize yazın.

  · Sık sık evinizi elektrik süpürgesi ile temizleyin.Zeminde hiçbir santimetrakareyi atlamayınduvardan duvara halıparke veya ne olursa olsunkoltuklarınmasalarınyatakların altını her yeri temizleyinköpeğinizin gitmediği bölgeler olmasa bile.

  · Elektrikli süpürge torbalarını dışarıdakikısa süre sonra boşaltıcak bir çöp kutusuna atın.Torba henüz tam dolmadığından onu atmazsanız ya da torbayı evin içindeki bir çöp kutusuna atarsanızbüyük olasılıkla pireler kaçacak veya savaşınızda tek bir muharebeyi kazanmış olacaksınız.

  · Bahçenizde bir pire spreyi kullanın.

  · Bir pirenin en iyi temizlenmiş eve bile dönebileceğini unutmayın.Onun için her yeri pire spreyleri ile iyice yıkayın.

  · Daha serin aylarda da pire savaşına devam edebilirisiniz.Pire mevsimi bittikten bir ay sonra yeniden evinizi temizleyin.Pireler tropik iklim böcekleri oldukları ve soğuk havalara dayanamadıkları haldesıcak evlerde mutlu bir şekilde üremeye devam edebilirler. Yiyecekleri kapalı kutular veya buzdolabında saklayın.Köpeğiniz yemeğini yedikten sonra kabını yıkayıp kaldırın.Yemek kırıntılarını toplayın ve etraftaki su birikintilerini giderin


  PARAZİTLER

  Ökaryotlari prokaryotlardan en önemli özellik larini muhafaza eden bir nukleusa ve hücre içi organellere sahip olmalaridir. Ökaryotlardan en bilinenleri ise maya hücreleri [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir. Üye Olmak İçin Tıklayın...] amip terliksi hayvan vb canlilardir.Bu canlilar çok genis bir yasam alani yelpazesine sahiptir.Denizlerde okyanuslarda derelerde göllerde havuzlarda ve su birikintilerinde yasayabilirler.

  Soldaki resimde nukleusu oldukça belirgin olan (hücrenin ortasinda) bir tatli su mikroorganizmasini sagdaki resimde ise bir ekmek mayasinin karmasik halini görmektesiniz.Tekhücreli bu canlilar bakterilere çok benzemekle birlikte gerek organelleri gerekse hücre içi metabolik faaliyetlerinin karmasikligi ile bakterilerden ayrilirlar.

  Maya hücreleride tipki bakteriler gibi koloni kurabilirler.Bu sayede hem kimyasal maddeleri ortak olarak kullanirlar hemde DNA degis tokusu yaparlar.Bu degis tokus islemi ise yanyana gelip köprü kurmalari ile gerçeklesir.Bu olaya ise " " adi verilir.

  Tatli sularda yasayan çogu tek hücreli canlilar " Ameboik " hareketler ile yer degistirirler. Bu hareketleri nasil meydana getirdikleri ise tam olarak anlasilamamistir.

  Ameboik hareket canlinin vücudunun sekilden sekile girmesiyle meydana gelir.(Bkz :Yandaki resim ve ana sayfadaki hareketli resim).Bu canlilarin beslenmeleride yine ameboik hareketlerle gerçeklesir.

  Hücre zarlarinin disarisinda bulunan bir besini içeriye almak için canli ilk olarak besinle temas eder ve hücre zarindan içeriye dogru bir çöküntü olusturur.

  Besin bu çöküntünün içerisine girer girmez çöküntü ters taraftan kapanir ve kese halini alir.Daha sonra olusan bu kesenin agizi besin maddesi hücrenin iç tarafina gelecek sekilde tekrar açilir.Ve böylelikle besin maddesi hücre içerisine alinmis olur.

  Üstteki resimde ameboik hareketlerle bir bitki artigini hücresinin içerisine almis olan bir " Alg " görülüyor.
  Alg besin maddesini hücre içerisine alir almaz Lizozom yani keselerini faaliyete geçirir ve besini sindirmeye baslar.Sindirilen besin artiklari yine ayni sekilde kese olusturma yöntemiyle disari atilir.

  Resme dikkatlice baktiginizda hayvanin vücudunun içerisindeki karmasik yapilari görebilirsiniz.Bu yapilar canlinin organellerini temsil etmektedir ve kimyasallarla boyanmadigi zaman isik mikroskobunda seffaf olarak görünürler.

  Bazi mikroorganizmalar ise ameboik hareketlerden ayri olarak sahip olduklari flagellalarla hareket ederler.Bu flagellalar canlinin arkasindan uzanan kamçi benzeri yapilar olup enerjisi kullanirlar.Buna karsin çok üstün bir hareket kabiliyetine sahiptirler.

  Resimde de gördügünüz gibi canlinin arkasinda fazla sayida flagella bulunmaktadir.

  Bu flagellalar bazi canlilarda mitokondri de üretilen ATP ( Tri Fosfat) yi kullanirken bazilarinda ise çiplak (+) yüklü protonlari kullanirlar.

  Flagellalarin çok hizli ve kivrak olarak hareket etmesi hayvana olagan üstü bir hiz kazandirir.Eger bu canli bir insan kadar büyük olsaydi suya birakildiginda saatte 200 km. hizla yüzecekti.

  Ancak mikroskopla görülebilen bu minicik canlilar aslinda bizlerin gözünden kaçan çok büyük bir görevi yerine getirmektedirler.

  Eger ve diger tüm mikroorganizmalar yer yüzünde var olmasaydi yere düsen bir yaprak ölmüs bir hayvan veya gömülen bir insan cesedi asirlar boyunca hiç bir degisiklige ugramadan yerlerinde kalacakti.Iste bu mükemmel yaratiklar kendilerine yaratilistan verilen emir dogrultusunda hareket ederek dogayi sürekli olarak temizlemekte ve ekolojik dengeyi saglamaktadirlar.

  Diger bir mikroorganizma türü ise " Mantarlar " dir.Bu canlilar genellikle nemli yerlerde yasamayi severler.Insanlarda özellikle ayak parmaklari arasinda görülen mantar hastaliginin kaynagi ise ayaklarin yikandiktan sonra nemli birakilmasidir.

  Genellikle ormanlarda agaç diplerinde ve sulu ortamlarda yasayan mantarlar spor denilen bir tür esey hücresi ile ürerler.

  Soldaki resimde bir mantar spor hücresini sagdaki resimde ise tipki bakteriler gibi koloni kurmus bir mantar hücre grubunu görmektesiniz.Bu canlilarda tipki diger mikroorganizmalar gibi denizel ve karasal ekolojik dengelerin korunmasina yardimci olmaktadirlar.

  ASALAKLAR

  Alm. Parasit Fr. Parasite İng. Parasite. Bir canlının içinde veya üstünde yaşayan ve onun sırtından geçinen varlıklar. Dünyadaki bütün canlılar beslenir çoğalır ve nesillerini devam ettirirler. Canlılar yaşayabilmek için çok defa diğer canlılarla yarışmak ve savaşmak mecburiyetindedirler. Bazıları ise yaşayabilmek için uyum ile başka canlılardan istifade durumundadır. Böyle canlılara asalak(parazit); bu yaşama durumuna da asalaklık (parazitlik) denir. Parazitlik canlılar arasındaki münasebetlerin bir çeşididir. Bir ortak yaşama şekli olup birarada yaşayan iki bireyden biri diğeri zararına ortaklıktan faydalanır. Asalaklığa “tufeylilik” de denir. Parazitin istifade ettiği canlıya “konak” denir. Virüs riketsiya bakteri mantar gibi bitkiler dünyasının alt gruplarında da parazitlik vardır. Fakat parazitlik denince daha çok hayvanlar dünyasındaki durum anlaşılmaktadır. Bitkisel parazitlere “fitoparazit”; hayvansal parazitlere de “zooparazit” denir.  Hayvansal asalaklar (Zooparazitler): Parazitlerin bir kısmı bazı hayvan ve insanlarda asalak olarak yaşarlar. Bir kısmı ise hayatlarının belirli bir bölümünü hayvan türlerinde diğer bir bölümünü ise insan vücudunda geçirirler. Parazitler gelişmeleri esnasında morfolojik ve fizyolojik değişmeler geçirerek olgunlaşırlar. Parazitin gelişmesi için bir konağa ihtiyacı vardır. Gelişmeleri esnasında bazan bir bazan da birden fazla konak kullanırlar. Parazitin konak vücudunda bulunuşu üç şekil içinde gösterilebilir:

  1- Bazı parazitler için ancak bir tür canlı konak olabilmektedir. Bazı sivrisineklerin yalnız insan kanını tercih etmeleri gibi.

  2- Parazitlerin bazıları muhtelif konaklarda yaşayabilir. Kenelerin birçok hayvan ve insanda asalaklık yapabilmeleri gibi.

  3- Birçok durumda insan parazitin tesadüfen yerleştiği bir konaktır.

  Parazitlerin muhtelif çeşitleri vardır. Parazit bir canlı bütün hayatı boyunca mecburi olarak bir konakta yaşayabilir tesadüfen bir konağa yerleşebilir yahut da bütün hayatı süresince parazit olarak yaşaması gibi devamlılık arzedebilir. Mesela bit ve uyuz böceği insanda devamlı parazit halinde yaşar. Bundan başka özel olarak belirli bir hayvanın belirli dokularında ve organlarında yaşayabilen parazitler olduğu gibi doku ve organlarda gezici olarak yaşayan parazitler de bulunmaktadır.

  Parazitlerin konağın dış yüzeyinde veya deri altında bulunmasına dış parazitlik denir. Bit tahtakurusu uyuz böceği gibi.

  Parazitin sindirim yolları idrar yolları safra yolları gibi boşluklarda karaciğer akciğer gibi dokularda ve kanda olmak üzere konak vücudunun içinde yaşaması genel olarak iç parazitlik olarak adlandırılır.

  İç parazitlerle meydana gelen parazitliğe infeksiyon denir.

  Parazitlerin bulaşması; kirlenmiş toprak veya su parazitin olgunlaşmamış dönemini ihtiva eden besin kan emen diğer bir parazit parazitin bulunduğu hayvan parazitli şahıs ve bunun elbisesi yatağı diğer eşyası ve çevresi ile olur.

  Parazitin insana bulaşması direkt veya dolaylı yoldan olur. Parazit insan vücuduna muhtelif yerlerden girebilir. Barsak parazitleri bilhassa ağız yolundan vücuda girerler. Solunum yollarıyla veya idrar yollarından bulaşanlar da vardır.

  Bir kısım parazitlerin konak organizma üzerinde zehirli ve allerjik etkileri olmasına mukabil bazı parazitler ise yaşadıkları organizmada besin kaybı kansızlık şok kanser iltihab vb. gibi önemli etkilere sebeb olabilirler.

  Sayıları çok kabarık olan asalakları kabaca sınıflandırmak mümkündür:

  A) Protozoonlar: 1- Kamçılı protozoonlar: Leishmania tropica (Bkz. Şark çıbanı). Giardia intestinalis (Bkz. Lambliyazis). Trichomanas vaginalis v.s. gibi.

  2- Amipler: Entamoeba histolytica (Bkz. Dizanteri). Entamoeba coli v.s. gibi.

  3- Sporozoonlar: Plasmodiumlar (Bkz. sıtma). Toxoplazma gondii gibi.

  4- Kirpikli protozoonlar: Balantidium coli.

  B) Helmentler: 1- Trematoda’lar: Pasciola hepatica Schistosomalar v.s. gibi.

  2- Cestoda’lar: Diphyllobothrıumlatum Hymenolepis nana ve diğer tenya türleri (Bkz. Tenya). Kist hidatik (Bkz. Kistler) v.s. gibi.

  3- Nematodalar: Ascaris lumbricoides (solucan). Enterobius vemiculoris (Bkz. Kılkurdu). Trichuris trichiura Trichinella spiralis (Bkz. Trişin).

  C) Arthropodalar: Carcoptes scabiei (Bkz. Uyuz). Pediculus humanus (Bkz. Bit) v.s.

  Solucanlar: En mühimi Ascaris lumbricoides’tir. Boyları 15-30 cm arasında değişir. Yuvarlaktırlar her iki uçları sivridir. Kirli beyaz veya kırmızımtrak sarı renktedirler. Ara konakçısı yoktur. Dışkı ile çıkan döllenmiş yumurtaları dışarda uygun ısı nem ve oksijen bulduklarında 2-3 haftada gelişirler. Bu yumurtalar besinler ve sularla mideye gelince larvalar açığa çıkar. İnce barsaklara oradan karaciğere oradan da kalb ve akciğerlere gelirler. Bronşlarla gırtlağa oradan da yutularak tekrar barsağa gelip yerleşirler ki bu süre 90 gün kadardır. Yurdumuzda çok sık rastlanır. Barsağı tıkayabilir kanamalara sebeb olabilir ve delebilirler. Sindirimi bozarlar allerjik etkiler yaparlar (kurdeşen öksürük yüzde kızarma vb.) iltihaba sebep olabilirler. İştah bozuklukları karın ağrıları ishal yaparlar. Ağızdan burundan gözyaşı kanallarından dışarı çıkabilirler. Karaciğerde iltihaba ve sarılığa yol açabilirler. Teşhis bizzat kendisinin veya yumurtalarının mikroskop altında görülmesiyle konulur.

  Tedavide; en çok piperazihe tuzları kullanılır. Hekim tavsiyesine göre hareket etmelidir.

  Korunmada; temizliğe riayet çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanıp yenilmesi ve sağlık eğitimi önemlidir.


  Bitkisel asalaklar (Filoparazitler): Kendilerine lüzumlu olan organik besin maddelerini üzerinde yaşadıkları diğer bitkilerden onların zararına sağlayan organizmalardır. Parazit bitkiler havstor (emeç) adını alan sömürme organlarını besleyici bitkinin iç kısımlarına gönderirler.

  Bitkiler aleminde parazit organizmalara başta bakteri ve mantarlar olmak üzere bazı kamçılılar su yosunları ve yüksek bitkilerde rastlanır.

  Parazitler ekseriya belirli bitkilerde hatta bazan tek bitki türünde yaşayacak tarzda özelleşmişlerdir.

  a) Yarı parazitler: Klorofil ihtiva eden ve fotosentez yapabilen bitkiler olup üzerinde parazit olarak yaşadıkları bitkiden (konaktan) yalnız su ve suda erimiş maddeleri alırlar. Birçok meyve ağaçlarına zarar veren ökseotu böyle yarı parazit bitkilere misaldir.

  b) Tam parazitler: Bütün besinlerini üzerinde yaşadığı konak bitkiden alan klorofilsiz ve yaprakları puslu gelişme gösteren bitkilerdir. Cistus (laden) türlerinin altında yaşayan kırmızı renkli puslu yaprakları ile dikkati çeken gelin parmağı da tam bir parazittir. Tarla ve bahçe bitkileri üzerinde yaşayarak bu bitkilere zarar veren canavar otu da önemli parazit bitkilerdendir.

  c) Parazit mantarlar: Parazit mantarlar konak bitkinin ya üzerinde dış parazit veya dokuları içinde iç parazit olarak yaşarlar. Asma yapraklarında külleme hastalığına sebep olan külleme mantarı bir dış parazittir. Bu mantar yaprakların yüzeyini örümcek ağı gibi örterek emeçlerini doku içine gönderir. Yine asmalarda “mildiyo” adı ile anılan önemli bir hastalığa sebep olan mildiyo mantarı bir iç parazittir.

  d) Parazit bakteriler: Bakterilerden bir kısmı insan hayvan ve bitkilerde parazit olarak yaşayarak önemli hastalıkların sebebi olurlar. Meyve ağaçlarındaki bitki kanseri sığır ve koyunlardaki şarbon ruam insanlarda verem kolera zatürre difteri hastalıklarına sebeb olurlar.

  Netice olarak asalaklar insan hayvan ve bitkiler üzerinde yaşayan ve yaşadığı canlının aldığı gıdalara ortak olarak onunla birlikte beslenen canlılardır. Genellikle bütün ömürlerini bu canlılar üzerinde yaşıyarak geçirirlerse de hayatının belli bir bölümünü bir canlı sırtında geçirdikten sonra o canlıyı terkederek başka canlılar üzerine geçen parazitler de vardır. Dış parazitler dediğimiz parazitler genel olarak bu çeşittendirler.

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne çok parazit varmış.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nedense daha çok çocuklar bu dertten müzdarip oluyor. Çiğ gıda aldıklarından yada beslenme düzensizliğinden...


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanların parazitleri daha zararlıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş