Doksisiklin bir tür tetrasiklin antibiyotiğidir. Doktorlar tarafından genellikle akne ve enfeksiyon tedavileri için tavsiye edilir. Bunların dışında birçok bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde kullanılır idrar yolu enfeksiyonları ve belsoğukluğu gibi. Profilaktik yani hastalığı önleyici olarak Bacillus anthracis (şarbon) tedavisinde kullanılır. Bunun dışında Yersinia pestis ve sıtmaya karşı da etkilidir.
Hamileler ve çocuklarda kullanılması önerilmez. Vücuda alındıktan sonra karaciğerde metabolizma edilir. Işığa duyarlı (fotosensitif) alerjik reaksiyonlara yol açıp UV ışınlarına uzun süre maruz kaldığında deride döküntü oluşmasına neden olabilir.Doksisiklin
NOT: Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.
MsXLabs çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok madde içermektedir. Ancak bu maddelerin yanlışsız olduğunun hiçbir şekilde garantisi yoktur. Tıbbi konulara değinen bir maddede bulunan herhangi bir sözün gerçek doğru ya da kesin olduğunun bir güvencesi kesinlikle yoktur. Bu maddeler bölüm olarak ya da bütünüyle çoğunlukla profesyonel olmayan kişilerce yazılmaktadır. Tıp ile ilgili bir söz yanlışsız bile olsa sizin ya da sizin belirtileriniz için uygulanabilir olmayabilir. Burası herkes tarafından değiştirilebilir bir bilgi paylaşım sitesidir. Bu nedenle tıbbi konuların uygulanması halinde MsXLabs mesuliyet kabul etmez ve herhangi bir yardımı taahhüt etmez.

MsXLabs tarafından sağlanmış olan tıbbi bilgi en iyi durumda bile yalnızca genel niteliklidir. MsXLabs bir doktor değildir.