Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hiperkalsemi - Hipokalsemi

  Vücudumuzda kemik ve dişlerimizin önemli bir yapı taşı olan ve onlara sertliğini veren kalsiyum oldukça önemli bir miktarda bulunmaktadır. Hücre içi olan kalsiyum dışında aynı zamanda hücreler arası mesafe ve kanda da belirli miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Çeşitli hormonların (başta parathormon ve vitamin D olmak üzere) etkisi ile serum kalsiyum konsantrasyonu belirli bir aralıkta tutulmaktadır.

  Normal sınırlar laboratuvardan laboratuvara değişmekle birlikte genellikle 8.8-10.5 mg/dl arasında bir total kalsiyum konsantrasyonu normal olarak kabul edilir. Ancak bu seviyenin yaklaşık %40′ı esas olarak plazmada serbest (iyonize) halde bulunur ki eğer iyonize kalsiyum seviyelerinde normalden herhangi bir sapma ortaya çıkarsa hiperkalsemi (yükselme) ve hipokalsemi den (düşme) den söz edilebilir. İyonize kalsiyumunun esas alınmasının sebebi plazma proteinlerindeki değişimlerden etkilenmemesidir.

  Hiperkalsemi sebepleri esas olarak; primer hiperparatiroidizm tümörlere bağlı ortaya çıkan hiperkalsemiler ve D vitamininin fazla olduğu durumlardır. Kalsiyumun aşın yüksek olması özellikle kalpte oldukça olumsuz etkilere yol açar. Hatta hiperkalsemik kriz denilen aşırı yükselme durumlarında kalp durması sonucu ölüm dahi görülebilir. Hiperkalsemi böbreklerden sinir sistemine eklemlerden damarlara kadar pek-çok organ ve sistemde önemli bozukluk ve hasarlara yol açabilmesi bakımından mutlaka tanımlanmalı ve erken tedavi edilmelidir. Ayıncı tanıda öncelikle serum parathormon düzeyinin değerlendirilmesi önemlidir. Buna bakarak hiperparatiroidizm (parathormon yüksekliği) ve diğer sebepler (parathormonun baskılanması) gibi altta yatan sebepler ortaya konabilir.

  Hiperkalsemi tedavisinde öncelikle damardan tuzlu su (serum fizyolojik) verilmesi çeşitli idrar söktürücüler (tiazid grubu verilmez) kemik çözünmesini ve kalsiyumun kana karışmasını engelleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Krizdeki hastaların acil hemodiyalize alınması gereklidir. Esas tedavi altta yatan sebebin bulunması ve ortadan kaldırılmasıdır.

  Tam tersi durum olan hipokalsemi ise; serum iyonize kalsiyum seviyesinin normalin altına inmesi durumudur. İdiyopatik (sebebi bilinmeyen) hipoparatiroidi bazı antibiyotiklerin kullanımı (aminoglikozid grubu) magnezyum eksikliği tiroid ve paratiroid ameliyatları ile paratiroid bezlerin çıkarılması ve alkolizm gibi durumlarda da hipokalsemi görülebilmektedir. Hipokalsemik hastada gizli ya da aşikar tetani (kas-sinir kavşağında aşırı uyarılabilirlik neticesi kas spazmları) ortaya çıkar. Bunlar solunum yolunda gelişerek tıkanma ve boğulmalara kadar varabilir. Ağız etrafında ve parmak uçlarında uyuşmalar görülür. Tanıda serum iyonize kalsiyum ve fosfor düzeyleri (hipoparatiroidide yükselir) önemlidir. Parathormon seviyesinin düşük olması hipoparatiroidi açısından anlamlıdır. Ancak bu seviyenin yüksek olduğu psödohipoparatiroidizm tablosu da akılda tutulmalıdır.

  Vitamin D eksikliğinde genellikle hem kalsiyum hem de fosfor seviyeleri düşük bulunur. Hipokalsemi acil tedavi gerektiren bir durumdur. Acil vakalarda damardan yavaş yavaş kalsiyum enjeksiyonu hayat kurtarır. Uzun vadeli tedavide genellikle aktif D vitamini ve analogları ve kalsiyumun ağızdan verilmesi yararlıdır. Sebep düzeltilebilen bir durumsa (örneğin ilaca bağlı) tam şifa sağlanabilir.

  alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Post Hiperkalsemi Nedir ?

  Hiperkalsemi kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olması anlamına gelmektedir. Normal kandaki total kalsiyum değeri 8.5-10.2 mg/dl aralığındadır. Vücutta kalsiyum metabolizmasını ayarlamadaki en önemli hormon paratiroid hormonudur. Tiroid bezinin içinde bulunan paratiroid bezinden salgılanan parathormon kandaki kalsiyum seviyesinin ayarlanmasında baş rolü oynar. PTH reseptörleri aracılığı ile vücutta etkisini gosterir.PTH reseptörleri sadece kemik yapimindan sorumlu hücreler osteoblastlar üzerinde bulunmasına rağmen kemik yıkımından sorumlu hücrelerin osteoklast sayı ve aktivitesini de arttırır. Osteoklastlar kemik rezorbsiyonunda yer alan başlıca hücrelerdir. Kemik yıkılırken kalsiyum açığa çıkar. PTH ayrıca böbreklere etki ederek kalsiyumun tubulüsden emilimini arttırır ve 125 (OH)2 kolekalsiferol (aktif D vitamini) yapımını uyarır. D vitamini barsaklarda kalsiyum bağlayıcı protein yapımını uyararak barsaklardan kalsiyum emilimini arttırır. Bu hormonun fazla salgılanmasi (paratiroid adenomu veya paratiroid karsinomu sonucu) hiperkalsemi görülür. Ayrıca habis hastalıklara bağlı hümoral hiperkalsemi vakalarında kemik metastazları mevcut değildir ve hiperkalsemiden tümörün yaptığı "PTH related peptide" (PTHrP) sorumlu tutulmaktadır. 141 veya daha fazla aminoasit zinciri bulunan bu peptid de aynı PTH gibi ilk 34 aminoasit mineral metabolizması üzerinde etkilidir. Lokal osteolitik hiperkalsemi malign hücrelerin iskelet sistemini direkt olarak istila etmesi sonucu olmaktadır. Bu hücreler kemiği rezorbe eden sitokinler veya hümoral faktörler salgılamaktadır. Hiperkalseminin klinik bulguları kan kalsiyumunun düzeyi ile ilişkilidir. Genelde 12mg/dL seviyesine kadar herhangi bir bulgu görülmeyebilmekle birlikte bu değerin üzerine çıktığı durumlarda hayati tehlike oluşur. Kalsiyum 12-14 mg/ dL düzeylerinde ise hiperkalsemi ile ilgili direkt yakınmalar ortaya çıkar. Birlikte neden hastalığa ait bulgular da vardır. Kan kalsiyum düzeyi 14 mg/ dL in üstünde ise hiperkalsemin tüm bulguları görülür. Tablo dalgınlık veya bilinç kaybına kadar gidebilir.

  Gastro-intestinal sistem: Bulantı kusma kabızlık karın ağrısı ve distansiyon görülebilir. Tablo ileusa kadar gidebilir. Bazı hastalarda gastro-intestinal kanama veya akut pankreatit görülebilir. Lokomotor sistem: Kemik ağrıları artralji artrit ve fraktürler olabilir. Daha çok hiperparatiroidiye bağlı hiperkalsemilerde görülmektedir.

  Kardiyovasküler sistem: Kan basıncı yükselir. Ağır hiperkalsemide ise dehidratasyona bağlı olarak şok görülebilir. Üriner sistem bulguları: Hiperparatiroidili hastalarda taş öyküsü bulunabilir. Hiperkalsemi; hiperkalsiüri poliüri ve polidipsi'ye neden olabiilir. Bunun sonucunda dehidratasyon ve azotemi gelişebilir. Akut veya kronik böbrek yetmezliği görülebilir.

  Nörolojik bulgular: Kemik vater refleksleri zayıflar ve kas tonusu azalır. Yaşlı kişilerde nörolojik bulgular daha sık görülmektedir.Kişilik değişmesi konfüzyon hallüsinasyon stupor ve en sonunda koma gelişebilir.
  Altta yatan hastalığa ait bulgular: Karsinomlu hastalarda iştahsızlık zayıflama halsizlik kabızlık ve mental değişmeler bulunabilir. Tutulan organla ilgili belirgin bulgular görülebilir. Kalp ritminde bozukluklar ciddi yukselmelerde ise kalbin ani durması ile ölüm görülür.

  Tedavi


  Vücuttan fazla kalsiyumun atılması hedeflenir. İlk tedavi seçeneği hastalara sıvı verilmesidir. 12 mg/ dL düzeylerine kadar uygun hidrasyon tedavinin temel basamağıdır. Seçilmiş sıvı izotonik sodyum klorür (% 0.9 NaCl solüsyonu) solüsyonlarıdır.

  İdrar söktürücü diüretik ilaç grubu ise bir başka tedavi seçeneğidir. Vücuttan tuz atılımınıNatriürezi arttırmak ve hastanın yüklenmesini engellemek için sıvı tedavisine diüretik ilave edilebilir. Diüretiklerin rutin kullanılması önerilmez. Ayrıca kemikten kalsiyumun açığa çıkmasının önlenmesi için mitramisin kalsitonin ve bifosfanatlar kullanılabilir

  ALINTI

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş