Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Jeotermal Enerji Nedir?

  eotermal enerji dünyamızın sahip olduğu en temiz güvenilir (% 95 verimle kullanılabiliyor) ve götürüsü olmayan kaynaklardandır.

  Jeotermal kaynaklar yere yakın sıcak su kaynakları (kaplıcalar gibi) olabildiği gibi mağmaya yakın volkan diplerinde de olabilmektedir.

  Doğrudan dünyanın iç ısısına bağlı olan bu kaynaklar çok kolay bir şekilde ısı ve elektriğe dönüştürülebilmekte olup 3 temel teknolojik uygulama alanlarına sahiptirler:

  1. Jeotermal ısı pompalarında kullanılmaları

  Yere yakın su kaynakları ısı pompaları denilen termodinamiksel "iş"i "ısı"ya çeviren makinalar yardımıyla binaların hem ısıtılması hem de soğutulması amaçlı kullanılmaktadır. Aşağıda ABD'de bulunan dünyanın en büyük ısı pompası uygulaması görülmektedir:  2. Doğrudan pompalamak suretiyle seraların ve kamusal alanların ısıtılması

  Jeotermal sıcak su kaynakları seraların ısıtılması ve kamusal alanlarda karların eritilmesine varıncaya kadar değişik alanlarda kullanılması amacıyla değerlendirilmektedirler.

  3. Jeotermal elektrik santralleri

  Anlaşıldığı üzre yeraltından gelen sıcak su buhar halinde türbinler vasıtasıyla elektrik üretebilme kabiliyetine sahip olabilmektedir.  Jeotermal Elektrik Santralleri

  Jeotermal enerji üretilmesi amacıyla üç değişik elektrik santrali mümkün olmakta:

  1. Kuru Buhar Santralleri: Doğrudan çıkan sıcak su buharının türbinlere iletilmesiyle elektrik üreten santral tipi.

  2. Anlık (Flash) Buhar Santralleri: Yeryüzünün derinlerine inerek basınçlı sıcak su çıkarıp düşük basınçlı tanklarda buhara çevirerek kullanan santral tipi.

  3. Çift Döngü Santralleri: Düşük sıcaklığa (buhar olamayacak sıcaklık) sahip su kaynaklarının daha düşük sıcaklıkta kaynayabilen ikinci sıvıya ısı aktarması ile çalıştırılan santral tipi.

  Yakın gelecekte ise yeraltına deniz suyu pompalayıp geriye buhar olarak alarak enerji elde eden santralleri görebilirsiniz...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Jeotermal Enerji

  Jeotermal enerji Dünya'nın ısısından elde edilen enerjidir. Jeotermal sözcüğü "yer" ve "ısı" anlamındaki Yunanca iki sözcükten üretilmiştir. Bilim adamları jeotermal ısının nereden kaynaklandığı yeryüzüne çıkan buharın nasıl oluştuğu konusunda henüz tam bir görüş birliğine varamamışlardır. Büyük bir olasılıkla bu ısının kaynağı Dünya'nın derinliklerindeki "magma" denilen erimiş kayaç kütlesidir.

  Yüzeye püsküren buharın da yüzeyden derinlere sızan yağmur sularının bu kızgın magma bölgesinde ısınıp buharlaşması sonucunda oluştuğu sanılmaktadır. Bu ısıdan İzlanda ve Japonya'da olduğu gibi evlerin hamamların ve seraların ısıtılmasında yararlanılabilir. Elektrik enerjisi üretiminde de üreteçlere bağlı buhar türbinlerinin çalıştırılmasıyla jeotermal enerji kullanılabilir.

  İlk jeotermal enerji santralı 1931'de İtalya'daki Larderello'da kuruldu. Bugün Larderello'da toplam gücü 351 megawatt olan ve yaklaşık 600 bin nüfuslu bir kenti beslemeye yeterli elektrik üreten bir grup jeotermal enerji santralı bulunmaktadır.

  Ucuz enerji çağından pahalı enerji çağına girilirken ömrü son derece kısıtlı olan konvansiyonel enerji kaynaklarının bir gün tükenebileceği düşünülmeye başlanmıştır. Bu nedenle hızla artan nüfusun ve teknolojik yeniliklere bağlı olarak gelişen endüstrinin enerji gereksinimi karşısında konvansiyonel enerji kaynaklarının yerine geçebilecek yeni ve yenilenebilir doğal kaynakların araştırılması bulunması ve bunlardan yararlanılması konusunda büyük bir arayış içine girilmiştir.


  Dünyadaki enerji kaynakları fosil kaynaklar (kömür petrol doğal gaz turba petrollü kaynaklar vb.) yenilenebilir kaynaklar (hidrolik biyomas jeotermal jeotermal gradyan rüzgar gelgit dalga vb.) olmak üzere iki bölüme ayrılabilir. Bunlardan yenilenebilir kaynaklar grubuna giren Jeotermal Enerji önemli bir yer tutmaktadır.

  Yerkabuğu içerisinde hazne kayalarda bulunan basınç altında aşırı derecede ısınmış suların enerjisidir. Ekonomik önemdeki jeotermal enerji birikimi 40°C-380°C arasında olup 3000 m 'ye kadar olan derinliklerde geçirimsiz kayalar altında yer alan geçirimli hazne kayalar içinde bulunmaktadır. Şimdiye kadar üç çeşit jeotermal sistemin varlığı saptanmıştır. Sıcak kuru kaya sistemi sıcak su sistemi kuru bahar sistemi.

  Sıcak Su Sistemi

  Yeryüzünde sıcak su esaslı sistemler Buhar esaslı sistemlerden yirmi kat daha fazla bulunmaktadır. Sıcak su sisteminde derindeki hazne kaya içerisinde basınç altında yüksek sıcaklıkta erimiş kimyasal madde bakımından çok zengin farklı kimyasal özelliklerde sular bulunmaktadır. Bu tür sistemlerden sondajlarla yeryüzüne çıkarılan sıcak su+buhar karışımından elde edilen buhardan elektrik enerjisi üretilmekte buharı alınmış sıcak su ise atılmaktadır.

  Kuru Bahar Sistemi

  Buhar esaslı sistemler sıcak su esaslı sistemlerden farklı olarak çok fazla ısınmış nem miktarı az sıcaklığı yüksek buhar üretirler. Bu tür buhar bir enerji kaynağı olarak doğrudan jeotermal santrallere gönderilerek elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bir bakıma bunlar yerkabuğu üzerinde oluşmuş birer doğal nükleer reaktör olarak kabul edilir.

  Sıcak Kuru Kaya Sistemleri

  Yerküremizde özellikle genç aktif volkanik kuşaklarda jeotermal gradyanın çok yüksek olduğu bölgelerde sıcak su içermeyen yüksek sıcaklığa sahip kızgın kuru kayalar bulunmaktadır. Bu tür sistemlere soğuk su basılarak sıcak su+ buhar karışımı alınmakta ve bu bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş