Melatonin denilen hormon beyinde epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit hücreleri ışığa duyarlıdır. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Sadece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Kıtalararası yolcu uçaklarında meydana gelen ve jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormondur. (Jetlag 7saatten fazla uçak yolculuğu yapanlarda uyku ve yemek saatlerindeki değişiklikten dolayı vücut dengesinin bozulmasıdır. Yani bir anlamda gecenizin ve gündüzünüzün birbirine karışmasıdır.) Hormon diğer antioksidan tesirlerini de güçlendiriyor kanserli hücrelere karsı koruma sağlıyor üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor.

Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon. İşin can alıcı noktalarından birisi hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları.
Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa karşı çok duyarlıdır.


Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tespit edilmiş bilimsel bir gerçek.